عملکرد مناسب برای جراحی‌های حساس

ربات سونی، شگفت انگیز و دقیق

ربات سونی، شگفت انگیز و دقیق
تاريخ:بيست و نهم ارديبهشت 1403 ساعت 16:43   |   کد : 26574   |   مشاهده: 367
سونی از ربات ریزجراحی جدیدی رونمایی کرده که به شکلی فوق العاده دقیق و ظریف می‌تواند شکاف کوچکی در دانه ذرت را بخیه بزند و به نظر می‌رسد این ربات برای جراحی‌های حساس بسیار موفق عمل کند.
به گزارش ایران پزشک، ربات جدید سونی، اولین دستگاه در نوع خود است که به‌ طور خودکار ابزارهای مختلف خود را تعویض می‌کند و عملکرد آن با موفقیت روی حیوانات آزمایش شده است.

ربات سونی برای کمک در زمینه جراحی فوق‌ ریز طراحی شده است؛ حوزه‌ای بسیار تخصصی که جراحان در آن روی عروق خونی و اعصاب بسیار کوچک با قطرهای بسیار کمتر از یک میلی‌متر کار می‌کنند. این مدل از جراحی به دست‌هایی فوق‌العاده بی‌تحرک نیاز دارد و متخصصان این زمینه، اغلب کل عمل جراحی را به وسیله‌ی میکروسکوپ انجام می‌دهند.

بنابراین ربات‌های ریزجراحی برای جراحی‌های حساس، بسیار ایده‌آل هستند. در حال حاضر، تعدادی از شرکت‌ها مانند اینتویتیو سرجیکال، استریکر و دیگران، ربات‌های مشابه را در حوزه‌ی درمان بالینی به کار می‌گیرند.

باید اشاره کرد که منظور از ربات جراح، ربات‌های کاملاً مستقلی نیستند که با هوش مصنوعی کار می‌کنند، بلکه این ربات‌ها، ابزارهای عملیات از راه دور محسوب می‌شوند که به جراحان امکان می‌دهند تا همزمان با کاهش حرکات دست، دید گسترده‌تری داشته باشند.

در واقع، ربات‌های مورد بحث می‌توانند این پیش‌شرط را که جراحان فوق‌ریز باید افراد خاص با استعداد فیزیکی بالا و کنترل خارق‌ العاده در هماهنگی دست و انگشتان باشند، به‌طور کامل حذف می‌کند. این ربات جراحی کارآمد، به طیف وسیع‌تری از افراد امکان می‌دهد تا عمل‌های بی‌نهایت ریز را با استفاده از حرکات بزرگ‌تر و دست‌های لرزان‌تر، به‌خوبی به انجام برسانند.

تصویرپردازی دقیق و تخصصی سونی که در تلویزیون‌ها و دوربین‌هایش به کار می‌رود، برای ربات‌ها نیز بسیار کارآمد واقع شده است.

این ربات که در حال حاضر در مرحله نمونه اولیه قرار دارد، دستگاه جراحی از راه دور کم‌ تاخیری است که به جراح امکان می‌دهد از یک جفت کنترل‌گرهای قلم‌ مانند حساس به فشار استفاده کند و اثرات آنی آن‌ها را از طریق سامانه دوربین سه‌ بعدی استریوسکوپی با وضوح 4K تماشا کند.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1 /26574
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان