پیش‌گیری
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: شهروندان چین برای ورود به ایران باید کارت سلامت داشته باشند. البته هنوز به مرحله اضطرار این بیماری نرسیده‌ایم و جای نگرانی نیست، اما جای هوشیاری هست.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت علت راه‌اندازی پویش فشار خون را بی‌اطلاعی ۴۵ درصد مردم از ابتلا به بیماری فشار خون بالا دانست و گفت: به واسطه این پویش، مطالبه‌گری برای اندازه‌گیری فشار خون تا حد زیادی در مردم ایجاد شده است.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از ممنوعیت ورود مواد غذایی همراه مسافر از چین و کشورهای جنوب شرق آسیا به کشور خبر داد و گفت: بازگشت و قرنطینه آن تعداد از هموطنان‌ که در ووهان چین به سر می‌برند و تمایل به بازگشت دارند، امروز پیگیری شد.
سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها خواست که تا ۱۰ سال آینده، یعنی تا سال ۲۰۳۰، تلاش‌های خود را برای تحقق تعهدشان در راستای دستیابی به پوشش همگانی سلامت و دیگر اهداف مرتبط با سلامت در اهداف توسعه پایدار تسریع کنند.
وزیر بهداشت گفت: در قالب طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» حدود 20 میلیون سلامتیار یا سفیر سلامت به منظور ارتقای سلامت خانواده‌ها، آموزش خواهند دید.
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: ایران از حدود ۳۰ سال گذشته وارد برنامه جهانی شهرهای سالم شده و اکنون یکی از کشورهای پیشرو در استقرار این برنامه محسوب می‌شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیمه‌ها نقش بسیار مهمی در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر دارند و بهتر است به سمت هزینه کردن در راستای غربالگری و پیشگیری از ابتلای بیمه شدگان به بیماری‌های غیرواگیر بروند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت به دنبال حاشیه‌های ایجاد شده درباره اظهار نظر غیرکارشناسی در صداوسیما مبنی بر وجود آفلاتوکسین در شیر و لبنیات، از عدم استعلام و نظرخواهی این سازمان از وزارت بهداشت برای دعوت از کارشناسان حوزه سلامت خبر داد.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، ایران باید تا سال ۱۴۰۴ تا میزان ۳۰ درصد از احتمال مرگ زودرس بر اثر این بیماری‌ها را کاهش دهد.
یک جامعه شناس معتقد است دخانیات دروازه ورود به انواع بزهکاری‌ها مثل اعتیاد است و بیش از ۸۰ درصد افرادی که انواع مواد مخدر را مصرف کرده‌اند، از سیگار شروع می‌کنند.
مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت گفت: طبق آمار سازمان جهانی بهداشت تعدادی از افراد به دکل‌ها آلرژی دارند و تحت تاثیر فیزیکی آن از جمله سردرد و حالت تهوع قرار می‌گیرند، اما دلیل قاطعی مبنی بر تاثیر دکل‌ها روی مواردی مثل سقط جنین وجود ندارد.
عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی گفت: مافیای وحشتناکی پشت قیمت گذاری دخانیات و پرداخت نکردن مالیات برای دخانیات وجود دارد و روزانه ۲۴۰ هزار دلار در دنیا برای تبلیغات دخانیات هزینه می‌‌شود.
مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی گفت: برنامه پزشکی خانواده باید به گونه‌ای اجرا شود که قدرت انتخاب پزشک خانواده را از مردم سلب نکند. خانواده‌ها باید این قدرت را داشته باشند که وقتی دیدند ارائه خدمات توسط یک پزشک خوب نیست، پزشک مورد تایید خود را انتخاب کنند.
گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد رشد مصرف دخانیات در میان مردان متوقف شده و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ کاهش بیش از یک میلیون نفری داشته باشد.
طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» مقدمه‌ای اجتماعی برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت است، زیرا به کمک آن می‌توان سطح مشارکت اجتماعی در حفظ سلامت را بالاتر برد و عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش داد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: قهوه خانه‌ها بر اساس قانون جزو اماکن عمومی محسوب می‌شوند و عرضه قلیان در این اماکن قانونی نیست، اما قهوه خانه‌دارها به دنبال این هستند که بگویند این اماکن، عمومی نیست و در نتیجه عرضه قلیان در آنجا مشکلی ندارد.
طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه با مصرف دخانیات مبنی بر خروج قهوه خانه‌ها از اماکن عمومی که اخیرا در مجلس در دستور صحن علنی قرار گرفته بود به دلیل ایرادات وارده از دستور کار خارج شد.
مدیر گروه سلامت جهان و سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برای پوشش همگانی سلامت که ایران نیز به اجرای آن متعهد شده، باید منابع پایدار مالی برای نظام سلامت در نظر گرفت.
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: اجرای آزمایشی طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» در هفته آخر بهمن ماه سال جاری ارزیابی شده و اگر از مقبولیت لازم برخوردار باشد، اواسط اسفند ماه به صورت کشوری اجرایی می‌شود.
مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: آمار خودکشی در ایران نصف متوسط جهانی است و گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال بیشترین آمار اقدام به خودکشی را در جهان و ایران دارد.
انتها123456