بیمه
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در زمینه ناباروری اقدامات خوبی در سال گذشته انجام شد و ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ در زمینه قانون جوانی جمعیت توسط سازمان بیمه سلامت ایران هزینه شده است.
مدیریت نظام سلامت در کشور ما با آزمون و خطا پیش می‌رود و نیازمند این است که علاوه بر در نظر گرفتن روش‌های مناسب برای تامین مالی پایدار، به تغییر روش‌های پرداخت و خرید راهبردی خدمات سلامت نیز فکر شود.
خدمات توانبخشی یکی از خدمات گران‌قیمت نظام سلامت است که با توجه به هزینه‌های مراقبت و درمان توان‌خواهان در زندگی، نیازمند پوشش و حمایت‌های بیمه‌ای هستند اما علاوه بر آن، باید این حوزه متولی واحد داشته باشد.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت گفت: سازمان بیمه سلامت ایران طبق قوانین مجلس شورای اسلامی و مصوبات هیات وزیران، تمامی افراد فاقد پوشش بیمه درمانی را از زمان تصویب قانون بیمه کرده و به آنها خدمات ارایه می‌کند.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت نوشت: در جهانی که هوش مصنوعی و نرم افزارها به مرور و در بسیاری از موارد جایگزین نیروی انسانی می‌شوند، روابط عمومی‌ها باید مسیرهای تازه‌تری را برای برقراری ارتباط با ارائه دهندگان خدمات سلامت و بیمه شدگان سازمان طراحی و انتخاب کنند.
مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران از ابلاغ تعرفه حق بیمه و ضوابط پوشش بیمه سلامت ایران در سال جاری خبر داد.

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران در امور توانبخشی گفت: افراد دارای معلولیت نشان دار شده در سامانه بیمه سلامت که تحت پوشش بهزیستی و دارای پوشش بیمه معتبر بیمه سلامت هستند، می‌توانند در مراکز توانبخشی طرف قرارداد خدمات توانبخشی را دریافت کنند.
سلامت روان یکی از دغدغه‌های پنهان جامعه است که با وجود شرایط اجتماعی و اقتصادی تحت خطر و آسیب قرار دارد و شاید پوشش بیمه‌ای خدمات سلامت روان بتواند افراد بیشتری را برای استفاده از مشاوره و روان درمانی ترغیب کند.
مدیرکل بیمه‌گری و درآمد سازمان بیمه سلامت از تمدید اطلاعات بیمه‌ای بیش از ۳۰ میلیون نفر بیمه شده این سازمان به صورت رایگان خبر داد و گفت: از این تعداد نزدیک به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جزو ۳ دهک اول صندوق بیمه سلامت همگانی، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مددجویان کمیته امداد و ۲۰ میلیون بیمه شده روستایی هستند.
مشاور مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در امور همکاری‌های بین بخشی گفت: از سال گذشته تعهدات دندان پزشکی برای 10 بیماری شامل تالاسمی، هموفیلی، همودیالیز، دیالیز، پیوند کلیه، ام اس، بیماری‌های متابولیک، پروانه‌ای، اتیسم، انواع پیوندها، سرطان و روانی مزمن تعریف شده و این تعهدات تنها معطوف به بیمه پایه نبوده و برای تمامی خدمات دندان پزشکی مورد نیاز فرد انجام می‌شود.
نظام بیمه‌های سلامت در کشور ما مجبور هستند خدمات را از بخش دولتی خریداری کنند، اما امکان انتخاب نوع، کیفیت و کمیت و بهای خدمات را ندارد و این اجبار منجر به هدر رفت منابع و افت محسوس و روزافزون کیفیت خدمات سلامت می‌شود، در حالی که به گفته کارشناسان، چاره کار خرید راهبردی خدمات سلامت است.
وزیر بهداشت از اجرای سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده در تمام سطوح از ابتدای اردیبشهت ماه ۱۴۰۲ در سراسر کشور خبر داد و گفت: باید با هم افزایی گسترده، همه سازمان‌های ذیربط را برای اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع بسیج کنیم.
سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده با امکان ارجاع بیماران از سطوح یک به سطوح بالاتر تخصصی و فوق تخصصی با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد.
محمد مهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران طی حکمی فرشید عابدی را به عنوان معاون پیشگیری و خدمات پایه بیمه سلامت منصوب کرد.
نیاز به تقویت مراقبت‌های بهداشتی اولیه و توسعه برنامه پزشکی خانواده به عنوان یک راهبرد مهم نظام سلامت با توجه به بیماری‌های اپیدمیولوژیک، تغییر ماهیت بیماری‌ها و افزایش امراض مزمن در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه احساس می‌شود، اما باید دید چقدر به این موضوع در کشورمان توجه شده است.
حدود ۹ ماه از اجرای طرح دارویار برای مدیریت بازار دارو می‌گذرد، طرحی که با فراز و نشیب‌هایی مواجه شد و حالا بعد از چالش‌هایی مانند کمبود نقدینگی، اما و اگرهای بودجه‌ای که از سر گذراند، به حامی جدی نیاز دارد تا بتواند سال‌ها با قدرت راهش را برای سامان دادن به تامین داروی کشور ادامه دهد.
نمایندگان مردم در مجلس، وزارت بهداشت را مکلف کردند تا پایان سال ۱۴۰۲ ادغام خدمات طب ایرانی را در شبکه بهداشتی کشور به پوشش صد درصدی برساند و نیز به منظور کاهش پرداخت از جیب مردم حداقل ۳ خدمت حوزه طب ایرانی را تحت پوشش بیمه قرار دهد.
نمایندگان مجلس، بیمه سلامت را مکلف کردند نسبت به پوشش خدمات در دو صندوق بیمه همگانی و بیمه روستاییان و عشایر مثل سایر صندوق‌های بیمه‌ای اقدام کرده و خدمات در صورت مراجعه به بخش خصوصی و مراجع خارج از نظام ارجاع، به میزان پایه بخش دولتی تحت پوشش قرار داشته باشد.
نمایندگان مجلس، سازمان بیمه سلامت ایران را مکلف کردند با همکاری کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک ضمن استقرار پایگاه ملی بیمه‌های سلامت کشور و ادغام آن با پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان درمان کشور ضوابط و دستورالعمل نحوه به روزرسانی و بهره برداری از آن را ابلاغ کند.
نایب رییس انجمن روان شناسی بالینی گفت: اشکال مختلف روان درمانی شامل مشاوره، زوج درمانی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و از ابتدای سال ۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد.
انتها123456