هفت مرحله آلزایمر

مراحل آلزایمر چیست؟

مراحل آلزایمر چیست؟
تاريخ:بيست و دوم بهمن 1402 ساعت 13:30   |   کد : 26412   |   مشاهده: 570
نویسنده: نازنین آهنگری
بیماری آلزایمر یک بیماری مغزی پیش رونده است که عملکرد شناختی مانند حافظه، تفکر و استدلال را از بین می‌برد و در نهایت بیماران نمی‌توانند حتی کارهای ساده روزانه را انجام بدهند، اما افراد مبتلا به آلزایمر، علائم و نشانه‌های مختلفی دارند.
به گزارش خبرنگار ایران پزشک، بیماری آلزایمر به تدریج ایجاد می‌شود و آسیب‌های عصبی که ایجاد می‌کند، ابتدا بر یادگیری و حافظه فرد تاثیر می‌گذارد. این بیماری مراحلی دارد که در ادامه، به شرح آن می‌پردازیم.
 

مرحله اول: بدون نقص است و در واقع فرد هیچ علامتی را تجربه نمی‌کند و هیچ کدام از علائم احتمالی را نمی‌توان توسط متخصصان ارزیابی کرد.

مرحله دوم: آسیب بسیار خفیف است. در این مرحله فرد به طور ذهنی احساس می‌کند کلمه‌ها یا اسم اشیای رایج را فراموش می‌کند، اما یک متخصص نمی‌تواند هیچ آسیبی را ارزیابی کند.

مرحله سوم: زوال شناختی خفیف رخ می‌دهد. یک متخصص در این مرحله می‌تواند مراحل اولیه آلزایمر را در برخی افراد تشخیص بدهد. همچنین خانواده و دوستان نیز متوجه برخی علائم می‌شوند. مشکلات رایج در این مرحله عبارتند از مشکل در برنامه ریزی، به خاطر سپردن نام دوستان و نزدیکان و خانواده.

مرحله چهارم: زوال شناختی متوسط یا مرحله اولیه بیماری آلزایمر رخ می‌دهد. یک متخصص در این مرحله، کمبودهای واضح را در چندین زمینه تشخیص می‌دهد، از جمله توانایی انجام کارهای پیچیده مانند برنامه ریزی برای مهمان‌ها یا پرداخت صورت حساب.

مرحله پنجم: در این مرحله، زوال شناختی نسبتا شدید است و در واقع بیماری آلزایمر در مرحله میانی قرار دارد. در این مرحله، افراد برای زندگی روزمره خود به کمک نیاز دارند، زیرا این بیماری، شکاف‌های بزرگی در حافظه ایجاد می‌کند. به طور مثال، محاسبه ساده و انتخاب لباس ممکن است دشوار شود. با این حال، این افراد معمولا می‌دانند که چه کسی هستند، اسم اقوام نزدیک مانند همسر و فرزندان خود را می‌دانند و نیازی به کمک برای غذا خوردن یا دست شویی رفتن نیز ندارند.

مرحله ششم: در این مرحله، زوال شدید شناختی اتفاق می‌افتد و مشکلات ذهنی بدتر می‌شوند. افراد در مرحله ششم بیماری آلزایمر، برای دست شویی رفتن به کمک نیاز دارند. آنها اغلب به کسانی که به آنها کمک می‌کنند، مشکوک شده و اغلب هویت خود را فراموش می‌کنند و تمایل دارند سرگردان شده یا گم شوند.

مرحله هفتم: در این مرحله، زوال شناختی بسیار شدید رخ داده و در واقع مرحله آخر بیماری آلزایمر است. این مرحله از بیماری، توانایی صحبت کردن، پاسخ به محیط و در نهایت کنترل حرکتی را از فرد سلب می‌کند. افراد مبتلا به آلزایمر در مراحل آخر به کمک تقریبا دائمی برای نیازهای اولیه از جمله بالا نگه داشتن سر خود نیاز دارند.

آلزایمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بیماری آلزایمر بر اساس چندین معیار ارزیابی می‌شود. اغلب از آزمون‌های شناختی حافظه، شمارش، زبان و غیره استفاده می‌شود. امکان دارد با فرد بیمار و دوستان و خانواده او صحبت شود تا تغییرات در رفتار، شخصیت و توانایی انجام وظیفه مشخص شود. ممکن است اسکن مغزی مختلفی برای رد سایر علت‌های احتمالی انجام شود و به همین دلیل ممکن است نمونه خون و ادرار نیز گرفته شود.
 

از دست دادن حافظه

بر اساس گزارش مدیسین نت، بسیاری از ما ممکن است دچار از دست دادن حافظه شویم، اما از دست دادن حافظه با آلزایمر معمولا بدتر از این است که به واسطه پیری طبیعی، دچار فراموشی شویم. افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف ممکن است اطلاعاتی را که اخیرا آموخته‌اند، فراموش کنند. همچنین ممکن است تاریخ‌ها یا رویدادهای مهم را به خاطر نیاورند. امکان دارد به طور مکرر سوال‌های مشابهی را برای دریافت اطلاعات مشابه بپرسند و نیاز دارند که بیشتر و بیشتر به کمک کننده‌های حافظه مانند یادداشت‌های یادآوری، تکیه کرده یا از وسایل الکترونیکی استفاده کنند.

پایان پیام/

خبرنگار: نازنین آهنگری

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26412
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان