پژوهشگران اعلام کردند:

کمبود آهن عاملی برای کووید طولانی

کمبود آهن عاملی برای کووید طولانی
تاريخ:هفدهم اسفند 1402 ساعت 10:42   |   کد : 26457   |   مشاهده: 435
پژوهشی جدید در دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که فقر آهن می‌تواند موجب التهاب و کم‌ خونی شود و تولید گلبول‌ قرمز سالم را در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تنها دو هفته پس از تشخیص، متوقف کند.
به گزارش ایران پزشک، طبق این پژوهش که در نشریه نیچر ایمیونولوژی (Nature Immunology) منتشر شد، بسیاری از افراد چند ماه‌ پس از ابتلا به کووید ۱۹ از دچار شدن به کووید طولانی‌ خبر می‌دهند؛ آنچه به‌تازگی با کاهش ضریب هوشی ناشی از مه مغزی مرتبط دانسته شده است.

به گفته این دانشگاه، از هر ۱۰ مبتلا به ویروس کرونا، دست‌کم سه نفر در معرض ابتلا به کووید طولانی قرار دارد. از طرفی به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، به طور متوسط کمتر از سه میلیون آمریکایی به دلیل کم‌خونی یا کمبود آهن تحت درمان‌ قرار می‌گیرند.

هال دراک‌ اسمیت، یکی از نویسندگان پژوهش می‌گوید: وقتی بدن با عفونتی مواجه می‌شود، از طریق حذف آهن از جریان خون به آن واکنش نشان می‌دهد. این کار از ما در برابر باکتری‌های بالقوه کشنده‌ای که با جذب آهن خون به‌ سرعت رشد می‌کنند، محافظت می‌کند. وقتی این اتفاق به مدت طولانی ادامه می‌یابد، فقر آهن باعث می‌شود اکسیژن با کارآیی کمتری در سراسر بدن گردش کند و اثر منفی بر سوخت‌وساز و تولید انرژی بر جا بگذارد.

بر اساس این تحقیق که نمونه‌های خون را در طول یک سال تجزیه و تحلیل کرد، در خون افراد مبتلا به کووید شدید و خفیف، الگوهای مشابهی وجود داشته است.

ایمی هانسون، متخصص در این زمینه می‌گوید: اگرچه شواهد به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که بدن می‌کوشد با تولید گلبول‌ قرمز بیشتر، کمبود آهن و کم‌خونی ناشی از آن را اصلاح کند، در مواجه با التهاب مداوم خیلی خوب عمل نمی‌کند.

به گفته هانسون، در ابتدای ابتلا به کووید ۱۹ به ویژه در افرادی که ماه‌ها بعد، از ابتلا به کووید طولانی‌ خبر دادند، سطح آهن و عملکرد بدن در تنظیم آهن مختل شد و خیلی طول کشید تا بهبود یابد.

اکنون کارشناسانی مانند هانسون برای درمان کووید طولانی با استفاده از این یافته‌های جدید به دنبال راهی برای کنترل این التهاب تهاجمی در سریع‌ترین زمان ممکن‌ هستند تا تاثیر آن را بر سطح آهن خون کاهش دهند.

بر اساس گزارش ایسنا، او می‌گوید: لزوما این‌طور نیست که در بدن افراد آهن کافی وجود نداشته باشند اما ممکن است آهن در مکانی نامناسب (در سلول‌ها یا بافت‌های مختلف و نه در خون) به دام افتاده باشد (ذخیره شده باشد)؛ بنابراین آنچه ما نیاز داریم، یافتن راهی برای جابه‌جایی آهن و بازگرداندن آن به جریان خون است؛ جایی که برای گلبول‌های قرمز خون مفیدتر می‌شود.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1 /26457
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان