پزشکی
رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور از کاهش امتیاز کسب پروانه مطب پزشکان خبر داد و گفت: همین الان تعداد زیادی از پرونده‌هایی که در نوبت بودند و امتیازاتی را کم داشتند، با کاهش قابل توجه امتیازات مشکلات‌شان حل می‌شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون طرح پزشک خانواده برای ۲۵ میلیون نفر در حال اجراست که با تامین اعتبارات در حوزه شهری نیز آغاز خواهد شد.
عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: گروه‌های مختلف جامعه پزشکی برای ارائه خدمت به بیماران نیازمند تامین تجهیزات و اقلام مصرفی هستند که این امر متاثر از نوسانات ارزی و تورم موجود در جامعه است و از سوی دیگر افزایش قیمت حامل‌های انرژی، اجاره بها، افزایش حقوق و دستمزد در تعیین تعرفه‌های خدمات سلامت لحاظ نمی‌شود.
رییس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به رییس جمهور خواستار تعیین تعرفه خدمات سلامت بر اساس نرخ واقعی و قبل از تصویب لایحه بودجه سال آینده شد.
سازمان پزشکی قانونی درباره علت فوت مرحومه مهسا امینی بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد: متوفیه پس از عمل جراحی تومور کرانیوفارنژیومای مغزی در سن ۸ سالگی دچار اختلال در محور مهم هیپوتالاموس هیپوفیز و غدد تحت فرمان آن از جمله آدرنال و تیروئید شده است.
جایزه نوبل پزشکی یا فیزیولوژی سال ۲۰۲۲ میلادی به سوانت پابو، زیست شناس سوئدی و متخصص ژنتیک تکاملی برای اکتشافاتش در ارتباط با ژنوم‌های هومینین‌های منقرض شده و تکامل انسان تعلق گرفت.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به دلایل مهاجرت جامعه پزشکی و نخبگان سایر رشته‌ها، گفت: خروج هر یک نفر نخبه از کشور لطمه‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی را به مردم جامعه وارد می‌کند و نباید سرمایه‌های کشور را بدون امنیت شغلی و فراهم کردن بسترهای لازم در جامعه رها کنیم.
رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به نبود مجازات‌های سنگین و بازدارنده از سوی مراجع قانونی برای مواجهه با افراد پزشک نما گفت: حذف مجازات حبس از قانون مداخله در امور پزشکی و تبدیل آن به ۵ میلیون جریمه نقدی، سبب جولان بیشتر افراد پزشک نما در امور پزشکی و درمانی مردم شده است.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: یکی از اهداف تفاهم نامه با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، جلب سرمایه جامعه پزشکی در مناطق آزاد است تا با سرمایه گذاری و حضور در این مناطق علاوه بر بهره مندی از امکانات رفاهی، سهم ایران از توریسم سلامت را افزایش دهند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به دلایل بی رغبتی پزشکان برای تحصیل در برخی تخصص‌ها اشاره کرد و گفت: برخی رشته‌های تخصصی مانند داخلی، اطفال و بیهوشی رشته‌های پایه هستند و میزان پرداختی کارانه و دریافتی آنها باید متفاوت باشد، اما به این مهم توجهی نشده است.
امضای الکترونیک پزشکان که یکی از نیازمندی‌های افزایش امنیت در نسخه نویسی الکترونیک بود و اجرای آن بر اساس قانون بر عهده سازمان نظام پزشکی گذاشته شده بود، بالاخره با تاخیر فراوان به راه افتاد و به مرحله اجرا رسید.
موضوع تعارض منافع در نظام سلامت از این نظر اهمیت دارد که به مناسبات پزشک و بیمار و به صورت کلان رابطه مردم و نظام سلامت آسیبی جدی وارد می‌کند و می‌تواند عنصر اعتماد را در این روابط از میان بردارد.
بابک زمانی در روزنامه شرق نوشت: رییس محترم نظام پزشکی اخیرا در بیاناتی فرمودند به‌زودی به دلیل کمبود پزشک مجبور به وارد کردن پزشک از هند، پاکستان و بنگلادش خواهیم بود.
وزیر بهداشت با بیان این که طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است، فرا رسیدن روز پزشک را به همکاران خود تبریک گفت و تاکید کرد جامعه پزشکی ایران اسلامی، تصویری درخشان از دیگر خواهی و سبکی از مسئولانه زیستن را ترسیم می‌کند.
الکترونیکی شدن خدمات یکی از آن آرزوهای نظام سلامت است که حتی در قوانین برنامه توسعه نیز به شکل‌های مختلف آمده، اما تعارض منافع و تعلل در اجرای قانون منجر به عقب‌افتادگی مزمن در این زمینه شد که شیوع ویروس کرونا این روند را پر شتاب کرد تا حداقل‌هایی در این زمینه اجرایی شود.
وزیر بهداشت با اشاره به تصویب طرح حذف سقف کارانه پزشکان مناطق محروم در جلسه روز گذشته هیات دولت گفت: این مصوبه برای ماندگاری بیشتر نیروهای پزشکی و تخصصی تصویب شد و نیروهای پزشکی در مناطق محروم هر قدر فعالیت کنند، می‌توانند دریافتی داشته باشند و این دریافتی در مناطق محروم فاقد سقف خواهد بود.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: الان دو ماه از سال گذشته و هنوز تعرفه‌های سال ۱۴۰۱ ابلاغ نشده و به بهانه این تعرفه برخی رسانه‌ها چقدر به پزشکان تاختند و ظلم بیشتر از این؟
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش ۱۹.۵ درصدی تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی و افزایش ۲۴ درصدی در بخش خصوصی خبر داد.
مخالفتی که حالا آشکار شده و معلوم نیست چه تاثیری بر فرجام ماجرا خواهد گذاشت، هرچند بعید است نتیجه ناخوشایندی برای نظام پزشکی به دنبال داشته باشد، زیرا این مجموعه صنفی به وضوح این پیام را به اعضایش مخابره کرده که عدد پیشنهادی‌اش برای تعرفه‌ها، بر اساس جدول است.
موضوع هزینه خدمات تشخیصی و درمانی را نمی‌توان یکی طرفه دید و علاوه بر سمت مردم، باید به سمت جامعه پزشکی نیز نگاه کرد و افزایش تورم و سایر هزینه‌ها را در نظر گرفت و بعد به این فکر کرد که اگر تعرفه‌ها افزایش پیدا می‌کند، حتما هزینه‌های دیگری نیز افزایش پیدا کرده است.
انتها123456