شفقت به خود چیست؟

خودت را دوست داشته باش

خودت را دوست داشته باش
تاريخ:بيست و هشتم بهمن 1401 ساعت 11:38   |   کد : 25928   |   مشاهده: 2640
نویسنده: مهدیه لشکری، کارشناس ارشد روان شناسی و زوج درمانگر
شفقت به خود دارای عناصری است که باید با آنها آشنا باشیم تا خودمان را دوست بداریم و با خودمان مهربان شویم و دچار مشکلات ناشی از سرزنش‌های درونی نسبت به خودمان نشویم.
مهدیه لشکری، کارشناس ارشد روان شناسی و زوج درمانگر در یادداشت اختصاصی برای ایران پزشک نوشت: «مراقب هستی؟ مراقب خود نازنینت؟ بله درست خوندی! خود نازنینت! شاید بهتر باشد اول سوال کنم چقدر خودت را دوست داری؟

در این یادداشت با هم عناصر اصلی مهربانی با خود را می‌آموزیم.
 
شفقت به خود از سه عنصر اصلی تشکیل شده است: اول لازمه آن مهربانی با خود است، به معنی ملایمت و درک نسبت به خود، به جای سرزنش و قضاوت بی رحمانه. دوم مستلزم آگاهی از تجربه مشترک انسانی‌ست که به معنی احساس در ارتباط بودن با دیگران در تجارب زندگی به جای احساس انزوا و تنها بودن به هنگام رنج بردن است. سوم مستلزم توجه آگاهی‌ست که به معنی توجه متعادل بدون قضاوت و همراه با پذیرش نسبت به تجربیات خود در لحظه اکنون به جای نادیده گرفتن رنج خود و یا مبالغه کردن در مورد آن است.

باید این سه عنصر اساسی را به دست آوریم و با هم ترکیب کنیم تا بتوانیم به راستی با خود مهربان باشیم و مهربانانه رفتار کنیم.


به عنوان یک روان شناس در تجربیاتم با مراجعینم در اتاق درمان بسیاری از مواقع به کمبود شدید شفقت با خود و وجود شدیدترین سرزنش‌های درونی و در نهایت بی رحمانه‌ترین رفتارها توسط خود فرد با خودش مواجه می‌شوم.

و البته این معقوله نه تنها بسیار نا آگاهانه، بلکه بسیار دردناک است.

در نتیجه ضروری‌ست هرچه سریع‌تر یادگیری و به کاربردن شفقت به خود را در کنار هم آغاز کنیم. در مقالات بعدی این موضوع را ادامه خواهیم داد.»

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/25928
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان