گوگل اعلام کرد:

جست‌وجوی آسان در سوابق درمانی بیمار

جست‌وجوی آسان در سوابق درمانی بیمار
تاريخ:هجدهم مهر 1402 ساعت 09:44   |   کد : 26195   |   مشاهده: 525
گوگل اعلام کرد که با استفاده از هوش مصنوعی به پزشکان اجازه می‌دهد به سرعت در اطلاعات الکترونیکی بیماران جست‌وجو کرده و از سوابق درمانی و دارویی بیمار مطلع شوند.
به گزارش ایران پزشک، گوگل کلاود از هوش مصنوعی جدیدی پرده برداشته که به پزشکان اجازه می‌دهد تا به‌ سرعت در منابع اطلاعاتی مختلف جست‌وجو کنند. این سرویس از طریق پلتفرم Vertex AI Search در دسترس سازمان‌های بهداشتی و تحقیقاتی قرار می‌گیرد. گوگل مدعی است با این ابزار می‌تواند به صرفه‌جویی در زمان و انرژی پزشکان و محققان کمک کند.
 
 
حوزه بهداشت و درمان میزبان حجم عظیمی از اطلاعات ارزشمند است، اما یافتن اطلاعات در میان این سیستم‌ها که گاهی با فرمت‌های مختلفی ذخیره شده‌اند، کار آسانی نیست. از این‌ رو، گوگل کلاود ابزاری را ارائه کرده که جست‌وجو حتی در میان یادداشت پزشکان، اسناد اسکن‌ شده و اطلاعات الکترونیکی سلامت بیماران را به‌ صورت یک‌جا ممکن می‌کند.

لیسا اومالی، مدیر ارشد مدیریت محصولات در بخش Cloud AI از گوگل کلاود می‌گوید: این ابزار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان برای جست‌وجوها، می‌تواند مانع از خستگی پزشکان شود و اطمینان یابد که آن‌ها راحت‌تر به پاسخ می‌رسند.

برای مثال، اگر پزشکان بخواهند درباره سوابق یک بیمار اطلاعات کسب کنند، دیگر لازم نیست به‌صورت دستی بین یادداشت‌ها، فکس‌ها و اسناد الکترونیکی بگردند. کافی است در این ابزار که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، سؤال خود را بپرسند و جوابش را بگیرند. برای نمونه، می‌توانند بگویند «این بیمار در 12 ماه گذشته چه داروهایی دریافت کرده است؟» در پاسخ، همه اطلاعات مربوطه با‌هم نمایش داده می‌شود.

این ابزار همچنین می‌تواند کاربردهای دیگری داشته باشد. برای مثال، محققان می‌توانند با کمک آن متوجه شوند که یک نفر معیارهای لازم برای حضور در یک مطالعه را دارد یا خیر. به‌علاوه، گفته شده است که این هوش مصنوعی می‌تواند ارجاع به منابع اطلاعاتی خود را ارائه کند تا ریسک توهم یا تولید پاسخ‌های اشتباه کاهش یابد.

این قابلیت‌ها قرار است از طریق پلتفرم Vertex AI Search گوگل در اختیار سازمان‌ها قرار بگیرد. مدیر جهانی استراتژی و راهکارهای سلامت گوگل کلاود می‌گوید توانمندی‌های جدید این پلتفرم می‌تواند به‌ طور مستقیم در جریان‌های کاری پزشکان تلفیق شود.

گوگل می‌گوید به اطلاعات مشتریان خود دسترسی ندارد و از آن‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده نمی‌کند. به‌ علاوه، گفته شده که این سرویس تابع قانون HIPAA است.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26195
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان