با وجود مخالفت‌های فراوان

پرتغال اتانازی را قانونی کرد

پرتغال اتانازی را قانونی کرد
تاريخ:بيست و سوم ارديبهشت 1402 ساعت 16:28   |   کد : 26016   |   مشاهده: 1923
پرتغال روز جمعه قانونی را تصویب کرد که طی آن اتانازی یا به‌مرگی را برای افرادی که رنج زیادی دارند و مبتلا به بیماری صعب العلاج هستند قانونی می‌کند و به این ترتیب پرتغال به جمع تعداد انگشت شماری از کشورهای جهان ملحق شد که این قانون را اجرا می‌کنند.
به گزارش ایران پزشک، بر اساس مفاد این قانون، افراد بالای ۱۸ سال در کشور پرتغال مجاز خواهند بود در صورت ابتلا به بیماری لاعلاج و رنج غیرقابل تحمل برای مرگ درخواست کمک کنند. این قانون تنها افرادی که از دردهای «پایدار» و «تحمل ناپذیر» رنج می‌برند، پوشش می‌دهد، مگر اینکه تشخیص داده شود فرد از نظر ذهنی برای اتخاذ چنین تصمیمی مناسب نیست.

این قانون برای اتباع و افراد قانونی مقیم هم اعمال می‌شود، اما شامل خارجی‌ها نمی‌شود تا آنها برای کمک به خودکشی وارد این کشور نشوند.

لایحه اتانازی در سه سال گذشته، چهار بار توسط پارلمان تصویب شده، اما هربار به دلیل مخالفت رییس جمهور برای تطبیق با قانون اساسی بازگردانده شده بود.

این موضوع، این کشور عمیقا کاتولیک را دچار دوپارگی کرده و مخالفت شدید مارسلو ربلو دسوزا، رییس جمهوری محافظه کار را که یک کاتولیک متعصب است به همراه داشت.

نسخه قطعی این قانون روز جمعه با حمایت سوسیالیست‌های حاکم که اکثریت مطلق مجلس را در اختیار دارند به تصویب رسید.

ایزابل موریرا، نماینده سوسیالیست، مدافع سرسخت قانونی کردن اتانازی گفت: «ما در حال تایید قانونی هستیم که قبلا چندین بار توسط اکثریت تصویب شده است.»

رییس جمهور پرتغال اکنون یک هفته فرصت دارد تا قانون جدید را ابلاغ کند. رسانه‌های پرتغالی گفته‌اند که ممکن است این قانون تا پاییز اجرایی شود.

موریرا اوایل این هفته به خبرگزاری فرانسه گفت: «بالاخره به پایان یک نبرد طولانی رسیدیم.»

ربلو دسوزا لوایح قبلی را به دلیل «مفاهیم بیش از حد تعریف نشده» وتو کرده و بعدا گفته بود که زبان مورد استفاده برای توصیف شرایط پایانی همچنان متناقض است و نیاز به توضیح دارد.

نسخه جدید قانون اکنون پیش‌بینی می‌کند که اتانازی تنها در مواردی مجاز است که «خودکشی با کمک پزشکی به دلیل ناتوانی جسمی بیمار غیرممکن باشد.»

ربلو دسوزا از قانون گذاران خواسته بود که مشخص کنند چه کسی «تایید می‌کند» که آیا بیمار از نظر جسمی قادر به خودکشی نیست، اما قانون گذاران این بار از اصلاح متن خودداری کردند.

کاترینا مارتینز، رهبر بلوک چپ افراطی گفت که سوالات مطرح شده از سوی رییس جمهوری از طریق احکام اجرایی قابل رسیدگی است.

بحث درباره مرگ با کمک پزشکی در پرتغال به پایان نرسیده است. پائولو سانتوس، یکی از اعضای گروه طرفدار «اتانازی حق مرگ با عزت» گفت: «تصویب این قانون در مقایسه با سایر کشورهای بزرگ نسبتا سریع بوده است.»

او هشدار داد که تعداد زیادی از پزشکان ممکن است مخالفت‌های اخلاقی خود را با انجام اتانازی مطرح کنند، همان طور که در مورد سقط جنین در سال ۲۰۰۷ انجام داده بودند. او به خبرگزاری فرانسه گفت: «احتمال زیادی وجود دارد که اتانازی منجر به مقاومت شدیدتر شود.»

منتقدان اتانازی به نوبه خود از اینکه این موضوع به همه‌پرسی گذاشته نشده متاسف هستند و امیدوارند که نمایندگان مخالف یک بار دیگر از دادگاه‌ قانونی اساسی بخواهند که این لایحه را بررسی کند.

اتانازی و کمک به خودکشی فقط در تعداد انگشت شماری از کشورها از جمله اسپانیا و کشورهای بنلوکس که شامل بلژیک، هلند و لوکزامبورگ می‌شود، مجاز است.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1 /26016
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان