ایلان ماسک تاریخ‌سازی کرد

کاشت تراشه نورالینک درون مغز انسان

کاشت تراشه نورالینک درون مغز انسان
تاريخ:دهم بهمن 1402 ساعت 16:35   |   کد : 26388   |   مشاهده: 578
مدت‌هاست منتظر شروع آزمایش انسانی تراشه مغزی نورالینک هستیم و حالا مدیرعامل این شرکت، یعنی ایلان ماسک از کاشت اولین تراشه نورالینک درون مغز انسان خبر داده و در واقع این خبر موفقیتی بزرگ برای ایلان ماسک و نورالینک محسوب می‌شود.
به گزارش ایران پزشک، ایلان ماسک در شبکه اجتماعی ایکس با انتشار پستی اعلام کرد که روز گذشته اولین انسان تراشه مغزی نورالینک را دریافت کرده است. ظاهراً این عمل موفقیت‌آمیز بوده؛ چرا که به گفته مدیرعامل نورالینک، وضع سلامتی دریافت‌کننده تراشه رو به بهبود است.
 

در خرداد ماه، نورالینک پس از چندین ماه تلاش بالاخره توانست از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای آزمایش‌های انسانی خود مجوز دریافت کند. چند هفته بعد از دریافت مجوز، ایلان ماسک اعلام کرد که احتمالاً تراشه مغزی نورالینک در اواخر 2023 درون مغز اولین داوطلب قرار می‌گیرد و حالا با کمی تأخیر این اتفاق رخ داده است.

چندین ماه پیش و در پاییز، نورالینک شروع به جذب داوطلب برای آزمایش بالینی خود کرد. در آن زمان نورالینک اعلام کرد افرادی که از کوادری پلژی (فلج چهار اندام) ناشی از آسیب نخاع گردنی یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)‌ رنج می‌برند، احتمالاً گزینه‌ای مناسب برای آزمایش‌های بالینی خواهند بود.

به گفته نورالینک، هدف اولیه واسط مغز و رایانه (BCI) این شرکت، دادن توانایی کنترل نشانگر ماوس یا کیبورد تنها از طریق افکار به داوطلبان است. طبق گزارشی که بلومبرگ در آبان‌ماه منتشر کرد، هزاران نفر برای دریافت تراشه مغزی نورالینک اعلام آمادگی کرده بودند؛ بااین‌وجود، افراد کمی برای اولین آزمایش بالینی تراشه مغزی ایلان ماسک انتخاب می‌شوند و روز گذشته هم اولین داوطلب آن را دریافت کرده است.

در حال‌ حاضر ایلان ماسک جزییاتی درباره نحوه جراحی و کاشت تراشه درون مغز انسان منتشر نکرده، با این‌ حال می‌گوید نتایج اولیه تشخیص امیدوارکننده نورون اسپایک را نشان می‌دهد.
 

کاشت تراشه نورالینک درون مغز انسان یک موفقیت بزرگ برای این شرکت و البته ایلان ماسک محسوب می‌شود. ماسک برنامه‌های زیادی برای نورالینک دارد و نه‌ تنها می‌خواهد بیماران را درمان کند، بلکه می‌خواهد برای انسان‌ها تجربه گذشته خود و یا واقعیت‌های مختلف (مانند واقعیت‌های تخیلی) را هم فراهم کند.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26388
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان