بیمه
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بیمه سلامت یکی از دستگاه‌هایی است که خدمات الکترونیک بسیاری دارد و ۸ خدمت در این سازمان به طور صد درصد الکترونیکی ارائه می‌شود و برای اتصال به پنجره واحد دولت هوشمند نیز از سال گذشته اقداماتی انجام شده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: با همکاری معاونت بهداشت وزارت بهداشت به دنبال آن هستیم که مباحث توان بخشی و سالمندی ادغام شود و در سطح یک خدمات و مراقبت‌های اولیه در زمینه فشارخون، دیابت و 14 خدمت حداقلی به این افراد پوشش داده می‌شود.
رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت گفت: سالمندی با بحث بیمه عجین است و نیازمند حمایت‌ بیمه‌های مختلف پایه و تکمیلی هستیم و درصد بالایی از سالمندان ما اصلا تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند و اگر به جراحی یا درمان خاصی نیاز داشته باشند باید هزینه‌های سنگینی را تقبل کنند.
بر اساس برخی گزارش‌ها در فضای مجازی، سازمان بیمه سلامت به ‌‌مسئولان فنی داروخانه‌ها و موسسه‌های پاراکلینیکی طرف قرارداد اعلام کرد که در صورت قطعی اینترنت، نسخه‌های کاغذی را تا هفتم مهر ماه ۱۴۰۱ می‌پذیرد.
سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران درباره تعداد بیمه‌شدگان بیمه سلامت در استان تهران گفت: از اسفند سال قبل تاکنون تعداد بیمه‌شدگان ما دو برابر شده که ۸۰ درصد این افراد از سه دهک پایین جامعه بوده‌اند و اکنون نزدیک ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار بیمه شده در استان تهران داریم.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تشکیل صندوق بیماران صعب العلاج با اعتبار ۵ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: تشکیل صندوق بیماران صعب العلاج برای اولین بار در کشور انجام می‌شود.
مدیرکل بیمه گری سازمان بیمه سلامت گفت: بعد از حذف دفترچه‌های کاغذی با توجه به این‌که نیازی به مراجعه حضوری برای تمدید دفترچه نبود، تمدید اعتبار بیمه‌ای به صورت الکترونیک انجام می‌شود و از ابتدای سال تاکنون بیمه بیش از ۲۴ میلیون نفر از همین طریق تمدید شده است.
رییس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس اعلام نماینده سازمان تامین اجتماعی در نشست امروز کمیته مطالبات داروخانه‌ها تا ۱۰ روز آینده تسویه می‌شود.
الکترونیکی شدن خدمات یکی از آن آرزوهای نظام سلامت است که حتی در قوانین برنامه توسعه نیز به شکل‌های مختلف آمده، اما تعارض منافع و تعلل در اجرای قانون منجر به عقب‌افتادگی مزمن در این زمینه شد که شیوع ویروس کرونا این روند را پر شتاب کرد تا حداقل‌هایی در این زمینه اجرایی شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: جامعیت نسخه الکترونیک و سامانه‌های آن باعث شد که طرح دارویار در قالب این نرم افزارها قابل اجرا باشد و اگر این سامانه‌ها نبودند، قاعدتا طرح دارویار قابل اجرا نبود.
سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد که مطالبات داروخانه‌ها بابت انتقال منابع ارز ترجیحی دارو تا پایان تیر ماه پرداخت شده و از این پس نیز در پایان هر ماه مطالبات داروخانه‌ها پرداخت خواهد شد.
سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد که با توجه به مشکلات درمانی بیماران نوروفیبروماتوز و همچنین هزینه‌های گران قیمت دارو و درمان این بیماری، آمادگی دارد پوشش بیمه این بیماران را بدون ارزیابی وسع در دستور کار قرار دهد.
مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان بیمه سلامت گفت: پیش از این برخی داروخانه‌ها دارای سقف تعدادی یا هزینه‌ای بودند و در نتیجه نمی‌توانستند در ماه تا بیش از مبلغ یا تعداد مشخصی مراجعه را پذیرش کنند، اما با اجرای طرح دارویار و در راستای ارائه خدمات بهتر، این سقف ریالی برای داروخانه‌های طرف قرارداد برداشته شد.
اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت در پاسخ به برخی انتقادات در زمینه پرداخت مطالبات داروخانه‌ها به دنبال اجرای طرح دارویار اعلام کرد: «مطالبات داروخانه‌های طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت ایران تا پایان تیر ماه امسال پرداخت شده است و انتقادات مربوط به بدهی معوقه متوجه سازمان بیمه سلامت نیست.»
خدمات الکترونیک سلامت در سال‌های اخیر به سرعت در حال گسترش است و به ویژه پس از همه‌گیری کرونا، نیاز جامعه برای دسترسی راحت‌تر به خدمات الکترونیک بیش از پیش آشکار شد و حالا این پرسش وجود دارد که آیا زمان آن نرسیده که سازمان مستقلی برای مقررات‌گذاری در حوزه خدمات الکترونیک سلامت تشکیل شود؟
معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت ایران از پرداخت کلیه مطالبات داروخانه‌های طرف قرارداد با این سازمان، تا پایان تیر ماه خبر داد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: نسخه الکترونیک از زیرساخت‌های اصلی طرح دارویار است و اگر نسخه الکترونیک نبود، امکان اجرای طرح را نداشتیم، با نسخه الکترونیک قیمت‌ها را در سیستم اصلاح می‌کنیم و امکان افزایش سهم بیمه و یارانه فراهم است.
پس از اجرای طرح دارویار از ۲۳ تیر ماه امسال ۱۱۹ قلم داروی بدون نسخه با پوشش بیمه‌ای محاسبه می‌شوند که این داروها در شش گروه سرماخوردگی، گوارشی، فرآورده‌های پوستی، ملین و ضد احتقان، ضد سرفه و سایر داروها قرار دارند.
رییس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: در طول یک سال گذشته و به تدریج با اجرای طرح نسخه الکترونیک، روز به روز پرداخت‌های سازمان بیمه سلامت ایران به روزتر شد و در حال حاضر در اغلب استان‌ها مطالبات اردیبهشت ماه نیز دریافت شده است.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران از رایگان بودن پوشش بیمه‌ای برای سه دهک نخست جامعه خبر داد و گفت: افراد فاقد پوشش بیمه درمانی برای بهره مندی از خدمات بیمه سلامت به سامانه شهروندی این سازمان مراجعه کنند.
انتها123456