پاسخ معاون آموزشی نظام پزشکی تهران بزرگ:

مهم‌ترین چالش وزارت بهداشت آینده چیست؟

مهم‌ترین چالش وزارت بهداشت آینده چیست؟
تاريخ:هشتم تير 1403 ساعت 22:34   |   کد : 26623   |   مشاهده: 284
معاون آموزشی نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: مهم‌ترین چالش وزارت بهداشت آینده، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت است که باید حتما اجرایی شود، هرچند کار سختی است و قطعا می‌تواند یکی از چالش‌های بزرگ آینده حوزه سلامت باشد، چون همه دولت‌ها وارد آن شدند، ولی نتوانستند آن را به سرانجام برسانند.
به گزارش ایران پزشک، امیر پاشا طبائیان درباره اهمیت اجرای پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت در وزارت بهداشت آینده افزود: معتقدم این کار واقعا شدنی است. واقعاً اگر بخواهید یک کاری انجام بدهید و تمام و کمال بر آن متمرکز شوید، آن کار انجام می‌شود، ولی خب باید همه موارد در طراحی و اجرا در نظر گرفته شود. استفاده از نظر کارشناسان مختلف، انضباط مالی در کار و اراده و عزم جدی برای پایان دادن به مشکلات طرح مهم است.

دبیر انجمن‌های علمی مطالعات کبدی و آندوسکوپی‌های گوارشی بیان کرد: بحث سلامت بحث بسیار مهمی است که همه دولت‌ها با آن درگیر بودند، نکته‌ای که وجود دارد این است که هر کسی که ریاست دولت را عهده دار شود باید سیاست‌های کلی سلامت که از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شده را سرلوحه کار خود قرار بدهد. اگر بتوانیم این سیاست‌ها را اجرا بکنیم قطعاً خیلی از مشکلات‌مان برطرف می‌شود. کارهای خیلی خوبی در این دولت انجام شد به هر حال من خودم شاهد این زحمات بودم، اما در هر کاری که انجام می‌شود یک سری هم نقص و ایراد وجود دارد که انشاءالله دولت بعدی بتوانند سیاست‌های خوبی که اجرا شده را ادامه بدهند و آن جاهایی که نقص وجود داشته و اشکال وجود داشته را برطرف کنند.

وی ادامه داد: از مواردی که بسیار مهم است بحث نظام ارجاع، پزشک خانواده یا در این دولت به اسم سلامت خانواده و همچنین پرونده الکترونیک است که کارهای خوبی انجام شد، به هر حال نسخه الکترونیک کار خوبی بود که اجرایی شد و پرونده الکترونیک هم کارهایی برایش انجام شده، ولی می‌دانیم هنوز به آن نتیجه قطعی نرسیده، بحث نظام ارجاع و بحث پزشک خانواده بحث مهمی است که سال‌ها در همه دولت‌ها مطرح بوده، خیلی از وزرا خواستند آن را اجرا کنند، ولی متاسفانه به صورت قطعی اجرایی نشد و انشاءالله نفر بعد بتواند این بحث را اجرایی کند.

پیشگیری در اولویت قرار بگیرد

طبائیان گفت: نکته مهم بعدی بحث پیشگیری است. درست است که باید کارهایی برای درمان انجام بدهیم، ولی پیشگیری مهم‌تر از است و بحث پیشگیری در بیماری‌ها را باید حتماً در اولویت کار قرار بدهیم. چه بهتر اینکه با فرهنگ‌سازی بتوانیم جلوی فشار خون و دیابت را بگیریم یا در رشته من بتوانیم جلوی کبد چرب را بگیریم. با کار برنامه‌ریزی شده و پیشگیری خیلی از مشکلات حل شده و بار مالی سنگینی که به بخش درمان و کلیت نظام سلامت وارد می‌شود را کمتر کرد.

انضباط مالی در نظام سلامت

وی اظهار کرد: بحث انضباط مالی هم بسیار مهم است. وزارت بهداشت از نظر بودجه یکی از بزرگ‌ترین وزارتخانه‌هایی است که بودجه را دریافت می‌کند و حتماً انضباط مالی در این وزارتخانه باید به طور کامل برقرار باشد. حوزه‌های مختلفی در وزارت بهداشت داریم و شاید یک نفر اشراف کامل روی همه حوزه‌ها نداشته باشد. معاونت آموزشی، معاونت درمان، معاونت بهداشت، معاونت غذا و دارو، تجهیزات و سایر قسمت‌ها این‌ها هر کدام‌شان نیاز به کارشناسی دارد که در آن حوزه کار کرده باشد، استفاده از افرادی که در آن حوزه مسلط باشند نکته مهمی است و باید حتماً مورد تاکید قرار بگیرد که از افرادی استفاده بکنیم که در آن حوزه مشخص کار کرده باشند.

وزیر جدید بهداشت مشورت بگیرد

معاون آموزشی نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: می‌شود یک شورای مشورتی یا یک شورای سیاست‌گذاری در حوزه سلامت ایجاد کرد که بتواند به وزیر آینده مشورت بدهد. اگر شورای سیاست‌گذاری در حوزه‌های مختلف در وزارت بهداشت تشکیل بشود ، اینکه چه افرادی در چه حوزه‌هایی صاحب‌نظر هستند کاملاً مشخص است و خیلی راحت می‌توانند با این افراد مشورت کنند به شرط این که وزارت بهداشت وارد سیاست نشود. حوزه سلامت حوزه‌ای است مجزا از سیاست و هیچ زمان حوزه سلامت نباید با سیاست درگیر باشد به این علت که حوزه سلامت یک حوزه تخصصی است این که پرونده الکترونیک داشته باشیم واقعاً با سیاست خیلی ارتباطی ندارد یا اینکه ما در حوزه سلامت‌مان نیاز به تمرکز بر حوزه پیشگیری از بیماری ها داریم این با سیاست ارتباطی ندارد.

وی ادامه داد: در این دولت در بعضی از حوزه‌ها اتفاقات خوبی افتاد یکی در بحث پرستاری خب برای اولین بار بعد از چندین سال مصوبه تعرفه پرستاری اجرا شد ولی اشکالاتی هم داشت بالاخره هر مصوبه‌ای که در ابتدا اجرا می‌شود دچار اشکالاتی هست. حتماً باید در دولت بعد اصلاح تعرفه پرستاری را داشته باشیم ضمن این که برای پرستارهایمان بحث اضافه کار اجباری را داریم با عدد ناچیز 20 تا 25 تومان برای هر ساعت، حتماً باید اصلاح شود. درخصوص سایر موارد مثالی بزنم مثلاً با گروه تغذیه صحبت کردیم، با متخصصین زنان، با متخصصین بیهوشی، با فوق‌ تخصص‌های ICU، با متخصصین گوارش با همه این‌ها صحبت کردیم واقعاً اکثر بحث‌هایشان بحث کارشناسی است و حرف‌های درستی است. حرف درست باید شنیده شود، صحبت‌های کارشناسی باید شنیده شوند. درخصوص سایر مسائل بحث رزیدنت‌ها بحث مهمی است که به هر حال در این دولت خیلی به آنها رسیدگی شد. حقوق‌شان خیلی بیشتر شد و به عدد 12 تومان تا 14 تومان و برای متأهلین به عدد بیشتری رسید ولی باز هم جبران زحمات این عزیزان نمی‌شود و باید فکری کنیم که شرایط برایشان بهتر کنیم. واقعا مشکلی نداریم که بگوییم این‌ها را نمی‌شود حل کرد ولی آن چیزی که باید داشته باشیم این است که بخواهیم، وقت بگذاریم، کار کارشناسی کنیم، برایمان اهمیت داشته باشد می‌توانیم مشکل گروه‌های مختلف پزشکی را حل کنیم.

طبائیان گفت: هدف اصلی‌ این است که آلام مردم کم بشود و همان طور که رهبر بزرگ‌مان گفتند دردی به غیر از درد بیماری نداشته باشند باید سعی کنیم این شرایط را برای بیماران فراهم کنیم. خوشبختانه در این دولت 5 دهک اول‌مان به صورت رایگان بیمه شدند، باز هم باید بحث پوشش همگانی بیمه‌مان را بیشتر کنیم، دسترسی افراد به بیمه را بیشتر کنیم، از طرفی باید با اصلاح تعرفه‌ها پزشک‌مان را بتوانیم نگه داریم، باید شرایط را فراهم کنیم که پزشک‌مان در بیمارستان‌های دولتی‌مان بمانند.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/26623
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان