بیمه
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از پوشش ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت سه دهک پایین جامعه و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت حاشیه شهرها در بیمه همگانی سلامت خبر داد.
تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۱ ابلاغ شده و بر اساس قانون در مورد پرداخت از جیب مردم، ۱۰ درصد هزینه در بخش بستری و ۳۰ درصد هزینه در بخش سرپایی توسط بیمه شدگان و بقیه توسط سازمان‌های بیمه گر پایه پرداخت می‌شود.
بیمه همگانی سلامت یکی از ستون‌های اصلی هر جامعه برای داشتن نیروی انسانی سالم و توانمند است، از این رو دولت‌ها در سال‌های اخیر بیشتر از گذشته به اهمیت این موضوع پی برده‌اند. آمار ارائه شده حکایت از آن دارد که ۵۰۰ هزار نفر در کشور فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای هستند.
مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت از آغاز پوشش بیمه‌ای حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر که فاقد پوشش بیمه بودند، خبر داد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی محمود رضا محقق دولت آبادی را به عنوان دبیر شورای عالی بیمه سلامت و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری بیمه‌های سلامت منصوب کرد.
طرح نسخه الکترونیک از اول دی‌ ماه ۱۴۰۰ به صورت رسمی در کشور اجرا و با مهلت‌ خواهی برخی از ارکان اجرایی تا اول اردیبهشت ۱۴۰۱ فرصت‌ داده شد و حالا با رفع برخی اشکال‌ها، به مسیر خود ادامه می‌دهد تا به تحقق آرزوی دیرینه نظام سلامت، یعنی پرونده الکترونیک سلامت کمک کند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در راستای کاهش هزینه‌های دارویی آحاد جامعه، ۱۰۰ قلم دارویی که سال گذشته افزایش قیمت یافت اما به دلیل نداشتن منابع بیمه‌ای تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر پایه قرار نگرفته بود، به طور کامل مورد تعهد این سازمان قرار گرفت.
مدیرکل فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: نظام رگولاتوری و اوپراتوری خدمات الکترونیک سلامت را در وزارت بهداشت به رسمیت شناختیم و تلاش می‌کنیم به عنوان سیاست گذار، از اجرا فاصله بگیریم تا فضا برای کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها و بخش خصوصی آماده شود که با چابکی لازم فعالیت کنند.
وزیر بهداشت گفت: افزایش پوشش بیمه همگانی یکی از مهمترین برنامه‌های دولت است که مجلس نیز در این زمینه اعتباراتی در نظر گرفته و امسال حتما همه افراد فاقد پوشش بیمه باید تحت پوشش قرار گیرند و اقداماتی از سوی سازمان بیمه سلامت ایران آغاز شده است.
مخالفتی که حالا آشکار شده و معلوم نیست چه تاثیری بر فرجام ماجرا خواهد گذاشت، هرچند بعید است نتیجه ناخوشایندی برای نظام پزشکی به دنبال داشته باشد، زیرا این مجموعه صنفی به وضوح این پیام را به اعضایش مخابره کرده که عدد پیشنهادی‌اش برای تعرفه‌ها، بر اساس جدول است.
موضوع هزینه خدمات تشخیصی و درمانی را نمی‌توان یکی طرفه دید و علاوه بر سمت مردم، باید به سمت جامعه پزشکی نیز نگاه کرد و افزایش تورم و سایر هزینه‌ها را در نظر گرفت و بعد به این فکر کرد که اگر تعرفه‌ها افزایش پیدا می‌کند، حتما هزینه‌های دیگری نیز افزایش پیدا کرده است.
روز گذشته جدولی با عنوان بهای تمام شده خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۱ برای دومین بار در چند ماه اخیر از طرف سازمان نظام پزشکی منتشر شد که حاشیه‌هایی ساخت و در نهایت مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، افزایش تعرفه پزشکان را تکذیب کرد.
طرح نسخه الکترونیک بالاخره پس از سال‌ها چشم انتظاری، از اول دی ماه ۱۴۰۰ به صورت سراسری آغاز به کار کرد تا بتواند قوانین بر زمین مانده نظام سلامت مانند پرونده الکترونیک را تکمیل کند، اما همچنان برخی مشکلات در مسیر این طرح عظیم مشاهده می‌شود و نیازمند همکاری همه ارکان نظام سلامت برای به ثمر نشستن است.
معاون سازمان بیمه سلامت گفت: همه شهروندان فاقد بیمه پایه برای برقراری پوشش بیمه سلامت می‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیر حضوری شهروندی این سازمان یا دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد برای بیمه کردن خانواده خود اقدام کنند.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی گفت: با تغییر نظام ارزی دارو، قیمت دارو حدود ۴ برابر می‌شود، در بخش‌هایی کمتر و در برخی بیشتر خواهد شد، اما مقرر شده دولت معادل ریالی تغییر نظام ارزی دارو را در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر پایه قرار دهد که در این صورت یقینا پرداخت از جیب بیماران بابت داروها ثابت خواهد ماند.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۶۰ قلم دارو افزایش قیمت داشت و افزایش قیمت حدود ۴۶۰ قلم دارو در پوشش بیمه قرار گرفت و ۱۰۰ قلم دارو به دلیل عدم وجود اعتبارات در پوشش بیمه‌ای بیمه سلامت قرار نگرفت.
افراد اتیسم در سال‌های اخیر به واسطه پرداختن رسانه‌ها به مشکلات آنها، از برخی حمایت‌های اجتماعی تازه‌تر برخوردار شدند، اما همچنان این افراد نیازمند توجه بیشتری از طرف سازمان‌های حمایتی هستند.
معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: تعرفه گذاری روان شناسی برای اولین بار مصوبه شواری عالی بیمه را گرفت و با این مصوبه، پوشش بیمه‌ای هزینه‌های روان شناسی یک گام به جلو آمد، اما هنوز این مصوبه پوشش بیمه‌ای دریافت نکرده است.
طرح نسخه نویسی الکترونیک از ابتدای دی ماه ۱۴۰۰ به صورت سراسری در کشور اجرایی شد و با وجود مشکلاتی که در زیرساخت‌های ارتباطی وجود دارد و البته برخی کارشکنی‌ها، همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهد، اما باید دید که این طرح در سال ۱۴۰۱ به کدام سمت خواهد رفت.
نسخه الکترونیک با فراهم کردن امکان مستندسازی سابقه بیماران و تسهیل دسترسی به خدمات درمانی، کیفیت ارائه خدمات به بیماران را ارتقا می‌دهد و علاوه بر این الزام نسخه الکترونیک نقطه شروعی برای ایجاد تحولات بزرگ‌تر در نظام سلامت محسوب می‌شود که در حال حاضر کیفیت خدمات آن کاستی‌های جدی دارد.
انتها123456