محققان دانشگاه فلیندرز استرالیا اعلام کردند:

کاهش ۷۰ درصدی آپنه خواب با یک اسپری

کاهش ۷۰ درصدی آپنه خواب با یک اسپری
تاريخ:ششم فروردين 1403 ساعت 13:39   |   کد : 26488   |   مشاهده: 419
محققان دانشگاه فلیندرز استرالیا با استفاده از یک نوع اسپری بینی موفق شدند شدت آپنه خواب را تا ۷۰ درصد کاهش داده و برای درمان شایع‌ترین اختلال تنفسی در خواب یعنی آپنه خواب، به نتایج امیدوار کننده‌ای دست پیدا کنند.
به گزارش ایران پزشک، آپنه خواب یا وقفه تنفسی یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب است که معمولاً باعث توقف یا کاهش تنفس برای مدتی کوتاه می‌شود. این اختلال می‌تواند به دفعات زیاد در طول خواب رخ بدهد. آپنه خواب می‌تواند روی سلامت افراد تأثیر منفی بگذارد. درمان محدود این اختلال با کمک ماسک‌های فشار مثبت (CPAP) و در بدترین موارد با کمک جراحی امکان‌پذیر است. با این‌ حال، در آزمایش اخیر، محققان موفق شدند با استفاده از یک اسپری بینی به نتایج خوبی برای درمان این بیماری دست پیدا کنند.

آپنه انسدادی خواب (OSA) زمانی رخ می‌دهد که راه هوایی فوقانی در طول خواب دچار انسداد می‌شود. در نتیجه جریان هوا کاهش پیدا کرده یا به‌ طور کامل مسدود می‌شود. به‌ دلیل ترکیبی از اختلال در آناتومی گلو و عملکرد ناکافی عضلات در طول خواب این اختلال ایجاد می‌شود. همین مسئله منجر به کاهش دریافت اکسیژن می‌شود که می‌تواند پیامدهای منفی روی سلامتی فرد از جمله خستگی، مشکل در تمرکز و فشار خون بالا داشته باشد.

محققان دانشگاه فلیندرز استرالیا در آزمایش کوچکی با استفاده از اسپری بینی به موفقیت‌هایی در درمان OSA دست یافتند.

دنی اکرت، استاد دانشگاه فلیندرز می‌گوید: آپنه انسدادی خواب (OSA) یک اختلال خواب محسوب می‌شود که در آن ماهیچه‌های پشت گلو شل می‌شوند و راه هوایی فوقانی را باریک یا جمع می‌کنند. در نتیجه دریافت اکسیژن محدود شده و باعث می‌شود افراد در طول شب به‌ طور مکرر از خواب بیدار شوند.

نتایج این تحقیق در نشریه Heart and Circulatory Physiology منتشر شده است.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26488
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان