پزشکی
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از رسیدگی فوری به پرونده‌های زیرمیزی پزشکان خبر داد و گفت: گروکشی از بیمار در زمانی که نیازمند دریافت خدمات پزشکی است و مجبور کردن به پرداخت پول اضافه، سکه، ارز یا موارد مشابه تخلف است.
موسیقی درمانی شیوه‌ای جدید در دانش پزشکی محسوب می‌شود، اما تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سابقه تاریخی درمانگری به کمک موسیقی در رشته‌های مختلف پزشکی، قدمت زیادی دارد و در گذشته‌های دور از موسیقی برای مقابله با امراض و مداوای برخی بیماری‌ها بهره‌مند می‌شدند.
معاون درمان وزارت بهداشت درباره تعرفه ویزیت پزشکان در بخش خصوصی در سال ۱۴۰۳ گفت: تعرفه پزشکان عمومی در سال جاری ۱۲۶ هزار تومان، پزشکان متخصص ۱۸۹ هزار تومان، پزشکان فوق تخصص و فلوشیپ ۲۴۱ هزار تومان، متخصصان روان پزشکی ۲۵۱ هزار تومان، پزشکان فوق تخصص روان پزشکی ۲۸۶ هزار تومان است.
ماجرای خودکشی دستیاران پزشکی یا رزیدنت‌ها که در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه رسانه‌ای شده، نشان از وضعیت هشداری دارد که اگر سریع‌تر به آن رسیدگی نشود، هر از گاهی شاهد سوت ممتد و ایستادن زندگی یکی از این افراد هستیم که خودشان برای زندگی بخشیدن به بیماران در حال آموزش هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تعرفه‌های اعلامی معاینه پزشکان عمومی مورد تایید وزارت بهداشت نیست و تعرفه مذکور متعاقبا از سوی این وزارتخانه اعلام می‌شود.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در صورتی که اثبات شود پزشک زیرمیزی گرفته است، برای مرتبه اول ۱۰ برابر و برای مرتبه دوم ۲۵ برابر و برای مرتبه سوم تا ۵۰ برابر جریمه می‌شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران از محوکیت و جریمه یک پزشک به دلیل دریافت وجه اضافی پزشک از بیمار خبر داد و گفت: متخلف به پرداخت ۱۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: رشد تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی پزشکی تا سقف ۳۵ درصد در هیات وزیران مصوب شد، اگرچه این عدد با مصوبه ۴۶ درصدی شورای عالی بیمه فاصله دارد و مراکز درمانی را در تامین هزینه‌های خود با مشکل مواجه خواهد کرد.
برای اولین‌ بار در جهان، پزشکان بیمارستان عمومی ماساچوست با موفقیت کلیه خوک اصلاح‌ شده ژنتیکی را به گیرنده انسانی زنده که یک بیمار ۶۲ ساله به نام ریچارد ریک اسلیمن بود و از بیماری کلیوی پیشرفته رنج می‌برد، پیوند زدند.
بر اساس اعلام سازمان نظام پزشکی، نرخ رشد تعرفه‌های خدمات بهداشتی درمانی دارویی مصوب شد و بر این اساس نرخ ویزیت رسمی افزایش یافته بر اساس سرجمع تعرفه‌ها، عددی نزدیک به ۵۰ درصد خواهد بود.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: دوره دستیاری در حال حاضر به گونه‌ای رقم خورده که گذراندن آن تقریبا غیرممکن شده و دستیاران پزشکی وظایف بسیار سنگین آموزشی دارند، اما حق‌ الزحمه‌ای که می‌گیرند بین 7 تا 10 میلیون تومان است.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی در سال ۱۴۰۳ جهت تصویب نهایی همچنان در سازمان برنامه و بودجه بوده و ظاهرا این پیشنهاد کاهش داشته است.
دبیر شورای عالی نظام پزشکی سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به معاون فنی و نظارت این سازمان اعلام کرد که به دلیل عدم اجرای تعهدات سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات، جلسه‌ای با مسئولان این سازمان جهت رفع مشکل برگزار شود.
رییس هیات مدیره انجمن علمی اخلاق پزشکی ایران گفت: بر اساس مفاد کتاب راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای شاغلین حرف پزشکی وابسته سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، حضور و معاینه چند بیمار به صورت همزمان در مطب پزشکان جزو موارد ممنوعه اخلاق پزشکی به حساب می‌آید.
رییس سازمان نظام پزشکی گفت: در سازمان نظام پزشکی در خصوص بازگشایی بیمارستان گاندی با معاون اول رییس‌ جمهور جلسه‌ای برگزار کردیم و بر اساس این جلسه، تصمیم‌هایی درباره بازگشایی این مرکز درمانی گرفته شد.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تنها یک سوم تعرفه‌های پزشکی به عنوان دستمزد محسوب می‌شود که شامل دستمزد پزشکان و پرستاران بوده و همچنین دو سوم باقیمانده برای سایر موارد یعنی هزینه هتلینگ، ملزومات و تجهیزات است.
رییس جامعه جراحان ایران در نامه‌ای به محمد مخبر نوشت: در سالیان اخیر جامعه پزشکی به روش‌های مختلف از جمله تحدید تعرفه خدمات پزشکی تحت فشار قرار گرفته و این محدودیت منجر به افت کیفیت خدمات و انصراف ارائه دهندگان خدمات پزشکی به روش‌های مختلف شده است.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: ۱۶۰ هزار و ۹۱۲ پزشک در کشور حضور دارند و با احتساب حدود ۶۰ هزار پزشک در مقاطع دکتری عمومی و دستیاری پزشکی که مشغول به تحصیل هستند، تعداد پزشکان حاضر در کشور حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
در جلسه امروز شورای عالی بیمه سلامت با حضور همه اعضا، وزیر بهداشت، معاون درمان وزارت بهداشت، نمایندگان بیمه‌ها، سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری استخدامی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، معاون فنی و نظارت نظام پزشکی و مدیرکل اقتصاد سلامت سازمان نظام پزشکی، نرخ تعرفه‌های خدمات تشخیصی درمانی با رای اکثریت اعضا تصویب شد.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: رویکرد افزایش ظرفیت‌های پزشکی به طور غیر استاندارد به نوعی تبدیل کشور به محل کشت فراسرزمینی نیروی پزشکی برای کشورهای دیگر است و هر اندازه ظرفیت را بدون زیرساخت و زمینه کاری مناسب و نظر کارشناسان افزایش دهیم، در واقع کشت فراسرزمینی را برای کشورهای دیگر گسترش می‌دهیم.
انتها123456