علمی جهان
متخصصان نگران هستند که ایمنی در برابر واکسیناسیون کرونا و عفونت‌های قبلی در بسیاری از افراد کم رنگ شده و در نتیجه به این فکر می‌کنند که تزریق یک دوز واکسن جدید کرونا می‌تواند جان بسیاری از افراد را نجات بدهد.
برای چندین دهه، پیشگیری از تب دنگی در هندوراس به معنی آموزش مردم برای ترس از پشه و اجتناب از نیش آنها بود، اما اکنون مردم این کشور درباره یک راه موثرتر برای کنترل بیماری تب دنگی آموزش می‌بینند که بر خلاف همه چیزهایی‌ست که تاکنون یاد گرفته‌اند.
سازمان جهانی بهداشت با نزدیک شدن پاییز و زمستان و احتمال افزایش بیماری‌های ویروسی و بستری‌های بیمارستانی تاکید کرد: بیماری کووید ۱۹ همچنان تهدیدی برای بهداشتی عمومی در سطح جهانی است.
سیستم مراقبتی و بهداشتی ملی انگلستان در یک برنامه بزرگ برای جلوگیری از سکته مغزی و حملات قلبی، کنترل فشار خون را در جوامع محلی مانند آرایشگاه‌ها و مساجد اجرایی می‌کند و این در حالی است که پویش ملی کنترل فشار خون در سال ۱۳۹۸ در ایران اجرا شد.
سازمان جهانی بهداشت از افزایش ۶۳ درصدی موارد جدید ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر خبر داد و اعلام کرد: چند نوع ویروس جهش یافته در سه هفته اخیر در چندین کشور شناسایی شده است.
ارزیابی‌های اخیر کارشناسان سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد زیرسویه جدید ویروس کرونا که با نام «EG.۵» شناخته می‌شود با وجود سرعت بسیار زیاد شیوع، خطرناک‌تر از سویه‌های قبلی نیست، اما باید احتیاط لازم در مورد آن انجام شود.
دانشمندان دریافته‌اند که 4000 قدم پیاده‌ روی روزانه می‌تواند خطر مرگ بر اثر دلایل مختلف را پایین بیاورد و هرچه مقدار پیاده‌ روی بیشتر شود، فواید سلامتی هم بیشتر خواهد شد.
دهه‌هاست که برخی ادعا می‌کنند انسان به طور متوسط تنها از 10 درصد از مغز خود استفاده می‌کند، اما دانشمندان واقعاً چه نظری درباره این ادعا دارند و ایده تا چه حدی صحت دارد.
نتایج مطالعات محققان می‌گوید که وجود گوشی در کنار ما حتی اگر خاموش باشد، حواس ما را پرت می‌کند و باعث می‌شود از پس کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند، برنیاییم.
بر اساس گزارشی که اخیرا وب‌ سایت امری‌ اسلیپ منتشر کرده، یک روبالشی تنها یک هفته پس از شست‌وشو می‌تواند میزبان سه میلیون باکتری باشد که حدود ۱۷ هزار برابر بیشتر از میانگین باکتری است که روی صندلی توالت فرنگی وجود دارد.
بر اساس داده‌های اتحادیه ملی بیماری‌های روانی آمریکا، بیش از ۱۰ میلیون نفر در ایالات متحده با اختلال دوقطبی زندگی می‌کنند که با نوسانات خُلقی شدید بین شیدایی و افسردگی مشخص می‌شود.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افرادی که آپنه خواب را تجربه می‌کنند، بیشتر در معرض بیومارکرهای مغزی مرتبط با افزایش خطر سکته مغزی، بیماری آلزایمر و زوال شناختی هستند.
کارگروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده آمریکا بر اساس توصیه جدیدی از زنان می‌خواهد به جای ۵۰ سالگی، همه زنانی که در معرض متوسط خطر ابتلا به سرطان پستان هستند، غربالگری را از سن ۴۰ سالگی شروع کنند تا خطر مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهند.
پرتغال روز جمعه قانونی را تصویب کرد که طی آن اتانازی یا به‌مرگی را برای افرادی که رنج زیادی دارند و مبتلا به بیماری صعب العلاج هستند قانونی می‌کند و به این ترتیب پرتغال به جمع تعداد انگشت شماری از کشورهای جهان ملحق شد که این قانون را اجرا می‌کنند.
کاربران ماه‌ها پیش در یک نظرسنجی از ایلان ماسک خواستند تا از صندلی مدیرعاملی توییتر بلند شود و او حالا همان‌طور که وعده داده بود، لیندا یاکارینو را به عنوان جایگزین خود معرفی کرده است.
سرطان ممکن است یک بیماری مدرن به نظر برسد، اما قرن‌هاست که انسان را تحت تاثیر قرار داده و دانشمندان بقایای بسیاری از انسان‌های ماقبل تاریخ را کشف کرده‌اند که نشان دهنده وجود سرطان در آنها است.
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در تابستان توسط پشه‌ها مورد حمله قرار می‌گیرید، به تازگی محققان ویرجینیا در کالج کشاورزی و علوم زیستی ایالات متحده مطالعه‌‌ای انجام دادند که می‌تواند نور امیدی بر زندگی شما باشد و بدینوسیله از دست پشه‌ها در امان بمانید.
سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که بیماری کووید ۱۹ دیگر یک وضعیت اضطراری جهانی نیست، اما همچنان خطر ابتلا به ویروس کرونا برای جوامع مختلف وجود دارد و این بیماری از بین نرفته است.
گروهی از دانشمندان در مطالعه‌ای دریافته‌اند که مغز برخی افراد قبل از مرگ با افزایش شدید فعالیت روبه‌رو می‌شود که به‌صورت امواج گاما رخ می‌دهد و به هنگام تشنج و در بیماران مبتلا به شیزوفرنی هم دیده شده است و می‌تواند عاملی برای ایجاد توهم باشد.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا اخیرا گزارش کرده است که حدود یک چهارم بزرگسالان در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ آلرژی فصلی داشته‌اند که به نظر می‌رسد یکی از عوامل اصلی آلرژی فصلی در بزرگسالان تغییر آب و هوا باشد.
انتها123456