بیمارستان
بر اساس اعلام معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور، تعداد هشت بیمارستان در تهران در فهرست ساختمان‌های نا ایمن قرار دارند.
وزیر بهداشت از برنامه‌ریزی برای احداث کلان بیمارستان‌ها در کشور خبر داد و گفت: امروزه علم بشر در جهتی حرکت کرده که به جای احداث بیمارستان‌های متعدد با ظرفیت کم، مگا هاسپیتال راه‌اندازی شود تا نیازی نباشد بیمار برای انجام کارهای مختلف به بیمارستان‌های متعدد مراجعه کند.
همزمان با نیمه شعبان، سالروز ولادت حضرت صاحب الزمان (عج)، بیمارستان هوشمند حضرت مهدی (عج) به عنوان بزرگترین پروژه نظام سلامت با حضور سید ابراهیم رییسی به شکل رسمی افتتاح شد و به بهره برداری رسید.
مخاطبان پایگاه خبری ایران پزشک درباره تعطیلی بیمارستان اشرفی اصفهانی که یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های پایتخت و در چهارراه مولوی تهران واقع بود، سوالاتی مطرح و به تلگرام ایران پزشک ارسال کردند و بر اساس تحقیقاتی که انجام دادیم، متوجه شدیم این بیمارستان به دلیل فرسودگی تعطیل شده و همچنان بلا تکلیف مانده است.
ادغام آموزش پزشکی با خدمات درمانی در یک بازه زمانی به دلایلی مانند کمبود نیروی انسانی یا ارتقای کیفیت آموزش انجام شد اما اکنون زمان آن رسیده که این موضوع توسط کارشناسان به صورت بی‌طرفانه بررسی شده و مزایا و محدودیت‌های آن مشخص و مشکلات برطرف شود.
میزان نارضایتی بیماران از بیمارستان‌های آموزشی درمانی کم نیست و شاید بتوان عمده‌ترین دلیل آن را حضور کم استادان در این بیمارستان‌ها و معطلی بیماران در اورژانس و بخش‌ها و البته هتلینگ ضعیف دانست که نظام سلامت باید این مسائل را برای ارتقای این گونه بیمارستان‌ها مورد توجه قرار دهد.
بازرس کل استان گیلان به همراه سربازرس و بازرس گروه فرهنگی بازرسی‌کل گیلان از بیمارستان حشمت رشت یکی از مراکز مهم درمانی قلب و عروق شمال کشور بازدید کرد.
نخستین مریضخانه تخصصی نسوان در اواخر قاجاریه افتتاح شد، بیمارستانی که اکنون در گذر از یک قرن فعالیت، این روزها با عنوان نام موسس‌ خود، امیرخان امیراعلم تحت عنوان بیمارستان تخصصی گوش و حلق و بینی شناخته می‌شود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مشکل عدم حضور اساتید در بیمارستان‌های آموزشی درمانی وجود دارد، اما اساتید باید در بیمارستان حضور داشته باشند و در مواردی با این موضوع برخورد جدی می‌کنیم.
مدیرکل اداره حوادث و بلایای سازمان اورژانس کشور گفت: اکنون ۶۰۰ بیمارستان در کشور داریم که در شرایط فرسوده در حال فعالیتند که ظرفیتی حدود ۱۰۰ هزار تخت را به خودشان اختصاص داده و سرمایه‌گذاری در آن اعتبارات بالایی می‌خواهد.
معاون مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت گفت: برای بیمارستان‌های فرسوده عددی در بودجه لحاظ نشده، در حالی‌که برخی بیمارستان‌ها از لحاظ ابنیه دچار فرسودگی هستند و عمر مفید تجهیزات پزشکی آنها رو به اتمام است و مستهلک شده‌اند، اما عدد نوسازی آنها در بودجه در نظر گرفته نشده که فشار زیادی به حوزه سلامت وارد خواهد کرد.
روزنامه شهروند در گزارشی به موضوع کمبود نیرو در نظام سلامت پرداخت و نوشت: پروژه‌های بهداشتی و درمانی جدید در مناطق محروم، هر هفته در صف افتتاح هستند، ولی برای تامین نیروی انسانی با سد مجوزهای استخدامی و عدم‌تعیین اعتبارات مواجه هستیم.
معاون درمان وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای به معاونان درمان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور تاکید کرد که مصدومان حوادث و فوریت‌های پزشکی در اورژانس بیمارستان‌ها باید بدون قید و شرط پذیرش شوند.
ناصرالدین‌شاه که از سفر فرنگ بازگشت، تجربه بیمارستان‌های فرنگی به مذاقش خوش آمده بود، خواست تا در تهران بیمارستانی بنا کنند به سبک و سیاق اروپایی‌ها و دستور داد: حکم همایون شد که مریضخانه‌ای به جهت مرضای مسلمین ساخته شود و مهندسین مشغول طرح و نقشه آن می‌باشند.
وزیر بهداشت از استقرار ۸ بیمارستان صحرایی در مرزها برای مراقبت از زائران اربعین حسینی خبر داد و گفت: کاروان بهداشت و درمان اربعین حسینی از ۱۲ شهریور به مرزهای هشتگانه کشور اعزام شده‌اند.
 
کلینیک چشم پزشکی بیستون در سال‌های اخیر به قطب علم پزشکی در غرب کشور تبدیل شده، اتفاقی که شاید در غرب کشور آن هم در سال‌هایی که مردمانش متحمل رنج‌های فراوان در اثر ۸ سال دفاع مقدس شدند، لازم بود.
بعد از هر زلزله، آتش‌سوزی، سیل، ریزش ساختمان و حوادثی نظیر آنچه که در متروپل آبادان رخ داد، تازه یادمان می‌آید که ساختمان‌ها استحکام کافی را ندارند، ایمنی سازه‌ها قابل اطمینان نبوده و امکانات مدیریت بحران‌ کافی نیست و بیمارستان‌هایی که باید در خطر و بحران پناه مردم باشند، فرسوده‌اند.
دادستان تهران گفت: طبق گزارش خود روسای دانشگاه علوم پزشکی، نا ایمن‌ترین بیمارستان کشور در تهران قرار دارد که اخطار پلمب و تعطیلی آن به همراه یکی دیگر از ساختمان‌های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی حسب درخواست سازمان آتش نشانی صادر شده است.
زایشگاه فامیلی که امروز به نام بیمارستان خصوصی فامیلی شناخته می‌شود، در سال ۱۳۴۷ توسط نصرت الله فامیلی در خیابان بیستون رشت ساخته شد و از آن زمان تاکنون نوزادان زیادی در این زایشگاه چشم به جهان گشوده‌اند.
معاون توسعه وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت ۵۵۰۰ پروژه عمرانی در دست‌ساخت در سطح کشور دارد که ۴ هزار مورد از این پروژه‌ها در حوزه بهداشتی و با اولویت حاشیه شهرها و شهرستان‌های محروم است که امیدواریم حداقل ۲ هزار مورد از آن‌ها تا پایان سال جاری به اتمام رسیده و آماده خدمات‌رسانی به مردم شود.
انتها123456