با موفقیت انجام شد:

پیوند قلب خوک به انسان برای دومین بار

پیوند قلب خوک به انسان برای دومین بار
تاريخ:سوم مهر 1402 ساعت 14:59   |   کد : 26181   |   مشاهده: 509
مرکز پزشکی دانشگاه مریلند برای دومین بار در تاریخ موفق شد تا قلب یک خوک را به انسان زنده پیوند بزند که این جراحی پیشگامانه توسط همان تیمی انجام شده است که در سال 2022 اولین پیوند قلب خوک به انسان را انجام داده بودند.
به گزارش ایران پزشک، بیمار دریافت کننده این قلب که یک مرد 58 ساله به نام لارنس فاوست است، در حال حاضر به‌ خودی‌ خود می‌تواند نفس بکشد و قلب او بدون نیاز به هیچ دستگاه حمایتی به‌خوبی کار می‌کند. بر اساس بیانیه این بیمارستان، او به دلیل ابتلا به بیماری عروق محیطی و عوارض ناشی از خون ریزی داخلی واجد شرایط پیوند قلب سنتی نبوده است و در 14 سپتامبر پس از تجربه علائم نارسایی قلبی در UMMC بستری شد.
 
 
در این آزمایش از قلب خوکی استفاده شده که به‌ صورت ژنتیکی اصلاح شده است. به‌ طور کلی 10 ژن این خوک ویرایش شده بود که از بین آن‌ها، سه ژن برای از بین بردن قند آلفا گال موجود در سلول‌های خون خوک که می‌تواند واکنش شدیدی در سیستم ایمنی بدن انسان ایجاد کند، غیرفعال شده است. یک ژن نیز برای کنترل رشد قلب خوک اصلاح شده و 6 ژن انسانی به ژنوم آن اضافه شده تا احتمال پذیرش قلب توسط سیستم ایمنی افزایش پیدا کند.

سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا اولین بار در سال 2022 استفاده از خوک‌هایی با ژن اصلاح شده برای مصرف درمانی را تأیید کرده بود.


پزشکان همچنین با یک آنتی بادی آزمایشی در حال درمان فاوست هستند که سیستم ایمنی او را بیشتر سرکوب می‌کند و از عدم پذیرش قلب توسط او جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، خوک اهداکننده از نظر هرگونه علائم ویروسی به‌ دقت غربالگری شده و بیمار برای هر گونه نشانه‌ای از عدم پذیرش یا ایجاد ویروس‌های مرتبط با خوک به دقت تحت نظر خواهد بود.

در نهایت باید اشاره کرد که هرچند فاوست در حال حاضر شرایط خوبی دارد، اما اولین بیمار که دیوید بنت 57 ساله بود، دو ماه پس از پیوند جان خود را از دست داد.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26181
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان