معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

رشد تعرفه‌های پزشکی تا ۳۵ درصد

رشد تعرفه‌های پزشکی تا ۳۵ درصد
تاريخ:هفتم فروردين 1403 ساعت 13:05   |   کد : 26490   |   مشاهده: 340
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: رشد تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی پزشکی تا سقف ۳۵ درصد در هیات وزیران مصوب شد، اگرچه این عدد با مصوبه ۴۶ درصدی شورای عالی بیمه فاصله دارد و مراکز درمانی را در تامین هزینه‌های خود با مشکل مواجه خواهد کرد.
به گزارش ایران پزشک، سعید کریمی درباره تعرفه‌های خدمات تشخیصی درمانی پزشکی افزود: با توجه به محدودیت‌های مالی دولت باید از مساعدت حداکثری در تصویب عدد ۳۵ درصد تشکر کنیم. تعرفه‌های خدمات تشخیصی درمانی معادل دستمزد پزشکان نیست و اجزای تعرفه شامل جزء حرفه‌ای و جزء فنی، ویزیت، تعرفه پرستاری، دارو و ملزومات پزشکی، خدمات آزمایشگاه و تصویربرداری و جزء هتلینگ بیمارستانی هر یک دارای وزن‌های هزینه‌ای مختلف و دارای فرمول‌های پیچیده محاسباتی هستند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: دستمزد کادر درمان حدود یک سوم وزن تعرفه‌های پزشکی را شامل می‌شود. مقایسه افزایش ۳۵ درصدی تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی پزشکی با میزان افزایش حقوق کارگران و کارمندان محترم مقایسه‌ای نادرست است.

کریمی با اشاره به اینکه متاسفانه به علت همین مقایسه های نادرست و پیچیدگی های محاسباتی تعرفه های پزشکی و هزینه های غیر قابل اجتناب دارو و ملزومات پزشکی، جزء حرفه ای خدمات پزشکی که همان دستمزد پزشک است حتی در بخش خصوصی از ۳۶ هزار تومان در سال ۹۰ به ۶۹۷۰۰ تومان در سال ۱۴۰۲ رسیده است، گفت: یعنی جزء حرفه ای طی ۱۲ سال به اندازه دو برابر هم رشد نکرده است، در حالی که افزایش حداقل حقوق سایر گروهها از سال ۹۰ تا سال ۱۴۰۲ بیش از 10 برابر افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت حفظ انگیزه و تامین معیشت نیروهای کادر بهداشت و درمان، جلوگیری از مهاجرت نخبگان و جلوگیری از مهاجرت های شغلی و تداوم خدمات پزشکی لازم است عقب ماندگی های تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی که طی دو دهه گذشته ایجاد شده است به تدریج جبران شود.

کریمی گفت: رعایت مصوبات دولت برای همه گروه‌ها الزامی است و اعلام هرگونه تعرفه و رشد اجزای تعرفه خارج از مصوبات دولت فاقد وجاهت قانونی است. امیدواریم در تصویب اجزای تعرفه هم با مساعدت حداکثری دولت همراه باشیم.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26490
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان