علمی جهان
آمارهای سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که تعداد مرگ و میرهای کرونایی هفتگی گزارش شده به این سازمان طی پنج هفته گذشته اندکی کاهش یافته، با این حال در هفته گذشته بیش از ۸۵۰۰ نفر جان خود را بر اثر عوارض ابتلا به کووید ۱۹ از دست دادند.
پله اسطوره فوتبال برزیل با به اشتراک گذاشتن آخرین گزارش پزشکی بیمارستان آلبرت انیشتین سائوپائولو که می‌گوید وضعیت او پایدار است، در حساب اینستاگرام خود نوشت: می‌خواهم همه را آرام و مثبت نگه دارم، من طبق معمول درمان خود را دنبال می‌کنم.
سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از مشاوره‌های صورت گرفته با کارشناسان جهانی، از این پس نام بیماری آبله میمونی را به mpox تغییر می‌دهد.
محققان می‌گویند حدود نیمی از کسانی که به مراقبت‌های سلامت روان نیاز دارند، این خدمات را در ایالات متحده آمریکا دریافت می‌کنند، در حالی‌که خودکشی دومین عامل مرگ و میر کودکان و نوجوانان در این کشور محسوب شده و میزان خودکشی جوانان در دهه گذشته افزایش یافته است.
یک مطالعه جدید در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که غربالگری سالانه ریه برای افراد سیگاری می‌تواند در شناسایی به موقع سرطان ریه و افزایش شانس زنده ماندن این بیماران کمک کند.
طرحی در نیو ساوت ولز استرالیا مطرح و مورد انتقاد پزشکان واقع شده که به موجب آن، داروسازان این اختیار را خواهند داشت که داروهای خاصی را برای بیماران تجویز کنند.
تخمین زده می‌شود که حدود ۴ درصد از بزرگ سالان در خواب، کابوس‌های مکرر و ناراحت کننده می‌بینند و حالا محققان می‌گویند این افراد ممکن است با شنیدن صدای خاصی هنگام خواب از این وضعیت خلاص شوند.
محققان موسسه محیط زیست کریستینا لی براون در دانشگاه لوئیزویل کنتاکی در مطالعه‌ای جدید روی موش‌ها دریافتند که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق ناشی از سیگارهای الکترونیکی یا ویپ می‌تواند باعث آریتمی قلبی در حیوانات شود.
کارشناسان می‌گویند که به نظر می رسد انبوهی از گونه‌ها و سویه‌های جدید کووید ۱۹ در سطح جهانی در حال افزایش است و همین موضوع، ترس از وقوع موج زمستانی کرونا را افزایش می‌دهد.
با توجه به اوج گرفتن موارد جدید ابتلا به کرونا در آلمان، پزشکان توصیه می‌کنند که استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها اجباری شود و معتقدند اگر استفاده از ماسک در فضاهای بسته اجباری نشود، سیستم درمانی با چالش جدی روبه‌رو خواهد شد.
رگولاتور دارویی در استرالیا به دلیل افزایش مسمومیت در مصرف پاراستامول، در حال بررسی محدودیت‌هایی است که چه کسی و چه مقدار می تواند این دارو را بخرد و مصرف کند.
یک مقاله جدید هشدار می‌دهد که داروی پکسلووید می‌تواند برای افرادی که داروهای قلبی تجویز شده برای کاهش کلسترول، جلوگیری از لخته شدن خون یا مدیریت ضربان قلب نامنظم مصرف می‌کنند، خطراتی ایجاد کند.
شعار امسال روز جهانی سلامت روان با عنوان «سلامت روان و تندرستی برای همه را در اولویت جهانی قرار دهید» توسط فدراسیون جهانی بهداشت روان تعیین شده و سازمان جهانی بهداشت نیز از همگان از جمله مقامات کشورها، مراکز دولتی و غیردولتی خواسته تا در زمینه تحقق شعار امسال در این روز جهانی با یکدیگر همکاری کنند.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که انتشار روزانه داده‌های مربوط به موارد کووید ۱۹ و مرگ و میر آن را متوقف می‌کند و در عوض به روز رسانی‌های هفتگی را از 20 اکتبر منتشر خواهد کرد.
یک مقام دولت ژاپن می‌گوید که مسئولان بهداشتی این کشور ممکن است پروتکل‌های ماسک زدن که در طول همه گیری ویروس کرونا برجا بوده را به زودی مورد بازنگری قرار دهند و این در حالی است که موارد ابتلا به کرونا در این کشور کاهشی شده است.
بر اساس یک مطالعه جدید مشاهده شده که افکار خودکشی اغلب اولین واکنش به تشخیص زوال عقل قبل از سن ۶۵ سالگی است و خطر خودکشی برای این افراد تقریبا ۷ برابر بیشتر از بیماران بدون زوال عقل است.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا تخمین زده که تا هفته منتهی به اول اکتبر، نزدیک به ۱۳ درصد از انواع ویروس کرونا در ایالات متحده از نوع BA.4.6 سویه اومیکرون بوده است.
جایزه نوبل پزشکی یا فیزیولوژی سال ۲۰۲۲ میلادی به سوانت پابو، زیست شناس سوئدی و متخصص ژنتیک تکاملی برای اکتشافاتش در ارتباط با ژنوم‌های هومینین‌های منقرض شده و تکامل انسان تعلق گرفت.
یکی از مشاوران ارشد سازمان جهانی بهداشت هشدار داد: کشورهای ثروتمند نباید از اقدامات خود برای مقابله با بیماری کرونا عقب نشینی کنند؛ زیرا اکنون این بیماری مشکلی جهانی است و احتمال بروز موج‌های دیگری از بیماری کووید ۱۹ وجود دارد.
به دنبال انتشار یک عکس از سه جوان با بانداژی روی پهلو، صلیب سرخ تایلند به مردم این کشور توصیه کرد که کلیه‌های خود را برای خرید آیفون ۱۴ که به تازگی وارد بازار شده، نفروشند.
انتها123456