چرا در دوران بارداری باید امگا۳ خورد؟

زنان باردار بخوانند

زنان باردار بخوانند
تاريخ:هجدهم اسفند 1402 ساعت 17:16   |   کد : 26463   |   مشاهده: 419
نتایج تحقیقات نشان داده که با وجود توصیه‌های قوی مبنی بر حمایت از مصرف اسیدهای چرب امگا۳ برای نتایج بهینه بارداری و سلامت فرزندان، ۲۵ درصد از زنان باردار به‌ ندرت یا هرگز در طول بارداری، ماهی مصرف نمی‌کنند و همچنین تعداد کمتری از آنان مکمل امگا۳ مصرف می‌کنند.
به گزارش ایران پزشک، از هر چهار زن باردار، یک زن به اندازه کافی اسیدهای چرب امگا۳ دریافت نمی‌کند. اسیدهای چرب امگا ۳، نقش مهمی در رشد جنین در دوران بارداری دارند. مصرف کافی امگا۳، به‌ ویژه دوکوزاهگزانوئیک اسید، از عملکرد سالم شناختی و بینایی در جنین در حال رشد پشتیبانی می‌کند.

امیلی اوکن، محقق ارشد این تحقیق، استاد دانشکده پزشکی هاروارد و رییس بخش پزشکی جمعیت در موسسه مراقبت‌های بهداشتی هاروارد گفت: دریافت کافی از این مواد مغذی در دوران بارداری برای جلوگیری از زایمان زودرس و ارتقای سلامت و رشد عصبی کودک بسیار حیاتی است. اسیدهای چرب امگا ۳ مواد مغذی ضروری برای حمایت از پیامدهای مثبت سلامت هستند.

این مطالعه هم‌گروهی از داده‌های ارائه شده در مورد مصرف ماهی توسط ۱۰ هزار و ۸۰۰ زن باردار و داده‌های دریافت مکمل از ۱۲ هزار و ۶۴۶ زن باردار که بخشی از برنامه تأثیرات محیطی بر پیامدهای سلامت کودک بودند، استفاده کرد.

نتایج این تحقیق نشان داد، حدود ۲۵ درصد از شرکت‌کنندگان ماهی نمی‌خورند یا کمتر از یک بار در ماه ماهی می‌خورند و تنها ۱۶ درصد از مکمل‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده از مکمل‌ها در میان افرادی که ماهی کمتری مصرف می‌کردند کمتر رایج بود و این گروه را در معرض خطر بیشتری برای دریافت ناکافی اسید چرب امگا ۳ قرار می‌داد.

علاوه بر این، در میان افرادی که در معرض خطر بالاتر برای پیامدهای نامطلوب بارداری یا شاخص توده بدنی بالاتر بودند، مصرف مکمل، کمتر متداول بود.

اوکن افزود: نتایج تحقیق ما اطلاعات به‌روز شده‌ای را برای آگاهی از توصیه‌ها و منابع حائز اهمیت بهداشت عمومی در حمایت از مکالمات بالینی برای تشویق مصرف ماهی با جیوه کم در دوران بارداری و مصرف مکمل‌های امگا ۳ در میان افرادی که ماهی مصرف نمی‌کنند را نشان می‌دهد.

یافته‌های این تحقیق در مجله the Journal of Public Health Nutrition منتشر شده است.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1 /26463
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان