سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد:

تایید اکسوا برای افسردگی

تایید اکسوا برای افسردگی
تاريخ:هشتم مهر 1402 ساعت 17:55   |   کد : 26188   |   مشاهده: 548
نویسنده: امیر پروسنان
سازمان غذا و داروی آمریکا پس از چند دهه، داروی اکسوا را که به گفته شرکت سازنده، از بروز اختلال در عملکرد جنسی و افزایش وزن جلوگیری می‌کند، برای درمان اختلال افسردگی تایید کرده است.
به گزارش خبرنگار ایران پزشک، این دارو به دلیل توانایی در هدف قرار دادن گیرنده سروتونین A1 که تنظیم کننده خلق و خو و احساسات است، منحصر به فرد محسوب می‌شود. بر اساس آنچه کارخانه سازنده دارو اعلام کرده، این دارو می‌تواند از عوارض جانبی نامطلوب که اغلب با داروهای اختلال اضطراب و افسردگی رخ می‌دهد، مانند اختلال در عملکرد جنسی و افزایش وزن، جلوگیری کند.
 
 
استفان کرامر، مدیرعامل شرکت فابر کرامر در بیانیه‌ای گفت: داروی اکسوا نقطه عطف مهمی در درمان افسردگی است. بیماری جدی و ناتوان کننده که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: ما افتخار داریم که این درمان نوآورانه را برای بیمارانی که به یک گزینه جدید برای درمان افسردگی و بهبود کیفیت زندگی خود نیاز دارند، ارائه کنیم.

سازمان غذا و داروی آمریکا پیش از این، دو بار تایید این دارو را رد کرده بود. به گفته شرکت داروسازی سازنده اکسوا، مطالعات اخیر روی بیش از ۵ هزار بیمار انجام شده و ثابت کرده که یک پروفایل ایمنی قابل قبول کلی، بدون تاثیر نامطلوب قابل توجه روی وزن، فشار خون، ضربان قلب یا عملکرد کبد دارد.

البته سرگیجه و حالت تهوع از جمله عوارض جانبی مصرف این دارو بوده که به عنوان عوارض خفیف، کوتاه مدت و مربوط به افزایش دوز و بدون نیاز به قطع درمان، توصیف شده است.

در بیانیه شرکت سازنده اکسوا، چندین گواهی از پزشکان برجسته و محققان وجود دارد که این دارو را به عنوان یک تغییر دهنده بازی به نفع بیماران تحسین کرده‌اند.

مایکل پولاک، مدیرعامل اتحادیه حمایت از افسردگی و دوقطبی نیز این داروی جدید را با بحران سلامت روان مرتبط کرده است. بحران سلامت روان در ایالات متحده آمریکا یکی از مهمترین مشکلات سلامت محسوب می‌شود.

بر اساس گزارش هیل، بیش از ۲۰ میلیون نفر بزرگسال آمریکایی هر سال قبل از همه گیری کووید ۱۹، اختلال افسردگی را تجربه می‌کردند. البته این میزان در طول همه گیری کرونا به شکل چشم گیری افزایش یافت و تقریبا ۳۰ درصد از بزرگسالان ایالات متحده آمریکا یا بیش از ۸۰ میلیون آمریکایی، علائم افسردگی را تجربه کردند.

Exxua که با نام gepirone نیز شناخته می‌شود، چندین سال است که بر سر کارایی آن بحث بوده است. با توجه به پیچیدگی‌های مرتبط با درمان اختلال افسردگی اساسی، از جمله پاسخ‌های متفاوت در میان بیماران و ضرورت برنامه‌های درمانی شخصی، توسعه و تایید داروهای جدید در این زمینه اغلب یک فرآیند طولانی است. بحث‌های بین شرکت‌های مختلف و تنظیم‌کننده دهه‌هاست که ادامه دارد و ماهیت بحث‌انگیز درمان سلامت روان را برجسته می‌کند.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26188
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان