انتقال خون
‫مدیرکل انتقال خون استان تهران از کاهش ۳۰ درصدی مشارکت مردم برای اهدای خون در اولین شب قدر سال 1399 نسبت به وضعیت مشابه سال گذشته خبر داد.‬
مدیرکل انتقال خون استان تهران از بهبود یافتگان ویروس کرونا خواست به شکرانه سلامتی مجدد، با اهدای پلاسما به کمک بیماران مبتلا به این ویروس بشتابند.
سخنگوی سازمان انتقال خون از افزایش 2.2 درصدی شاخص اهدای خون بانوان در کشور در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: اگر کسی دو هفته از بهبود علائم بالینی او درمورد ابتلا به کرونا گذشته باشد و چه بستری بوده و چه در منزل مورد مراقبت قرار گرفته، مشروط به این‌که تست پی سی آر منفی کرونا داشته باشد، می‌تواند پلاسما اهدا کند.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: سهم آقایان در اهدای خون در سال گذشته حدود ۹۵.۷ درصد و سهم خانم‌ها ۴.۳ درصد بود و این در حالی است که ۲۰ میلیون نفر از خانم‌های ایرانی شرایط اهدای خون را دارند.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد: ۲ میلیون و ۴۰۶ واحد خون در کل کشور در سال ۹۸ اهدا شده و کلانشهر تهران پرمصرف‌ترین شهر از نظر مصرف خون و فرآورده‌های آن بوده است.
پلاسما درمانی به عنوان راهکاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن مبتلایان به کووید ۱۹، در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته، هرچند روش جدیدی نیست، اما به نظر می‌رسد اقدامی امیدبخش در بهبود مبتلایان به ویروس کرونا است و در عین حال به تحقیق و بررسی بیشتری نیاز دارد.
سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفت: در حال حاضر اولویت ما برای اهدای خون، افراد دارای گروه خونی منفی و به ویژه O منفی هستند.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: با شیوع ویروس کرونا میزان اهدای خون کاهش یافت و این در حالی است که این ویروس از طریق خون منتقل نمی‌شود و از سوی دیگر با اهدای یک واحد خون می‌توان جان سه نفر را نجات داد.
سخنگوی سازمان انتقال خون از مردم خواست در روزهای کرونایی اهدای خون را فراموش نکنند، زیرا بسیاری از بیماران سرطانی، تالاسمی و هموفیلی به خون و فرآورده‌های آن نیاز دارند و اهداکنندگان بدانند که ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود.
طرح پلاسما درمانی بیماران کرونایی به عنوان یک روش درمانی مکمل،‌ امروز هفتم فروردین با جداسازی پلاسما از بهبودیافتگان کرونا به منظور تزریق به مبتلایان به این بیماری در بیمارستان مسیح دانشوری آغاز شد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: از همه افرادی که امکان اهدای خون دارند می‌خواهیم که اگر از منزل بیرون می‌آیند خون نیز اهدا کنند و اهدای خون را امری غیرضروری تلقی نکرده و بدانند که کرونا نباید اهدای خون را از یاد ما ببرد.
معاون حقوقی وزارت بهداشت گفت: اگر پزشکان و از جمله متخصص زنان برای تشخیص بیماری در مطب از سونوگرافی استفاده کند منعی ندارد، به شرطی که پولی بابت آن از بیمار نگیرد و خودارجاعی نداشته باشد، در غیر این صورت اقدام آنان خلاف است و اگر گزارش شود با متخلف برخورد می‌شود.
سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلام کاهش احتمالی میزان اهدای خون به دنبال سرد شدن هوا گفت: از مردم نوع‌دوست کشور می‌خواهیم که در سرمای هوا نیز محفل اهدای خون را گرم نگهدارند.
رییس آزمایشگاه مرجع ایمنو هماتولوژی سازمان انتقال خون گفت: اکنون بیش از هزار نفر دارای خون نادر شناسایی شده‌اند و از این تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر خون بسیار نادر دارند.
سخنگوی سازمان انتقال خون از مردم و به ویژه دارندگان گروه‌های خونی منفی و اهداکنندگان مستمر دعوت کرد که جهت اهدای خون در تعطیلات پیش رو به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد داروهای مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی تامین می‌شود و ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما برای تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما تامین شده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در حال حاضر در ۱۵ استان امکان اهدای مستقیم پلاسما وجود دارد و باید توجه داشت در تامین پلاسما از اهدای کامل خون، میزان هدر روی پلاسما زیاد است، از همین رو باید اهدای مستقیم پلاسما و پلاکت ترویج شود.
سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفت: برنامه نذر خون از ماه محرم آغاز شده و تا پایان ماه صفر ادامه دارد. در شب و روز تاسوعا و عاشورای امسال 34 هزار و 527 نفر در کشور خون اهدا کردند.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است و مختص به زمان خاصی نیست، اما با توجه به نوع‌دوستی مردم و طرح نذر خون که چندسالی است در ایام محرم برگزار می‌شود، جوانان عزادار حسینی از اهدای خون استقبال می‌کنند.
123456