علمی جهان
سیستم گواهی دیجیتال کووید ۱۹ با هدف سهولت سفر در اتحادیه اروپا در هفت کشور عملیاتی شده که این موضوع می‌تواند به الگویی جهانی تبدیل شود و بر این اساس، افراد می‌توانند در صورت رعایت معیارهایی به صورت آزادانه به سفر بروند.
سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونا سینوواک را صادر کرد که با این حساب، سینوواک دومین واکسن چینی محسوب می‌شود که مورد تایید این سازمان قرار گرفته است.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: اسامی سویه‌های جهش یافته ویروس کرونا که با نام اولین کشورهای شناسایی شده همچون کرونای انگلیسی و هندی شناخته شده به حروف یونانی تغییر می‌کند تا از لکه‌ دار شدن اعتبار کشورهایی که نخستین بار این بیماری در آن‌ها شناسایی شد، جلوگیری شود.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که احتمالا آمار جهانی مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ بین دو تا سه برابر بیشتر از گزارش‌های رسمی ارائه شده است.
وزیر بهداشت آلمان گفته که می‌توان فاصله دو نوبت واکسن آسترازنکا را از سه به یک ماه کاهش داد و این در واقع تسهیلی برای آنهاست که در فکر سفر تابستان هستند یا شاید راهی برای جذاب کردن این واکسن، اما سوال این‌که آیا کوتاه کردن این فاصله خطری دارد.
وزارت حج و عمره عربستان سعودی شرط لازم برای زائران خارجی در این کشور را داشتن پوشش بیمه‌ای در برابر بیماری کووید 19 تا سقف 173،300 دلار تایید کرده است.
سازمان جهانی بهداشت اصرار دارد که همه کشورها بودجه سلامت خود را تقویت کنند تا افراد بیشتری بتوانند از خدمات بهداشتی و سلامت استفاده کنند.
سالمندان بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به نوع شدید و کشنده کووید ۱۹ قرار داشته و بر اساس بررسی‌های محققان، بیش از ۷۰ درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان بین افراد ۶۵ سال به بالا بوده است و در نتیجه این افراد به محض این‌که نوبت‌شان شد، باید واکسن کرونا را تزریق کنند.
وزارت بهداشت هند اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته حداقل ۳۶۸۹ بیمار مبتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که این میزان از زمان آغاز همه گیری بیماری کووید ۱۹ بالاترین رقم در یک روز بوده است.
پزشکان تزریق نوبت دوم واکسن کرونا برای رسیدن به حد بالایی از ایمنی بدن در برابر بیماری کووید ۱۹ را الزامی می‌دانند، اما بسیاری از مردم پس از تزریق نوبت نخست واکسن کرونا تمایلی به تزریق نوبت دوم از خود نشان نمی‌دهند.
مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای خطاب به روزه‌داران ماه رمضان نوشت: می‌توان در این ماه که نشانه بندگی و عبودیت است، برای قشر ضعیف واکسن رایگان خرید و توزیع کرد.
مقامات ایتالیایی در یک کارخانه پرکننده بطری، به میلیون‌ها واکسن آسترازنکا برخورده‌اند که گویا برای صدور به بریتانیا آماده می‌شدند و این در حالی است که آسترازنکا تنها یک سوم سفارش اتحادیه اروپا را تحویل داده است.
نتیجه دو پژوهش در بریتانیا نشان داده زنان میان سالی که به دلیل کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده باشند، شدیدترین عوارض طولانی مدت کرونا را تجربه می‌کنند.
به تازگی در نمونه‌هایی در هند، نوع جهش یافته جدیدی از ویروس کرونا یافت شده که گفته می‌شود دو بار جهش یافته است و مقام‌های بهداشتی همچنان در حال بررسی قدرت آلوده کننده این نوع از ویروس جهش یافته هستند.
واکسیناسیون کرونا با واکسن آسترازنکا از امروز در تاجیکستان آغاز شد و بر این اساس در مرحله اول، واکسن به پزشکان و کارمندان آموزش و پرورش، افراد دارای بیماری‌های مزمن و غیرعفونی و بالای ۶۰ ساله‌ها تزریق می‌شود.
برگزار کنندگان المپیک تابستانی توکیو به دلیل همه گیری ویروس کرونا، سفر تماشاگران خارجی را به ژاپن برای تماشای مسابقات ورزشی المپیک ممنوع اعلام کردند.
مقامات پاکستانی از مثبت شدن تست کرونای نخست وزیر این کشور خبر داده‌اند، در حالی که ابتلای عمران خان به کرونا دو روز پس از دریافت اولین دوز واکسن کرونا اتفاق افتاده است.
وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد که در حال حاضر بیش از ۲۶ میلیون نفر در بریتانیا اولین دوز و حدود دو میلیون نفر هم دوز دوم واکسن کرونا را زده‌اند و این اتفاق را یک موفقیت ملی دانست.
وزارت بهداشت آلمان اعلام کرد که تاکنون ۱۳ مورد لخته شدن خون در رگ‌های مغزی بین واکسینه‌شدگان با واکسن آسترازنکا در این کشور مشاهده شده که در سه مورد منجر به مرگ شده است.
شاید منطقی نباشد، اما مثبت اندیشی و مثبت گرایی افراطی می‌تواند سمی باشد و شخص را مجبور کند که روحیه مثبت جعلی داشته و احساسات منفی خود را خفه کند.
انتها123456