علمی جهان
یکی از مدیران ساخت واکسن کرونا در مرکز جنر در دانشگاه آکسفورد بریتانیا، احتمال موفقیت واکسن آزمایشی را تا پنجاه درصد اعلام کرده است.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا اعلام کرد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آفریقا از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته، اما هنوز شدت شیوع کرونا در این قاره با سیستم‌های بهداشتی ناتوان و آسیب‌پذیر به اندازه دیگر نقاط جهان نرسیده است.
گزارش‌ها در چند روز اخیر حاکی از آن است که آمار روزانه مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا جدید در کشور ایتالیا به حالت تقریبا پایداری رسیده است.
صدراعظم آلمان معتقد است بیماری ناشی از ویروس کرونا را در صورتی می‌توان سریع‌تر شکست داد که کشورهای جهان برای مقابله با آن همکاری داشته باشد.
یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که جنسیت فرد می‌تواند به طور مستقیم اثرات تنوع ژنتیکی را تقویت کند و بینش تازه‌ای از نحوه بروز برخی از بیماری‌ها در زنان و مردان با نرخ‌های مختلف ارائه می‌دهد.
محققان کره‌ای بعد از چند هفته تحقیق اعلام کرده‌اند که نتایج آزمایش کرونا برخی از بهبود یافتگان کووید 19 در این کشور که مثبت اعلام شده بود، مثبت کاذب بوده و ناشی از باقی ماندن بخش‌هایی از ویروس در بدن این افراد است که عفونت محسوب نمی‌شود.
شرکت «پی فایزر» آمریکا و «بایو ان تک» آلمان با همکاری یکدیگر آزمایش واکسن کرونا تولید شده توسط خودشان روی انسان را در ایالات متحده آمریکا آغاز کردند.
چهارچوب‌های سیاست‌های سلامت اروپا در سال ۲۰۲۰ حمایت از اقدامات دولت و جامعه در مواردی مانند بهبود سلامت و رفاه، کاهش بی‌عدالتی در سلامت، تقویت سلامت عمومی، ایجاد اطمینان بین آحاد جامعه در این زمینه که در مرکز توجه سیستم‌های جهانی، عادلانه، پایدار و با کیفیت قرار دارند، تعریف شده است.
سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از داروی رمدسیویر را برای موارد اورژانسی و حادِ ابتلا به ویروس کرونا جدید تایید و اعلام کرد که استفاده از این دارو کاهش آماری چشمگیری در مدت زمان بهبود بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نشان داده است.
متخصصان دریافتند ابتلا به بیماری کووید ۱۹ با ایجاد لخته خون در بدن بیماران جوان و میان سال موجب افزایش احتمال بروز سکته مغزی در این افراد می‌شود.
وزارت بهداشت ژاپن، ۱۳ مورد علائم ابتلا به ویروس کرونا که بعضی از آنها جدید هستند را منتشر و اعلام کرد شخصی که این علائم را داشته باشد باید فوری با یک پزشک مشورت کند.
یکی از اولویت‌های مهم دولت‌ها در شرایط شیوع ویروس کرونا در راستای تقویت خدمات خط مقدم در مقابله با بیماری کووید ۱۹، توجه به سیاست‌های حمایتی منابع مالی حوزه سلامت است.
مسمومیت با مواد ضدعفونی کننده در ایالت نیویورک آمریکا پس از پیشنهاد عجیب دونالد ترامپ مبنی بر مقابله با کرونا با تزریق مواد ضدعفونی کننده افزایش یافته است.
پژوهشگران آلمانی در بررسی جدید خود، این احتمال را مطرح کردند که شاید اضافه وزن با شدت ابتلا به ویروس کرونا و بیماری کووید 19 در ارتباط باشد.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر این‌که افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ که در خون خود پادتن ویروس کرونا دارند دوباره به این بیماری مبتلا نمی‌شوند، وجود ندارد.
برای اولین بار در یک ماه گذشته هیچ موردی از مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا جدید در کره جنوبی در ۲۴ ساعت گذشته ثبت نشده است.
بر اساس پیش نویس یک گزارش که سازمان جهانی بهداشت به طور تصادفی منتشر کرده، داروی رمدسیویر که دارویی برای مقابله با ابولا است، در کارآزمایی بالینی برای مقابله با ویروس کرونا در چین ناکام ماند.
سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان گفت: سازمان جهانی بهداشت، پنج هزار کیت تشخیص ویروس کرونا را برای کمک به تشخیص این ویروس در اختیار وزارت بهداشت افغانستان قرار داد.
محققان معتقدند موج دوم شیوع بیماری کووید ۱۹ می‌تواند بدتر از موج اول آن باشد و جان هزاران نفر از مردم جهان را بگیرد و از طرف دیگر این موج می‌تواند به آرامی پیش برود و بسیاری از مردم بدون داشتن علائم بیماری آلوده شوند.
چند مقام رسمی کره شمالی در نطق عمومی اعلام کردند که با وجود بسته بودن مرزهای زمینی و هوایی این کشور، ویروس کرونا از اواخر ماه مارس به این سو وارد این کشور شد.
انتها123456