بیمه
شاید بسیاری خبر ندارند که در سال‌های اخیر، خدمات سلامت روان به صورت رایگان در مناطق کم برخوردار در مراکزی با عنوان سراج ارائه می‌شود و این در حالی‌ست که ارائه این خدمات از مسیر نظام ارجاع عبور می‌کند و در ساختاری منظم، همه چیز پیگیری و ثبت شده و آموزش به متخصصان نیز به روز رسانی می‌شود.
تمام بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص، صعب العلاج و نادر می‌توانند جهت برخورداری از مزایای صندوق بیماران خاص، صعب العلاج و نادر سازمان بیمه سلامت از طریق ورود به سامانه خدمات شهروندی سازمان بیمه سلامت و ثبت بیماری خاص از منوی مربوطه اقدام کنند.
آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور شهید در دوران فعالیت خود نگاه و توجه ویژه‌ای به نظام سلامت و بیمه سلامت داشتند و در این دوران اقدامات مهمی با حمایت آن شهید بزرگوار در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بیمه سلامت ایران به مرحله اجرایی رسید.
محرومیت‌زدایی از سلامت، هدف‌گذاری ویژه برای مناطق کم‌برخوردار و مرزی، ارزان کردن درمان و دسترسی آسان به خدمات پزشکی، استراتژی‌ بود که از سوی آیت‌ الله سید ابراهیم رییسی در دولت سیزدهم با جدیت دنبال شد و اکنون سرعت اجرای بسیاری از پروژه‌های حوزه سلامت کاملا مشهود است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت:‌ تاکنون بیش از ۹۵ هزار زوج نابارور نشان دار شده و تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند و همچنین این سازمان با ۱۴۴ مرکز درمان ناباروری قرارداد منعقد کرده است.
معاون ارتباطات مرکز امور مشتریان و اطلاع رسانی سازمان بیمه سلامت نوشت: اگر روابط عمومی و اطلاع رسانی در بیمه‌های درمانی را ارتباط و تعاملی موثر و سه جانبه میان خریدار، ارائه کننده و گیرنده خدمات سلامت بدانیم، نمی‌توان از پیش رفت فناوری اطلاعات غافل شد و باید از آن برای دسترسی بیشتر استفاده کرد.
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بیمه سلامت تاکنون ۷۵ هزار زوج نابارور را شناسایی و نشان دار کرده است و در سال جاری خدمات بهتری را به زوجین نابارور ارائه می‌دهیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از تامین منابع مالی درمان رایگان کودکان زیر هفت سال خبر داد و گفت: در حال حاضر با بودجه ۲.۵ هزار میلیارد تومانی این طرح را آغاز کردیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تازگی اعلام کرده که مصوبه دولت در ارائه خدمات رایگان به کودکان زیر هفت سال در مراکز دولتی به همه بیمارستان‌های وزارت بهداشت ابلاغ شده، اما این طرح با وجود این‌که اقدامی شایسته است، چالش‌هایی دارد و پرسش‌هایی درباره تامین منابع پایدار نیز ایجاد می‌کند.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بیمه سلامت ایران، نسبت به چرایی عدم ضرورت افتتاح حساب واحد خزانه در بانک مرکزی پاسخ داد و گفت: سازمان بیمه سلامت طبق مواد ۳۹ و ۷۶ قانون محاسبات عمومی کشور جزو مستثنیات نگهداری و افتتاح حساب نزد بانک مرکزی محسوب می‌شود.
سازمان بیمه سلامت ایران، فهرست ۱۰۷ بیماری تحت پوشش صندوق بیماران خاص و صعب العلاج را اعلام کرد که بیماری‌هایی مانند دیابت و عوارض آن، صرع مقاوم به درمان، آسیب‌های نخاعی، گیلن باره، هیدروسفالی، دمانس و آلزایمر و ایکتیوز از جمله این موارد هستند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: صندوق بیماران خاص و صعب العلاج حدود دو سال است که شکل گرفته و با اعتبار کمتر از هزار میلیارد تومان به بیش از ۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ و به ۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۳ رسید و این رشد مناسب بودجه نشان می‌دهد که دولت، وزارت بهداشت و بیمه سلامت به دنبال حمایت از این بیماران هستند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بر اساس تماس‌های تلفنی بیمه شدگان با سامانه ۱۶۶۶ و پیگیری امور بیمه‌ای مشخص شده که برخی شرکت‌های سودجو به دنبال سوء استفاده از نام و عنوان بیمه سلامت در ارائه خدمات به بیمه شدگان این سازمان هستند، اما این سازمان هرگز برای بیمه‌کردن و ارائه خدمات دیگر با افراد از تماس تلفنی استفاده نمی‌کند.
معاون درمان وزارت بهداشت درباره وضعیت پرداخت ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث به حساب وزارت بهداشت گفت: این مبلغ باید بر اساس ماده ۳۰ قانون الحاق ۲ به وزارت بهداشت پرداخت شود تا برای درمان فوری بیماران تصادفی و مصدومان ترافیکی هزینه شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: مطالبات اسفند ۱۴۰۲ داروخانه‌های سراسر کشور از بیمه سلامت، امروز آغاز شده و به زودی مطالبات فروردین امسال نیز پرداخت می‌شود.
رییس مرکز فن‌آوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی سازمان بیمه سلامت گفت: سامانه نسخه‌ نویسی الکترونیک از چند روز پیش بدون مشکل در حال خدمت‌رسانی بوده و اگرچه در برخی زمان‌های اوج مراجعه به سیستم شاهد کندی در برخی سرویس‌ها و زیرسامانه‌ها بودیم، اما تاکنون قطعی کامل سیستم گزارش نشده است.
رییس گروه خدمات پاراکلینیک، توانبخشی و پیراپزشکی سازمان بیمه سلامت گفت: افراد کم توان یا توان‌خواهان تحت پوشش سازمان بیمه سلامت علاوه بر پوشش بیمه‌ای ۵۹ خدمت توانبخشی می‌توانند متناسب با نوع بیماری خود از خدمات صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز بهره‌مند شوند.
رییس مرکز فن آوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اختلال در سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت، درباره دلیل این موضوع توضیحاتی ارائه کرد.
مدیرکل بیمه گری و جذب منابع سازمان بیمه سلامت ایران توضیحاتی درباره پرداخت هزینه حق بیمه اتباع ارائه کرد و گفت: ۹۵ هزار نفر از اتباع خارجی آسیب پذیر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند که هزینه حق بیمه آنان از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تامین و پرداخت می‌شود.
خدمات دندان پزشکی، بخش قابل توجهی از هزینه‌های سبد سلامت خانواده‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، اما به دلیل گران بودن هزینه‌های دندان پزشکی، این خدمت از سبد سلامت اکثریت آحاد جامعه حذف شده است و به حمایت نظام سلامت نیاز دارد.
انتها123456