نایب رییس انجمن داروسازان:

دارویار چه شد؟

دارویار چه شد؟
تاريخ:بيست و هفتم آبان 1402 ساعت 12:04   |   کد : 26250   |   مشاهده: 250
نایب رییس انجمن داروسازان گفت: در بودجه سال ۱۴۰۲ به صراحت آمده ۶۹ هزار میلیارد تومان برای طرح دارویار اختصاص یابد که در هر ماه یک دوازدهم آن واریز شود، ولی با گذشت ۷ ماه از سال باید سازمان هدفمندی ۴۰.۲۵ همت به این طرح اختصاص می‌داد، اما واریزی‌ها تا امروز ۱۹.۳ و ۴.۲ بوده و مجموعا ۲۳ همت واریز شده است.
به گزارش ایران پزشک به نقل از فارس، بهمن صبور در مورد چالش‌های سازماندهی طرح دارویار در کشور افزود: پس از این ۷ ماه تنها ۲ ماه مبالغ واریز شده است. به همین مقدار نیز عمل نشد. اگر هر ماه به طور میانگین ۵ همت واریز می‌شد امروز مشکلی نداشتیم.

وی ادامه داد: کسانی که این طرح را امضا کردند باید پاسخگو باشند و ارقام را پرداخت کنند. برنامه و بودجه، هدفمندی یارانه از سازمان‌های ذینفع هستند که به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. در این طرح برخی اقلام دارویی، پول پرداخت شده توسط بیماری کمتر شده است. اگر مابه التفاوت قمیت‌ها توسط سازمان‌ها پرداخت می‌شد، مشکلی به وجود نمی‌آمد.

نایب رییس انجمن داروسازان کشور دخالت هیات مقررات زدایی را از دیگر عوامل کمبود دارو در کشور برشمرد و بیان کرد: سیاست‌های غلطی در حوزه دارو پیش گرفته شده و نباید باید آن شوخی کرد. تصمیم سازی و سیاست‌های غلط برخی افراد وضعیت دارو را از این شرایط بدتر خواهد کرد. دارو یک کالای استراتژیک است و قابل رقابت نیست. افزایش تعداد پخش‌ها ظرف یک سال موجب می‌شود دارو گم شود و نظارت‌ها کاهش یابد. سیاست‌های مدیران، اثر سوئی روی مردم خواهد داشت.

صبور کاهش تعداد شرکت های پخش را عاملی برای کنترل دارو دانست و ادامه داد: ساز و کار به شکلی شده که کالای سلامت مردم رقابتی شده است. باید در این حوزه اخلاق مدار و قانون مدار عمل شود. اگر منابع قانون برای این طرح دیده نشده چرا ۶۹ همت پرداخت نمی‌شود و اگر دیده شده باید منظم پرداخت شود.

وی اظهار کرد: بیمه تامین اجتماعی ۲ ماه تیر و مرداد را یک ماه پیش پرداخت کرد و قرار بوده شهریور ماه را در ماه مهر پرداخت کند که هنوز پرداختی صورت نگرفته است. اگر مدیران این حوزه متخصص بودند با تصمیم‌های اشتباه با سلامت مردم بازی نمی‌کردند.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26250
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان