پرستاری
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: از سازمان نظام پرستاری خواستیم فهرست اسامی پرستاران تعدیل شده را اعلام کند و دوباره می‌گوییم پرستارانی که از اسفند 98 تعدیل یا اخراج شده‌اند به سازمان نظام پرستاری مراجعه کنند تا موضوع را پیگیری کنیم.
رییس کل سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای به وزیر بهداشت با اعتراض به اخراج پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی به بهانه کرونا، خواستار دخالت وزیر بهداشت، برخورد و لغو مجوز این مراکز در صورت اصرار بر این نوع تصمیم‌ها شد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: پرستارانی که در شرایط سخت کنونی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول فعالیت هستند، در اولویت استخدام قرار خواهند داشت.
مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری سلامت، استانداردها و تعرفه‌های وزارت بهداشت از تهیه بسته‌های استاندارد خدمتی قیمت گذاری شده برای حداقل دو بیماری برای استفاده از خدمات پرستاری و مراقبت در منزل تا پایان سال خبر داد.
پوشش بیمه‌ای خدمات پرستاری و مراقبت در منزل مدت‌هاست در انتظار تصویب در شورای عالی بیمه سلامت است و حتی اجرای این طرح مورد استقبال سازمان‌های بیمه‌گر هم واقع شده، اما به نظر می‌رسد آماده نشدن راهنماهای بالینی و استانداردهای مورد نیاز، بزرگترین سد راه اجرای آن است.
وزیر بهداشت گفت:‌ جامعه پرستاری با وجود همه خدماتی که در طول سال‌ها برای خدمت به مردم انجام داده، زیر آهنگ پرطمطراق و پرسروصدای پزشکی کشور دیده نشده و بر خود واجب می‌دانم در این دوره به گونه‌ای عمل کنم که چشم‌ها را بر این حقیقت بگشایم.
رییس کل سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که طرح پرستاری و مراقبت در منزل در شرف رفتن به شورای عالی بیمه سلامت برای تصویب نهایی جهت قرار گرفتن در پوشش بیمه‌ای است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت، توسعه پرستاری جامع نگر در سراسر کشور است. این موضوع منجر به صرفه‌جویی اقتصادی در حوزه سلامت، ارتقای نظام بهداشتی و درمانی و کاهش میزان ضریب اشغال تخت بیمارستانی و مراکز درمانی می‌شود.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از وظایف وزارت بهداشت است و خلا قانونی برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری وجود نداشته و فقط باید قوانین اجرایی شوند.
پرستاران یکی از ارکان مهم نظام سلامت هستند که در کنار پزشکان به بیماران خدمت رسانی می‌کنند، اما از مشکلات مختلفی مانند نظام پرداخت، شیفت‌های متعدد و کمبود نیرو رنج می‌برند. با این حال به نظر می‌رسد می‌توان در دوره اخیر وزارت بهداشت فکر عاجلی برای حل مشکلات پرستاران کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همزمان با روز پرستار خبرهای خوشی برای پرستاران داشت که برچیده شدن طرح قاصدک و پرداخت سه ماه از مطالبات آنها در هفته پیش رو از جمله آنها است.
وزیر بهداشت گفت: با پیگیری‌‌های صورت گرفته، مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی از سازمان تامین اجتماعی به ۵ هزار میلیاردتومان رسیده که به تدریج در حال پرداخت معوقات هستیم و در این زمینه پرستاران در اولویت هستند.
رییس نظام پرستاری کرمان گفت: فرهاد امیر پور سعید، پرستار بردسیری به دلیل مبتلا شدن به بیماری آنفلوآنزا از یک بیمار، روز گذشته فوت کرد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: نظام پرداخت یکی از معضلات جامعه پرستاری محسوب می‌شود که نه تنها پرستاران، بلکه پزشکان را هم با مشکل مواجه کرده است و نیاز به ورود مسئولان پرستاری و رفع موانع مربوط به آن دارد.
رییس سازمان نظام پرستاری گفت: تغییر نظام پرداخت در دو بازه زمانی فوری و بلند مدت باید پیگیری شود. در بازه زمانی کوتاه مدت باید طرح قاصدک برچیده و کارانه از اضافه کار تفکیک شود و در بلند مدت باید طرح فی فور سرویس اصلاح شود، زیرا بازتوزیع آن ناعادلانه و تبعیض آمیز است.
معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی سازمان نظام پرستاری گفت: یکی از علت های بروز خطا در حوزه پرستاری، کمبود کادر پرستاری است، زیرا استانداردهای تعداد پرستار در ایران رعایت نمی‌شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: جذب پرستاران خارجی در کشور صحت ندارد و افرادی که خود را به ظاهر مدافع پرستاری قلمداد می‌کنند با اهداف مشخص چنین اخباری را عنوان کرده و بدتر این‌که برخی رسانه‌ها بدون اطلاع از صحت موضوع و پیگیری از مراجع رسمی آن را انتشار می‌دهند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: از ۹ هزار استخدامی که در وزارت بهداشت انجام می‌شود، حدود ۵ هزار مورد مربوط به پرستاران است. به دلیل اینکه مجوز استخدام‌ها برای مراکز تازه تاسیس گرفته شده است، از گروه‌های دیگر مانند بهداشت و فوریت‌ها نیز در آن حضور دارند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: طرح قاصدک در قوانین هیچ جایگاهی ندارد و سازمان نظام پرستاری می‌تواند در این زمینه مطالبه‌گری داشته باشد و از طریق دیوان عدالت اداری رای بر تفکیک اضافه کار از کارانه را اخذ کند تا اضافه کار پرستاران همانند قانون اضافه کار پرداخت شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعرفه‌های طرح پرستاری و مراقبت در منزل بازنگری شد، اما فقط ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد.
انتها123456