تغذیه
سخنگوی سازمان دامپزشکی با اعلام توقف موقت واردات گوشت قرمز و فرآورده‌های پروتئینی دامی از کشور برزیل به جهت سلامت و بهداشت جامعه گفت: این توقف واردات تا زمانی که برزیل سلامت دام‌ها را تایید کند، ادامه دارد.
اوزمپیک شش سال پیش برای کمک به مدیریت قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ مورد تأیید قرار گرفت و به سرعت اثرش روی کاهش وزن هم خبرساز شد، اما اگر تیک‌ تاک را باز کنید، می‌بینید که ویدئوهای مربوط به اوزمپیک بیش از ۳۰۰ میلیون بار دیده شده است.
استفاده از یک دارو به منظوری به جز آن‌چه برای آن تاییدیه و مجوز گرفته، می‌تواند نا ایمن یا غیر موثر باشد، اوزمپیک یکی از همین داروهایی است که برای دیابت نوع ۲ تاییدیه گرفته، اما اینفلوئنسرها در تیک تاک این دارو را برای کاهش وزن توصیه می‌کنند.
دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند گفت: در حال حاضر دنیا روی موضوع محصولات پروبیوتیک سرمایه گذاری می‌کند، زیرا مشاهده می‌شود که فواید زیادی در درمان دیابت، برخی بیماری مغز و اعصاب، برخی سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات رفتاری، نازایی، سلامت دهان و دندان و غیره دارد.
معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اعلام کرد که تبلیغات مصرف داروهای ناشناخته کاهش وزن، شگردی برای فریب جوانان و نوجوانان است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۵۶ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور دارای شاخص توده بدنی بالای ۳۰ و اضافه وزن و چاقی هستند.
سازمان غذا و دارو درباره عوارض جدی مصرف کپسول غیر مجاز گلوریا هشدار داد و اعلام کرد: به دنبال وصول گزارشاتی مبنی بر بروز عوارض جدی مصرف کپسول گلوریا به اطلاع می‌رساند، فرآورده مذکور فاقد هرگونه مجوز اعم از تولید، واردات، توزیع و عرضه از سازمان غذا و داروست.
سازمان غذا و دارو دستور جمع آوری فرآورده لاغری بلک اسلیم را به دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر و اعلام کرد که این فرآورده فاقد مجوز تولید، واردات، توزیع و عرضه است.
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: همه به آب‌های بسته‌ بندی، آب معدنی می‌‌گویند، اما بسیاری از این‌ها آب معدنی نیست و از معادن یا چشمه‌‌ها برداشت نمی‌شود، بلکه آب شرب معمولی است که مجدد تصفیه می‌‌شود، یعنی آب معمولی را مجدد تصفیه می‌کنند تا از نظر فاکتورهای سلامتی کاملا مورد اطمینان باشد و بعد بسته ‌بندی می‌‌کنند.
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: به مرغ‌ها هورمون یا تریاک داده نمی‌‌شود و تنها چیزی که داده می‌شود، آنتی ‌بیوتیک است که بیمار نشوند، زیرا رشدشان بسیار سریع است و باید همراه غذا، آنتی بیوتیک بخورند که وجود آن را هم در گوشتِ مرغ بررسی کردیم و در هیچ موردی باقی ‌مانده ‌در مرغ وجود نداشت و اگر بود در حد مجاز بود.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و شیوع ویروس کرونا در موج چهارم، از هموطنان عزیز کشورمان خواهشمندیم از هرگونه برگزاری مراسم افطاری در این ایام به طور جدی پرهیز کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از عوامل افزایش ابتلا به ویروس کرونا را آلودگی هوا دانست راهکارهای تغذیه‌ای برای مقابله با این مشکل ارائه کرد.
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت هر سال به صدا وسیما اعلام می‌شود، اما متاسفانه تبلیغات این کالاها اتفاق می‌افتد و به همین دلیل به سمت اصلاح محتوای تبلیغی رفتیم تا این موضوع سر و سامان پیدا کند.
مدیرکل امور فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: سالانه فهرست کالاهای آسیب‌رسان سلامت توسط وزیر بهداشت به ریاست سازمان صداوسیما ابلاغ می‌شود، اما صرفا اعلام ممنوعیت تبلیغات کاری از پیش نمی‌برد و به دنبال تعامل برای اصلاح محتوای تبلیغات هستیم.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: خطر مرگ و میر و ابتلا به ویروس کرونا در افراد چاق و بویژه کودکان و نوجوانان چاق بیشتر است و اکنون از هشت میلیون کودک زیر پنج سال کشور، ۱۴ درصد دچار اضافه وزن هستند.
چاقی یکی از علت‌های اصلی فوت بر اثر ویروس کرونا در جهان شناخته شده است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این زنگ خطر را برای کودکان و نوجوانانی که دچار اضافه وزن هستند، به صدا در آورد.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست جدید کالاهای آسیب رسان به سلامت که تبلیغ آنها براساس قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور ممنوع است را اعلام کرد.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: طی مطالعات انجام شده در انگلستان، اثرات اقتصادی سوءتغذیه در بیمارستان‌ها حدود ۲۰ میلیارد پوند تخمین زده شده که به دلیل عدم تشخیص به موقع سوءتغذیه بوده و پنج برابر بیشتر از مشکلات مربوط به عوارض چاقی است.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: با شیوع کرونا، تبعات اقتصادی ایجاد شده و این تبعات می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد و با کاهش درآمد و افزایش قیمت مواد غذایی، دهک‌های درآمدی پایین ممکن است دچار ناامنی غذایی شوند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آزاد بودن فعالیت رستوران‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از فردا (سه شنبه) خبر داد.
انتها123456