بیماری
پویش ملی فشار خون و دیابت که با عنوان «پویش ملی سلامت» از طرف وزارت بهداشت با همکاری یکی از اوپراتورهای تلفن همراه در حال انجام است، امروز پیامکی سراسری برای دارندگان آن اوپراتور تلفن همراه ارسال و دعوت کرده که اشخاص ۱۸ سال به بالا، با پر کردن یک فرم اینترنتی در این پویش شرکت کنند.
در حالی که ایدز در مقایسه با کرونا از طریق تنفس، هم نشینی و دست‌ دادن قابل انتقال نیست، اما با گذشت ۴۰ سال از اپیدمی ایدز، این بیماری میان مردم همچنان ترسناک و کشنده است و باورهای غلطی درباره این بیماری در جامعه رواج دارد.
یک مطالعه جدید نشان داده که داروی بی‌حسی موضعی لیدوکایین، گیرنده‌های طعم تلخ را برای اعمال اثر ضد سرطانی در تومورهای سر و گردن فعال می‌کند و با توجه به هزینه کم و در دسترس بودن، این دارو به‌ راحتی می‌تواند در درمان بیماران مبتلا به این نوع سرطان‌ها کمک کند.
وزارت بهداشت چین اعلام کرد که افزایش مبتلایان به بیماری‌های تنفسی در سراسر این کشور که توجه سازمان جهانی بهداشت را به خود جلب کرده است، ناشی از آنفلوآنزا و سایر عوامل بیماری زای شناخته شده است و نه یک ویروس جدید.
معاون اول رییس‌ جمهوری با بیان اینکه غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به اتیسم، کلیدی‌ترین اقدام برای جلوگیری از پیشرفت اختلال اتیسم در سنین بالاتر است، دستور تشکیل یک جلسه فوری جهت مساعدت و رفع چالش‌های اتیسم را صادر کرد.
رییس هیات مدیره موسسه خیریه دیابت اصفهان گفت: هزینه دیابت در ایران سالیانه حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار است که اگر مشکلات کلیوی و قلبی مبتلایان به دیابت به این هزینه‌ها اضافه شود، این رقم به ۱۰ تا ۲۰ برابر خواهد رسید.
وزارت بهداشت اعلام کرده پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان‌ تا ۱۵ دی ۱۴۰۲ با شعار آگاهی‌ زودتر، مراقبت مؤثرتر و با هدف پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در سراسر کشور آغاز شده، اما این پویش تقریبا با بی توجهی رسانه‌ها مواجه شده و نه در رسانه و نه روی در و دیوار شهرها خبری نیست.
نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که اختلال در ساعت بدن منجر به مشکلات خواب می‌شود و این مورد می‌تواند از جمله نشانه‌های اولیه ابتلا به بیماری آلزایمر باشد.
سومین کمیسیون پزشکی بنیاد بیماری‌های نادر ایران در سال ۱۴۰۲ تشکیل شد و ۱۰ نوع بیماری نادر دیگر به فهرست بیماری‌های نادر اضافه شد که از هر کدام از این بیماری‌ها تاکنون یک بیمار شناسایی شده است.
وظیفه صندوق بیماران خاص، صعب العلاج و نادر در سازمان بیمه سلامت، پرداخت هزینه‌های درمانی علاوه بر تعهدات بیمه پایه و تکمیلی بیمه شدگان است و در حال حاضر ۱۰۷ گروه بیماری امکان استفاده از مزایای صندوق را دارند.
آنفلوانزا علائم گوناگونی دارد، اما هر کسی ممکن است علائم متفاوتی از این بیماری را تجربه کند که حتی احتمال مرگ هم دارد و باید بدانیم که راه‌های انتقال ویروس آنفلوانزا گوناگون است.
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در کشور ما سالانه به طور متوسط ۵۵۰ هزار نفر دچار انواعی از سکته‌های مغزی می‌شوند که معمولا ۱۵ درصد این آمار منجر به مرگ می‌شود و سکته مغزی دومین علت مرگ در ایران محسوب می‌شود.
وقتی فردی دچار ایست قلبی می‌شود، خون به بقیه بدن او نمی‌رسد و بدین ترتیب، بافت‌ها و اندام‌های بدن اکسیژن دریافت نمی‌کنند و سی‌ پی‌ آر در واقع به مغز و سایر اندام‌های حیاتی بدن فرد اکسیژن می‌رساند.
اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ۲۴ مهر ماه طی نشستی با اعضای بنیاد بیماری‌های نادر ایران از تلاش‌های بنیاد در راستای معرفی بیماری‌های نادر تقدیر و ثبت سند ملی بیماری‌های نادر و توجه آن به تمامی جزییات را افتخاری برای بخش پزشکی و درمان کشور دانستند.
درمان سرطان روده کار دشواری است و در حال‌ حاضر تنها ۱۰ درصد از بیماران به ایمنی‌ درمانی جواب می‌دهند و در نتیجه کار اکثر بیماران به جراحی کشیده می‌شود، اما حالا محققان برای اولین‌ بار نقشه راه درمان جدیدی پیدا کرده‌اند که وابسته به گروهی از سلول‌های ایمنی در روده بزرگ است.
رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت با اشاره به کاشت رایگان حلزون شنوایی برای کودکان تا ۴ سال گفت: این کار بیش از ۶۰ میلیون تومان هزینه دارد، اما از ۲ سال قبل تاکنون تمام هزینه‌های کاشت حلزون در گروه زیر ۴ سال توسط هیات امنای صرفه‌جویی ارزی انجام می‌شود و برای سایر گروه‌های سنی نیز تا ۸۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.
رییس پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی از راه اندازی شبکه ملی پیشگیری و کنترل سرطان پستان در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: می‌توانیم با تشخیص به موقع سرطان پستان و پیشگیری، بسیاری از هزینه‌ها را کم کرده و شانس بقای بیماران مبتلا به این نوع از سرطان را بالاتر ببریم.
مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: طبق آمارهای موجود، ۲۵ درصد دانش آموزان ایرانی دچار ناهنجاری‌های عضلانی اسکلتی هستند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بسیج ملی کنترل قند و فشار خون تمام افراد بالای ۲۰ سال طی روزهای آتی در کل کشور اجرایی خواهد شد که جزییات آن متعاقبا اعلام می‌شود.
رییس انجمن مطالعات کبدی ایران گفت: ده‌ها هزار بیمار مبتلا به هپاتیت سی در طول ۱۲ سال اخیر به صورت رایگان در کشور درمان شدند، به طوری که هم اکنون به ریشه کنی هپاتیت سی در سه گروه هموفیلی‌ها، تالاسمی‌ها و دیالیزی‌ها نزدیک شدیم.
انتها123456