سازمان غذا و داروی آمریکا تاییدیه داد:

اپلیکیشنی برای کمک به درمان افسردگی

اپلیکیشنی برای کمک به درمان افسردگی
تاريخ:بيستم فروردين 1403 ساعت 18:33   |   کد : 26510   |   مشاهده: 652
سازمان غذا و داروی آمریکا به اولین ابزار درمان دیجیتال تجویزی برای اختلال افسردگی اساسی که یک اپلیکیشن موبایل به‌ نام Rejoyn است و در کنار داروهای ضد افسردگی برای افراد ٢٢ سال به‌ بالا استفاده می‌شود، تاییدیه داد.
به گزارش ایران پزشک، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به اولین ابزار درمان دیجیتال تجویزی برای اختلال افسردگی اساسی تأییدیه داد. این ابزار که یک اپلیکیشن موبایل به‌ نام Rejoyn است، توسط شرکت Otsuka Pharmaceutical and Click Therapeutics ساخته شده و در کنار داروهای ضد افسردگی برای افراد 22 سال به‌ بالا استفاده می‌شود.
 

اپلیکیشن Rejoyn یک برنامه شش‌ هفته‌ای دارد که از ترکیبی از یک رویکرد جدید موسوم به تمرین احساسی شناختی و دروس رفتار درمانی شناختی استفاده می‌کند.

از آنجایی که Rejoyn به‌ عنوان یک دستگاه پزشکی با ریسک کم تا متوسط طبقه‌ بندی شده است، برای دریافت تأییدیه FDA تنها کافی بود اثبات کند که می‌تواند به‌اندازه یک دستگاه پزشکی موجود در بازار ایمن و مؤثر باشد.

اپلیکیشن Rejoyn به‌ عنوان یک درمان کمکی برای داروهای ضد افسردگی طراحی شده است. این اپ از شکلی از تمرینات احساسی شناختی موسوم به «تمرین حافظه چهره‌های احساسی» استفاده می‌کند که در آن از افراد خواسته می‌شود تا احساسات را در مجموعه‌ای از چهره‌ها شناسایی و با یکدیگر مقایسه کنند.


تأییدیه FDA براساس نتایج یک کارآزمایی بالینی ارائه شده است. این آزمایش روی 386 نفر در بازه سنی 22 تا 64 سال انجام گرفته که به داروهای ضدافسردگی واکنشی نشان نداده بودند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند تا با اپلیکیشن Rejoyn یا یک اپ ساختگی کار کنند. در نهایت مشخص شد که استفاده از Rejoyn می‌تواند به بهبود علائم افسردگی کمک کند؛ با این‌ حال، میانگین تغییر نسبت به گروهی که از اپ ساختگی استفاده می‌کردند، چندان بهتر نبود.

از این‌ رو، برخی محققان می‌گویند این روش یک مکانیزم تثبیت‌ شده نیست و پژوهش مربوط به آن هنوز حالت اکتشافی دارد. باید در نظر داشت که این رویکرد یک درمان مستقل هم نیست و نباید به‌تنهایی به آن بسنده کرد. به‌ علاوه، با توجه به اینکه هزینه استفاده از Rejoyn هنوز مشخص نشده است، تردیدهایی درباره پوشش بیمه برای آن وجود دارد.

پایان پیام/
 

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26510
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان