پزشکی
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: الان دو ماه از سال گذشته و هنوز تعرفه‌های سال ۱۴۰۱ ابلاغ نشده و به بهانه این تعرفه برخی رسانه‌ها چقدر به پزشکان تاختند و ظلم بیشتر از این؟
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش ۱۹.۵ درصدی تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی و افزایش ۲۴ درصدی در بخش خصوصی خبر داد.
مخالفتی که حالا آشکار شده و معلوم نیست چه تاثیری بر فرجام ماجرا خواهد گذاشت، هرچند بعید است نتیجه ناخوشایندی برای نظام پزشکی به دنبال داشته باشد، زیرا این مجموعه صنفی به وضوح این پیام را به اعضایش مخابره کرده که عدد پیشنهادی‌اش برای تعرفه‌ها، بر اساس جدول است.
موضوع هزینه خدمات تشخیصی و درمانی را نمی‌توان یکی طرفه دید و علاوه بر سمت مردم، باید به سمت جامعه پزشکی نیز نگاه کرد و افزایش تورم و سایر هزینه‌ها را در نظر گرفت و بعد به این فکر کرد که اگر تعرفه‌ها افزایش پیدا می‌کند، حتما هزینه‌های دیگری نیز افزایش پیدا کرده است.
روز گذشته جدولی با عنوان بهای تمام شده خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۱ برای دومین بار در چند ماه اخیر از طرف سازمان نظام پزشکی منتشر شد که حاشیه‌هایی ساخت و در نهایت مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، افزایش تعرفه پزشکان را تکذیب کرد.
نمایندگان مجلس در بند جزء ۲ بند ح تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب کردند: کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی و فروشندگان تجهیزات پزشکی مکلفند از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: وزارت بهداشت باید مکلف شود نقش خود را در اجرای طرح امضای الکترونیک پزشکان به‌ خوبی ایفا کند و احاله کردن این کار به سمت نظام‌ پزشکی کار غلطی است.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: در حال حاضر ۷۰ هزار امضای الکترونیک از میان ۲۰۰ هزار پزشک پروانه دار صادر شده و برای اجرای کامل نیازمند بودجه برای پشتیبانی شبانه روزی در هفت روز هفته هستیم، زیرا در صورت بروز مشکل در زمینه نسخه نویسی الکترونیک یا امضای الکترونیک برای پزشک در اورژانس یا مطب باید تیم پشتیبان در سازمان مستقر باشد.
وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: حال نظام سلامت خوب نیست و این پیکره نحیف هر روز زیر بار فشاری مضاعف است.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بیش از ۸۰ درصد خدمات سرپایی توسط مطب‌ها ارائه می‌شود و فشار افزایش تعرفه پزشکی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد به طور مستقیم به مردم وارد می‌شود.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: میزان افزایش تعرفه که سازمان نظام پزشکی برای سال ۱۴۰۱ پیشنهاد کرد، این بود که کف تاب آوری قیمت تعرفه حداقل ۶۰ درصد افزایش داده شود که مطب‌ها و مراکز خصوصی بتوانند به روند خدمات رسانی ادامه بدهند.
رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماده واحده افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی را برای اجرا ابلاغ کرد.
صحبت‌های محمد هادی ایمانیه استاندار فارس در روزهای اخیر با واکنش‌هایی از طرف سازمان نظام پزشکی مواجه شده است، اما بازخوانی این مصاحبه نشان می‌دهد که ایمانیه آن‌قدرها حرف بدی نزده و بر خلاف آن‌چه رییس سازمان نظام پزشکی تصور می‌کند، دستاویزی برای هجمه نیست.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: جایگاه ایران در گردشگری سلامت ۴۶ است و پنج کشور اول در این حوزه بر اساس آخرین رتبه‌بندی‌های انجام شده شامل کانادا، سنگاپور، ژاپن، اسپانیا و انگلیس هستند که در میان آنها هیچ کشور اسلامی وجود ندارد.
نمایندگان مجلس و کارشناسان معتقدند ریشه مشکلات رزیدنت‌ها و نبود پزشک در مناطق محروم، کمبود پزشک است، اما مسئولان وزارت بهداشت و نظام پزشکی تلاش می‌کنند با ارائه آمار گزینشی این موضوع را نپذیرند و زیر بار این موضوع مهم نروند.
رییس جمهوری با صدور حکمی محمد رییس زاده را برای مدت چهار سال به عنوان رییس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد.
استاد تمام دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در کلاب هاوس گفت: نظام پزشکی روح آگاه و بیدار و تعیین کننده بسیاری از مسائل مرتبط با نظام سلامت است و نباید به یک نظام صنفی تقلیل پیدا کند.
رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران در کلاب هاوس گفت: اگر قرار است سازمان نظام پزشکی مقتدر باشد، باید به همان اندازه که برای جایگاه جامعه پزشکی انرژی می‌گذارد و وظیفه دفاع از حرفه پزشکی را دارد، به همان اندازه با پزشکان متخلف نیز برخورد کند.
معاون اسبق سلامت وزارت بهداشت در کلاب هاوس گفت: نظام پزشکی کشور جایگاه مناسبی در تصمیم‌های مربوط به صنف و نظام سلامت ندارد و اگر کسی این موضوع را انکار کند، می‌توان شاهدی مثل این آورد که در بهترین شرایط فقط ۱۳ درصد اعضای سازمان نظام پزشکی رای داده‌اند.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در کلاب هاوس گفت: در دوران کرونا، جامعه پزشکی به مردم بسیار نزدیک شده و باید قدر این موضوع را بدانیم و توجه کنیم که سازمان نظام پزشکی محل گفت‌وگو، تعامل، علم، پیگیری حقوق مردم و جامعه پزشکی است.
انتها123456