مشکلات روان شناختی در سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟
تاريخ:بيست و چهارم تير 1402 ساعت 12:23   |   کد : 26075   |   مشاهده: 1073
سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری گوارشی است که بخش زیادی از مراجعه کنندگان به مطب‌های پزشکان متخصص گوارش را به خود اختصاص می‌دهد و یکی از درمان‌های آن، روان درمانی و کنترل استرس است.
مریم تیموری، روان شناس در یادداشت اختصاصی برای ایران پزشک درباره سندرم روده تحریک پذیر نوشت: «سندرم روده تحریک پذیر (IBS) بیماری گوارشی است که بخش زیادی از مراجعه کنندگان به مطب‌های گوارشی را به خود اختصاص می‌دهد.

در این بیماری، فرد از درد همیشگی شکم شکایت می‌کند و این درد شکمی ممکن است با دفع بهتر شود. همچنین فرد اسهال یا بیوست دارد.

برای تشخیص سندرم روده تحریک پذیر، پزشک بیماری‌های روده‌ای مثل کرون و کولیت را بررسی می‌کند و اگر این دو بیماری رد شدند، پزشک تشخیص سندرم روده تحریک پذیر می‌دهد.

درمان‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارد. برای مثال، در دارو درمانی، پزشک داروهایی مثل پروبیوتیک تجویز می‌کند تا عملکرد باکتری‌های خوب روده افزایش پیدا کند. در رژیم درمانی به بیمار توصیه می‌شود تا مصرف برخی کربوهیدرات‌ها را کم کرده یا کلا حذف کند تا علایمش بهتر شوند (رژیم فودمپ).

سندرم روده تحریک پذیر، یک بیماری استرسی هست. یکی از درمان‌های این بیماری، روان درمانی و‌ کنترل استرس در بیمار است. مطالعات زیادی نشان دادند که بیماران سندرم روده تحریک پذیر، مشکلات روان شناختی مثل افسردگی و اضطراب دارند.

هرچقدر این مشکلات روان شناختی بیشتر شود، بیماری آنها هم شدیدتر می‌شود. درمان مشکلات روان شناختی با کمک گرفتن از روان شناس، به بیمار کمک می‌کند که با بیماری خودش بهتر کنار بیاید، سبک زندگی خود را عوض کند، استرس‌های زندگی را کنترل کرده و در نهایت علایم آزاردهنده بیماری او کمتر شود.»

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26075
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان