تاثیر انضباط شخصی روی عزت نفس

کلید موفقیت چیست؟

کلید موفقیت چیست؟
تاريخ:چهارم مرداد 1402 ساعت 20:38   |   کد : 26090   |   مشاهده: 2014
نویسنده: نازنین آهنگری، دکترای روان شناسی بالینی
بخشی از خود انضباطی یا انضباط شخصی ارثی است و بخشی از آن قابل یادگیری و اکتسابی است، اما آیا انضباط شخصی روی عزت نفس افراد موثر است و اگر فردی انضباط شخصی نداشته باشد، می‌تواند به خواسته‌های خود دست پیدا کند و موفق شود؟
به گزارش خبرنگار ایران پزشک، بخش زیادی از مهارت خود انضباطی یا انضباط شخصی تحت تاثیر وراثت است. به طور مثال برخی کودکان پشت کار و تحمل بهتری دارند و برخی خیلی سریع می‌خواهند به نتیجه دلخواه برسند و با پیشامد موانع، زود دل سرد می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که خود انضباطی یک فاکتور ژنتیکی دارد، اما اگر زمان کافی برای آن صرف شود، قابل یادگیری است.

خود انضباطی روی عزت نفس تاثیر دارد. یعنی اگر کسی منضبط نباشد، عزت نفس او آسیب می‌بیند. تعریف عزت نفس، باور به توانمندی‌هاست. اگر شخص بتواند پا روی خواسته‌های کوتاه مدت و لذت‌های آنی خود بگذارد یا قید چیزی را به قیمت موفقیت بزند، یعنی به این باور دست پیدا می‌کند که توانسته است.

 
برخی افراد در سنین دبستان و دبیرستان ممکن است خود انضباطی نداشته باشند و می‌توانند این نظم را در زندگی خود ایجاد کنند. افراد برای خود انضباطی نیازمند تمرکز هستند. محیط اطراف و محرک‌های آن نیز روی تمرکز و خود انضباطی اثر مستقیم دارند. از آن‌جایی که ما و خانواده اغلب در یک فضای مشترک زندگی می‌کنیم، بنابراین خودمان باید محیط اطراف را آماده کنیم و به طور مثال برای درس خواندن و استفاده از تمرکز بیشتر از محیطی مانند کتابخانه استفاده کنیم.


اگر تمرکز و توجه را روی یک کار متمرکز کنیم، می‌توانیم به نتیجه دلخواه برسیم. برای مدتی در روز باید تلفن همراه را کنار گذاشت و روی هدفی مانند درس خواندن متمرکز شد. امروزه جذابیت‌های فضای مجازی یکی از محرک‌های حواس پرتی اصلی به شمار می‌رود.

یکی از مسائلی که در زمان درس خواندن برای کنکور باید به آن توجه ویژه کرد، این است که اگر کسی خود انضباطی ندارد، در همین بازه زمانی به دلیل احساس نیاز، باید مهارت لازم برای خود انضباطی را کسب کند. اگر انضباط شخصی وجود نداشته باشد، بالاخره جایی از زندگی گریبان شخص را خواهد گرفت.

در بسیاری از مواقع، خلق افسرده یا اضطراب منجر به عدم توانایی در کسب این مهارت می‌شود. در این صورت، ابتدا فرد باید با یک درمانگر یا متخصص روان شناسی صحبت کرده و به فکر درمان باشد و سپس وارد عامل اضطراب زایی مثل کنکور شود.

افراد باید اهداف متناسبی انتخاب کنند و در واقع ابتدا ارزش‌های شخصی خود را پیدا کرده تا سختی‌ها و موانع مسیر را با حداقل انرژی برطرف کنند. از طرفی باید به سبک زندگی کنکوری نیز توجه شود. در دوران کنکور باید به خود انضباطی، توجه به سبک زندگی و هدف گزینی توجه ویژه داشت.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26090
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان