سه مولفه اصلی عشق

مثلث عشق چیست؟

مثلث عشق چیست؟
تاريخ:پانزدهم آبان 1402 ساعت 10:38   |   کد : 26232   |   مشاهده: 1541
نویسنده: امیر پروسنان
عاشقی یک رابطه دو طرفه‌ست و به مولفه‌هایی نیاز دارد که اگر پای هر کدام از آنها لنگ بزند، آن رابطه عاشقانه سرد و کم رنگ شده و در واقع هیچ چیز در مسیر درست خود حرکت نمی‌کند.
به گزارش خبرنگار ایران پزشک، عشق مقوله عجیبی است و به تعداد انسان‌های روی زمین می‌توان تعریف‌های مختلفی از آن ارائه کرد، اما آن‌چه بیش از هر چیز اهمیت دارد، رعایت تعادل میان مولفه‌های مورد نیاز عاشقی در یک رابطه است که به صمیمیت، تعهد و رابطه جنسی نیاز دارد.
 

دیدگاه مثلث عشق در سال ۱۹۸۶ توسط رابرت استرنبرگ «روان شناس آمریکایی» ارائه شد که بر اساس آن، عشق با سه عنصر اصلی نشان داده می‌شود که شامل صمیمیت، تعهد و رابطه جنسی است. سه عنصری که در فرآیند عشق دخالت دارند و میزان وجود هر یک از آنها در روابط مختلف عاشقانه، متفاوت است.

میزان این سه عتصر در افراد فرق دارد و همین تفاوت منجر به شکل گیری هشت نوع عشق می‌شود که هر کدام مزایا و معایبی دارند و روان شناسان برای برای تشخیص نوع عشق، پرسش نامه‌هایی را برای آن تدوین کرده‌اند.
 

این هشت نوع شامل فقدان عشق، دوست داشتن، شیفتگی، عشق پوچ، عشق رمانتیک، عشق رفاقتی، عشق ابلهانه و عشق کامل یا آرمانی است.

این سه مولفه هر کدام در یک راس مثلث قرار دارند و در واقع این مثلث به ما کمک می‌کند که رابطه عاشقانه خود را بهتر تحلیل کرده و بفهمیم که کدام بخش آن نیازمند بهبود و اصلاح است. از طرفی به ما یادآوری می‌کند که برای عمیق‌تر شدن رابطه نباید تمام توان خود را روی یک مولفه بگذاریم و باید بدانیم که رابطه عاشقانه ترکیبی از هر سه مولفه است.


در این زمینه توصیه می‌شود ویدیوی زیر را هم ببینید.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26232
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان