محققان اعلام کردند:

امیدی تازه برای درمان سرطان روده

امیدی تازه برای درمان سرطان روده
تاريخ:هجدهم مهر 1402 ساعت 09:54   |   کد : 26196   |   مشاهده: 520
درمان سرطان روده کار دشواری است و در حال‌ حاضر تنها ۱۰ درصد از بیماران به ایمنی‌ درمانی جواب می‌دهند و در نتیجه کار اکثر بیماران به جراحی کشیده می‌شود، اما حالا محققان برای اولین‌ بار نقشه راه درمان جدیدی پیدا کرده‌اند که وابسته به گروهی از سلول‌های ایمنی در روده بزرگ است.
به گزارش ایران پزشک، پژوهشگران مؤسسه تحقیقات سرطان اولیویا نیوتن جان از دانشگاه لاتروب استرالیا دریافته‌اند که واکنش بیماران مبتلا به سرطان روده به درمان تحت تأثیر عملکرد گروهی از سلول‌های ایمنی در روده بزرگ آن‌هاست.
 

لیسا میلکی، رییس آزمایشگاه ایمنی مخاطی و سرطان این مؤسسه می‌گوید: سلول‌های T گاما دلتا به‌ عنوان مدافعان خط مقدم روده عمل می‌کنند. آنچه این سلول‌های ایمنی را خارق‌العاده می‌کند، این است که آن‌ها دائماً در حال گشت‌زدن و محافظت از سلول‌های بافت پوششی در روده هستند و در نقش سرباز علیه تهدیدات احتمالی سرطان ظاهر می‌شوند.

زمانی که پژوهشگران نمونه‌های سرطانی بیماران را بررسی کردند، متوجه شدند که وقتی سلول‌های T گاما دلتا در تومورها وجود دارند، بیماران جواب بهتری از درمان‌ها می‌گیرند و نرخ بقای آن‌ها افزایش می‌یابد.

دانشمندان همچنین با بررسی کل میکروبیوم روده بزرگ، تمرکز بالاتری از مولکول فاکتور رونویسی 1 (TCF-1) را در سلول‌های T گاما دلتا پیدا کردند. این TCF-1 که مخصوص سلول‌های T است، در رشد و عملکرد سلول‌های T نقش تنظیم‌کننده مرکزی را ایفا می‌کند.

مارینا یاکو، دیگر محقق این مطالعه می‌گوید: ما کشف کردیم که اندازه و تنوع میکروبیوم در روده بزرگ نسبت به سایر بخش‌های دل و روده، بر تجمع بالاتر مولکول TCF-1 روی سلول‌های T گاما دلتا اثر می‌گذارد. این مولکول واکنش ایمنی طبیعی بدن ما – از طریق سلول‌های T گاما دلتا – را سرکوب می‌کند و مانع از مبارزه با سرطان روده می‌شود.

زمانی که محققان TCF-1 را از سلول‌های T گاما دلتا حذف کردند، این تغییر رفتار این سلول‌های ایمنی را عوض کرد و به کاهش چشمگیر اندازه تومورهای سرطانی منجر شد.

یاکو مدعی است: دستاورد تحقیقاتی ما که اولین در دنیاست، نقشه راه جدیدی را برای توسعه ایمنی‌درمانی‌های ترکیبی و هدفمند به‌منظور درمان مؤثرتر بیماران مبتلا به سرطان روده فراهم می‌کند.

نتیجه پژوهش حاضر در مجله علمی Science Immunology منتشر شده است.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26196
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان