عوارض نادر، در هر ۱۰ هزار مورد، یک مورد

آسترازنکا پس از سه سال اعتراف کرد

آسترازنکا پس از سه سال اعتراف کرد
تاريخ:چهاردهم ارديبهشت 1403 ساعت 22:37   |   کد : 26547   |   مشاهده: 565
شرکت داروسازی بریتانیایی سوئدی آسترازنکا بعد از سه سال اعتراف کرد که واکسن کرونا تولیدی این شرکت که با نام تجاری کووی شیلد فروخته می‌شود، می‌تواند عوارض جانبی نادری از جمله لخته‌ شدن خون را به همراه داشته باشد.
به گزارش ایران پزشک، تحقیقاتی انجام شده که نشان می‌دهد واکسن Covishield می‌تواند باعث ایجاد لخته‌های خون در برخی افراد شود که این عارضه ممکن است کشنده باشد. در یک شکایت دسته‌ جمعی ادعا شده که این واکسن منجر به مرگ و جراحات شدیدی شده و برای حدود 50 قربانی به‌ دنبال حداکثر 100 میلیون پوند خسارت است. یکی از شاکیان ادعا کرده که این واکسن پس از ایجاد لخته خون باعث آسیب مغزی دائمی و از کار افتادگی او شده است.
 

در حالی که آسترازنکا این ادعاها را رد کرده است، اما اعتراف کرده که واکسن می‌تواند در موارد بسیار نادری باعث ایجاد TTS یا ترومبوز همراه با سندرم ترومبوسیتوپنی شود که این عارضه با لخته‌شدن خون و پلاکت خون پایین مشخص می‌شود.

این شرکت در اسناد ارائه‌ شده به دادگاه اعلام کرد: پذیرفته شده که واکسن AstraZeneca می‌تواند در موارد بسیار نادری باعث ایجاد TTS شود. علت آن هنوز مشخص نیست. البته TTS همچنین می‌تواند بدون استفاده از واکسن AZ یا هر واکسن دیگری رخ دهد.

سازمان جهانی بهداشت نیز تایید کرده که واکسن Covishield می‌تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد که زندگی انسان‌ها را تهدید می‌کند. این سازمان اعلام کرده که پس از واکسیناسیون با این واکسن، یک عارضه جانبی بسیار نادر به نام ترومبوز همراه با سندرم ترومبوسیتوپنی، شامل حوادث غیرعادی و شدید انعقاد خون همراه با تعداد کم پلاکت‌ها گزارش شده است.
 

با این وجود، شورای سازمان‌های بین‌المللی علوم پزشکی می‌گوید که این عوارض جانبی بسیار نادر هستند و در هر 10 هزار مورد، 1 مورد از آن گزارش شده است. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: در کشورهایی که انتقال ویروس کرونا هنوز انجام می‌شود، مزایای واکسیناسیون در محافظت در برابر کرونا بسیار بیشتر از خطرات آن است.

واکسن کووی شیلد توسط آسترازنکا و با همکاری دانشگاه آکسفورد انگلستان توسعه پیدا کرد و توسط انستیتو سرم هند تولید شده است. برخی از مطالعات انجام‌ شده در طول همه‌گیری نشان می‌دهند که واکسن آسترازنکا 60 تا 80 درصد در برابر کرونا مقاومت ایجاد می‌کند.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1 /26547
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان