مغز چطور خاطرات را بازسازی می‌کند

مغز چطور خاطرات را بازسازی می‌کند
تاريخ:بيست و چهارم دی 1397 ساعت 22:52   |   کد : 10896   |   مشاهده: 41628
محققان دانشگاه بیرمنگهام دریافتند زمانی که شخص خاطره‌ای از یک رخداد را به یاد می‌آورد، مغز او رخداد را به صورت معکوس و از آخر به اول بازسازی می‌کند.
به گزارش ایران پزشک، محققان برای بازسازی فرآیند به یادآوری خاطرات در مغز از تکنیک‌های رمزگشایی مغز استفاده کردند. این تکنیک‌ها امکان تشخیص زمان فعال شدن یک خاطره در مغز را فراهم می‌کنند.

بر اساس این بررسی‌ها مشخص شد زمانی که اطلاعات مربوط به یک شی بصری در مغز بازیابی می‌شود، مغز ابتدا روی مفهوم کلی آن متمرکز شده و سپس جزییات بیشتر را به آن اضافه می‌کند. این شیوه بازیابی اطلاعات دقیقا عکس فرآیندی است که هنگام مشاهده تصاویر برای اولین بار در مغز رخ می‌دهد. هنگامی که ما یک شی پیچیده را برای اولین بار مشاهده می‌کنیم، جزییات بصری شامل الگوها و رنگ‌ها پیش از هر چیز ثبت می‌شوند. در مرحله بعد اطلاعات با معنی که ماهیت شی مورد نظر را تعیین می‌کنند، پردازش شده و به خاطر سپرده می‌شوند.

به گفته محققان خاطراتی که به یاد می‌آوریم، دقیقا همان رخدادهایی نیستند که تجربه کردیم؛ بلکه این خاطرات در یک فرایند مغزی بازسازی می‌شوند و این فرآیند تحت تاثیر دانش فردی و دیدگاه‌های هر شخص قرار دارد.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، در حال حاضر محققان در تلاشند تا چگونگی و محل به یادآوری خاطرات پیچیده در مغز را شناسایی کنند و مسیرهای به یادآوری خاطرات را بیابند. پس از شناسایی این مسیرها در مغز سالم، محققان می‌توانند نحوه تغییر این مسیرها را در یک فرآیند پیری سالم بررسی کنند و روش‌هایی را برای یادآوری خاطرات پس از اختلال فشار ناشی از حوادث توسعه دهند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/10896
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان