علمی جهان
وزیر بهداشت انگلیس به سیاستمداران این کشور اطلاع داد که گونه جدیدی از ویروس کووید ۱۹ در انگلیس کشف شده است، اما رفتار این ویروس جهش یافته هنوز معلوم نیست.
سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید ۱۹ محصول مشترک شرکت آمریکایی فایزر و بایون تک آلمانی را صادر کرد.
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که نزدیک به یک سوم از مردم انگلیس تمایلی به تزریق واکسن کرونا ندارند و نگرانی اصلی آن‌ها این است که این واکسن‌ها از ایمنی و اثربخشی لازم برخوردار نیست.
کره جنوبی سطح هشدار همه گیری ویروس کرونا در این کشور را افزایش داده و محدودیت‌های تازه‌ای در سئول پایتخت و مناطق اطراف برای سه هفته آینده به اجرا گذاشته شده است.
وزارت بهداشت بریتانیا اعلام کرد که اولین مرحله واکسیناسیون واکسن کرونا ساخت فایزر و بایونتک از روز سه شنبه هشتم دسامبر آغاز می‌شود.
اسکاتلند اولین کشور در جهان است که کالاهای مربوط به دوران قاعدگی زنان را رایگان می‌کند و تخمین زده می‌شود که این اقدام بیش از ۹.۷ میلیون پوند در سال هزینه دارد.
هرچند هنوز هیچ واکسن موثر و تایید شده‌ای برای ویروس کرونا تولید نشده، اما شیوه و تعداد توزیع واکسن کرونا در بسیاری از کشورها همچنان یکی از چالش‌هاست و شرکت‌های مختلف که در این زمینه در حال فعالیت هستند، اعداد مختلفی را اعلام می‌کنند.
شرکت داروسازی آسترازنکا اعلام کرد که آزمایش جهانی دیگری را برای واکسن کرونا آغاز کرده است و دستاوردها در این زمینه نیازمند تحقیقات بیشتری هستند.
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا در اولین سخنرانی عمومی خود بعد از نطق پیروزی، به مردم ایالات متحده آمریکا توصیه کرد که ماسک بزنند و این موضوع را به عنوان یک بیانیه سیاسی تلقی نکنند.
شرکت داروسازی آمریکایی فایزر می‌گوید واکسن کرونای این شرکت در بیش از نود درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده و در آخرین مرحله کارآزمایی بالینی هنوز هیچ عارضه جانبی جدی مشاهده نشده است.
طبق نظرسنجی اخیر انجام شده توسط سیستم بهداشت و درمان آمریکا، تقریباً از هر ۱۰ جوان آمریکایی، ۳ نفر می‌گویند که پوشش بیمه درمانی آن‌ها تحت تاثیر بیماری کووید ۱۹ قرار گرفته است.
بر اساس اعلام رسانه‌های ایالات متحده آمریکا، جو بایدن با کسب ۲۹۰ رای الکترال در برابر تنها ۲۱۴ رای دونالد ترامپ، به عنوان چهل و ششمین رییس جمهوری آمریکا انتخاب و کامالا هریس نیز به عنوان اولین زن رنگین پوست به عنوان معاون رییس جمهوری این کشور برگزیده شد.
نخست وزیر دانمارک اعلام کرد که دولت این کشور قصد دارد ۱۷ میلیون راسو را برای جلوگیری از شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا که از حیوان به انسان منتقل می‌شود، از بین ببرد.
مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در حساب توییتر خود اعلام کرد که به دلیل تماس با فردی که تست کرونای وی مثبت شده، خود را قرنطینه کرده است.
شرکت مایکروسافت به کارمندان خود اعلام کرد که با توجه به شیوع ویروس کرونا، با تایید مدیرشان از دور کاری دائم یا کار در خانه برخوردار می‌شوند.
فرانسوا لوگو، رییس دولت محلی استان کبک در کانادا می‌گوید که پلیس برای اطمینان از رعایت محدودیت وضع شده مبنی بر ممنوعیت برگزاری جشن و مهمانی در منازل می‌تواند به سرعت حکم تفتیش خانه‌ها را دریافت کند.
دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا در حساب توییتر خود اعلام کرد که تست کرونای او و همسرش مثبت شده و آنها فوری مراحل قرنطینه خود را آغاز کرده‌اند.
متخصصان علوم پزشکی در انگلستان می‌گویند که بعید است واکسن کووید ۱۹ از ابتلای مردم به بیماری جلوگیری کند و احتمالا تنها عوارض این بیماری را تخفیف می‌دهد.
پس از کشف میکروب نگلیریا فاولری در منبع آب عمومی شهر لیک جکسون تگزاس، مسئولان این شهر به ساکنان در مورد استفاده از آب لوله کشی هشدار و اخطار داده‌اند.
میزان ذخیره بانک‌های خون در فرانسه به دلیل شیوع کرونا و کاهش داوطلبانه روند اهدای خون، به شدت کم شده و به حد نگران‌کننده‌ای رسیده است.
انتها123456