پزشکی
روسای انجمن علمی روان پزشکان ایران و جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی در نامه‌ای به وزیر بهداشت ضمن ارائه راهکارهایی برای پیشگری از خودکشی دستیاران تخصصی پزشکی، پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای برای مداخله فوری در این زمینه را ارائه دادند.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اصلاح تعرفه‌ها نخستین اقدام و گامی است که باید برای بهبود وضعیت پزشکان عمومی برداشته شود و اگر اصلاح تعرفه‌ها محقق شود، درآمد بیمارستان‌ها افزایش و زمان پرداخت کاهش می‌یابد.
دریافت زیرمیزی در مطب‌های خصوصی برخی پزشکان باعث تحمیل هزینه‌های زیادی به بیماران می‌شود، در حالی‌که وزارت بهداشت می‌گوید این تخلفات به مراجع قانونی اعلام می‌شود، اما راه‌کارهای زیادی از جمله دریافت پول نقد، ارز و سکه برای دور زدن قانون وجود دارد.
رییس انجمن علمی آسیب شناسی ایران گفت: اگر نخواهیم به جایگاه آزمایشگاه‌ها اهمیت بدهیم، متخصصین این حوزه مجبورند سراغ کارهای غیر پزشکی یا انجام کارهای زیبایی مثل تزریق ژل و بوتاکس بروند.
معاون دادستان کل کشور در نامه‌ای خطاب به رییس سازمان امور مالیاتی خواستار رسیدگی جدی و فوری به موضوع دریافت هزینه‌ها به روش‌های غیرقانونی و فرار مالیاتی توسط برخی پزشکان و دیگر مشاغل شد.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با هماهنگی وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دنبال انتقال گردشگران سلامت از مسیر رسمی به ایران هستیم.
فارس در گزارشی نوشت: لایحه برنامه هفتم توسعه بهبود دسترسی مردم به خدمات سلامت را معطل آمار پزشکان کشور کرده و این در حالی است که وزارت بهداشت تاکنون نتوانسته این آمار را تهیه و منتشر کند.
برای نخستین بار در ایران و چهارمین بار در جهان، جراحی موفقیت‌آمیز پیوند سر توسط پزشکان ایرانی‌ انجام شد که بیمار پس از به هوش آمدن در سلامت کامل بوده و تکلم دارد.
رییس جمهوری گفت: نیروی انسانی کارآمد مهمترین سرمایه حوزه سلامت است که باید حفظ شده و ارتقا پیدا کند و شرط این است که در این حوزه، نظام مسائل تعریف کنیم که حل نشدنی نیستند.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: متاسفانه بعضی از رشته‌های علوم پزشکی مورد بی اقبالی واقع شده است، در حالی که این رشته‌ها مثل بی هوشی، جراحی‌های اطفال، جراحی‌های قلب، جراحی عمومی و داخلی خیلی حیاتی هستند.
همه چیز پول نیست و نمی‌شود گفت همه مشکلات رزیدنت‌های جوان در رشته‌های مختلف پزشکی در کمک هزینه تحصیلی اندکی که می‌گیرند یا فشار اساتید و سال بالایی‌ها خلاصه می‌شود، بلکه آنچه بیش از همه این‌ها اهمیت دارد، کیفیت آموزش و البته نگرانی از وضعیت اقتصادی و اجتماعی و امید به آینده است.
مهاجرت پزشکان در سال‌های اخیر به تیتر یک بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شده و این در حالی است که برخی مسئولان این موضوع را به جوسازی‌های رسانه‌ای منتسب می‌کنند، اما آیا این مشکل با نسخه‌هایی مانند افزایش ظرفیت پذیرش دستیاری حل می‌شود؟
مدیر روابط عمومی نظام پزشکی تهران گفت: برخی می‌گویند هر چقدر پزشکان مهاجرت کنند موضوع مهمی نیست و با افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی و دستیاری، مشکل حل می‌شود، اما اصلا نمی‌توان موضوع را این گونه حل کرد.
از اول هم مشخص بود که به‌خاطر تعارض منافع شدید، سپردن اجرای قانون افزایش ظرفیت پزشکی به وزارت بهداشت به سرانجام نمی‌رسد. حالا ضد و نقیض‌گویی‌های مسئولان درباره افزایش ظرفیت‌های پزشکی نشان می‌دهد نه‌تن‌ها مصوبه ۲۰ درصدی افزایش ظرفیت اجرایی نشده‌، بلکه در مواردی ظرفیت‌های پزشکی هم کاهش داشته‌ است.
طرح پزشکی خانواده آرزویی دیرینه در نظام سلامت محسوب می‌شود که در سال‌های گذشته به صورت نیمه کاره و آزمایشی در برخی استان‌ها اجرایی شد، اما حالا در دولت سیزدهم این وعده داده شده که این طرح بالاخره به صورت کامل در کشور اجرا شود.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در رتبه بندی جهانی که توسط یک موسسه آمریکایی در خصوص گردشگری درمانی صورت گرفته، ایران حائز رتبه چهل و ششم در بین کشورهای جهان معرفی شده است.
مدیرکل نظارت بر خدمات بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: کلیه مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت فارغ از نوع مالکیت، شامل خصوصی، عمومی غیردولتی، خیریه، دولتی موظف به عقد قرارداد با بیمه‌های پایه هستند و نظارت بر مراکزی که از قرارداد خودداری کنند با وزارت بهداشت و نظام پزشکی است.
گردشگری سلامت یکی از صنعت‌های مهم روز دنیا محسوب می‌شود که با توجه به وضعیت خدمات درمانی کشورمان می‌تواند منجر به ارز آوری شود، اما از این ظرفیت مهم استفاده چندانی نمی‌شود و کشورهای همسایه مشغول جذب گردشگران سلامت در سایه غفلت ما هستند.
رییس شورای عالی نظام پزشکی درباره موضع این سازمان نسبت به قانون الزام عقد قرارداد پزشکان و موسسات پزشکی با بیمه‌ها گفت: اولین مسئله مورد انتقاد پزشکان و سازمان نظام پزشکی این است که چرا چنین تصمیمی بدون کمترین مشورت و نظرخواهی انجام و یک باره به جامعه پزشکی تحمیل شده است.
طرح پزشک خانواده شهری که تحت عنوان طرح سلامت خانواده نیز شناخته می‌شود، مهمترین برنامه وزارت بهداشت در سال جاری تلقی می‌شود که در همین ابتدا با مشکلاتی مواجه شده است.
انتها123456