با حضور معاون علمی رییس جمهوری انجام شد:

افتتاح خط تولید داروی آلتپلاز

افتتاح خط تولید داروی آلتپلاز
تاريخ:چهارم مهر 1402 ساعت 11:08   |   کد : 26183   |   مشاهده: 584
خط تولید داروی آلتپلاز با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری افتتاح شد و با راه اندازی خط تولید این دارو، ایران دومین کشور تولیدکننده تنها داروی درمان سکته مغزی ایسکمیک حاد شده است.
به گزارش ایران پزشک، خط فرآوری و تولید داروی بیولوژیک آلتپلاز، تنها داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان سکته مغزی ایسکمیک حاد در شرکت دانش‌ بنیان آرنا حیات دانش به بهره برداری رسید.
 
 
روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رییس جمهوری در مراسم افتتاحیه خط تولید داروی آلتپلاز با تشریح جایگاه ویژه صنعت سلامت ایران گفت: حوزه سلامت، دارو و درمان و به طور خاص، حوزه زیست‌فناوری مورد توجه جدی و از بخش های در حال پیشرفت در کشور است. امروز به مدد متخصصان و فناوران یک شرکت دانش بنیان یک داروی بسیار مهم و حیاتی که تولید آن تاکنون در انحصار یک شرکت آمریکایی بوده، از زیر سایه تحریم‌ها خارج و در کشور تولید می‌شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: داروی آلتپلاز، یک درمان راهبردی و حیاتی برای بیماران سکته مغزی به شمار می‌رود که تامین آن تاکنون با چالش‌های فراوانی از طریق واردات انجام می‌شد، اما امروز به مدد تلاش متخصصان این شرکت دانش‌ بنیان، ایران به عنوان دومین کشور تولید کننده این دارو شناخته می‌شود.


داروی آلتپلاز تنها داروی مورد استفاده در درمان سکته مغزی ایسکمیک حاد به شمار می‌رود و مانع بروز بسیاری از عوارض و معلولیت‌های ناشی از سکته مغزی می‌شود.

فناوری که شرکت دانش بنیان ایرانی در تولید این دارو استفاه می‌کند علاوه بر این که کشور را در جایگاه دومین تولیدکننده این دارو قرار داده، باعث می‌شود این محصول با قیمت پایین‌تر به بازار سلامت ایران و بازارهای بین المللی عرضه شود.

داروی آلتپلاز که با برند آلتلایز توسط شرکت دانش‌بنیان آرنا حیات دانش به بازار عرضه شده، علاوه بر درمان ترومبولیک سکته مغزی حاد ایسکمیک، در مواردی همچون درمان ترومبولیک سکته حاد قلبی جهت کاهش میزان مرگ و میر نارسایی قلبی و درمان ترومبولیک آمبولی حاد ریوی وسیع به همراه ناپایداری همودینامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26183
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان