محققان شناسایی کردند:

فعالیت‌های رازآلود پیش از مرگ در مغز بیماران

فعالیت‌های رازآلود پیش از مرگ در مغز بیماران
تاريخ:سيزدهم ارديبهشت 1402 ساعت 15:38   |   کد : 26004   |   مشاهده: 1851
نویسنده: نازنین آهنگری
گروهی از دانشمندان در مطالعه‌ای دریافته‌اند که مغز برخی افراد قبل از مرگ با افزایش شدید فعالیت روبه‌رو می‌شود که به‌صورت امواج گاما رخ می‌دهد و به هنگام تشنج و در بیماران مبتلا به شیزوفرنی هم دیده شده است و می‌تواند عاملی برای ایجاد توهم باشد.
به گزارش ایران پزشک، پژوهشگران دانشگاه میشیگان آمریکا در تحقیق جدیدی که روی چهار نفر انجام گرفته است، نکات جذابی را درباره فعالیت‌های مغزی پیش از مرگ کشف کرده‌اند. چهار بیماری که در این پژوهش بررسی شدند، با دستگاه زنده بودند و امیدی به بازگشت آن‌ها به زندگی وجود نداشت، درنتیجه محققان با کسب اجازه از خانواده بیماران، آن‌ها را تحت اسکن مغزی قرار دادند و دستگاه‌های پشتیبان حیات را از بدنشان جدا کردند.

نتیجه این بود که محققان در مغز دو نفر از این چهار بیمار فعالیت شدید امواج گاما را مشاهده کردند. این فعالیت در بخشی از مغز دیده شد که به ارتباطات پراکنده میان دو نیم‌کره آن منتهی می‌شود. یک متخصص تشنج تأیید کرده است که این اتفاق بر اثر تشنج در بیماران رخ نداده است.

افزایش امواج گاما در ناحیه‌ای از مغز دیده شده است که به‌عنوان ناحیه مهمی برای ارتباطات عصبی خودآگاهی شناخته می‌شود. به‌علاوه، محققان به شباهت این الگوها با فعالیت مغزی در هنگام خواب‌دیدن یا بروز توهم یا تجربیات فراجسمانی در کسانی که دچار تشنج می‌شوند، اشاره کرده‌اند.

با توجه به اینکه هیچ‌کدام از بیماران زنده نماندند تا تجربه خود را بیان کنند، نتیجه‌گیری در این‌ باره کار دشواری است. از سوی دیگر، با توجه به محدودیت نمونه‌ها در این مطالعه شاید نتوان نتایج آن را به‌طور کلی تعمیم داد. اما محققان می‌گویند: این پژوهش بنیان تحقیقات بعدی پیرامون آگاهیِ نهان در حین ایست قلبی را بنا می‌گذارد و می‌تواند به‌عنوان مدلی برای ارزیابی مکانیزم‌های آگاهی بشری عمل کند.

نتایج این مطالعه در مجله PNAS منتشر شده است.

پایان پیام/

خبرنگار: نازنین آهنگری

https://iranpezeshknews.ir/News/1 /26004
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان