علمی جهان
وزارت بهداشت مالزی امروز جمعه اعلام کرد که واکسن فایزر به عنوان دوز تقویتی واکسن کرونا در این کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت و استفاده ترکیبی از واکسن‌های کووید ۱۹ نیز به عنوان دوز تقویتی در مالزی مجاز خواهد بود.
رییس سابق سازمان غذا و دارو آمریکا گفت: موج شیوع کرونا ناشی از سویه دلتا به احتمال زیاد آخرین موج اصلی همه گیری کووید۱۹ در این کشور است، اما با این حال هنوز تا پایان بیماری فاصله داریم و حتی بومی شدن این بیماری می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.
صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که واکسن تک دوز کرونا با نام «اسپوتنیک لایت» که در ایران توسط شرکت اکتوور تولید می‌شود، از سوی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.
شرکت واکسن سازی سینوفارم چین از تولید دو داروی جدید برای درمان بیماران کرونا خبر داد که در بهبود بیماران با علائم ضعیف عملکرد خوبی داشته است.
برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن، واکسن سینوفارم را تایید کرده و اجازه می‌دهند مسافرانی که دو دوز از این نوع واکسن را تزریق کرده‌اند، وارد آن کشورها شوند.
صندوق جهانی مقابله با بیماری‌های ایدز، سل و مالاریا در گزارش سالانه خود اعلام کرد که همه‌گیری ویروس کرونا تاثیری ویرانگر بر مبارزه با این بیماری‌ها گذاشته است.
تدروس ادهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ثروتمند جهان خواست تا پایان سال جاری میلادی از تزریق دوز سوم واکسن کرونا به جمعیت خودشان خودداری کنند.
کوبا برای اولین بار در جهان تزریق واکسن کرونا به کودکان خردسال را آغاز کرد و بر این اساس در نظر دارد تا تمامی کودکان را پیش از بازگشایی مدارس که بیشتر آنها از مارس ۲۰۲۰ فعالیتی نداشته‌اند، در برابر بیماری کووید ۱۹ واکسینه کند.
نزدیک به 90 درصد از مردم شرکت کننده در یک نظرسنجی در ترکیه می‌گویند سلامت روان برای دستیابی به سلامت جسمانی حیاتی است.
سازمان جهانی بهداشت می‌گوید پایش نوع جدیدی از ویروس کرونا به نام «مو» (Mu) را که برای اولین بار در ماه ژانویه در کلمبیا شناسایی شد، آغاز کرده است.
نتایج کارآزمایی بالینی واکسن ساخت شرکت جانسون اند جانسون آمریکا علیه بیماری ایدز در کشورهای جنوب آفریقا حاکی از کارآیی ناچیز این واکسن است.
وزیر بهداشت ژاپن اعلام کرد: به احتمال زیاد آلودگی موجود در واکسن‌های مدرنا توزیع شده در استان جنوبی اوکیناوا در هنگام تماس سرنگ‌های آلوده با ویال‌های واکسن ایجاد شده‌ است.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: در منطقه پان اروپا حداقل ۲۸ کشور دارای دوز اضافی واکسن کرونا هستند و بنابراین این دوزها باید در اسرع وقت به اشتراک گذاشته شوند.
وزارت بهداشت هند اعلام کرد: ۱۰ میلیون نفر از شهروندان این کشور در یک روز واکسن کرونا دریافت کردند که این تعداد بیشتر از رکورد تزریق ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار واکسنی است که در روزهای گذشته به ثبت رسیده بود.
در حالی که سویه دلتای ویروس کرونا با قدرت سرایت بسیار بیشتری نسبت به دیگر سویه‌های این ویروس در شماری از کشورها قربانی می‌گیرد، متخصصان در انگلیس درباره شیوع کووید ۲۲ هشدار داده و به نظر می‌رسد این بیماری از ترکیب سویه‌های مختلف ویروس کرونا عامل عفونت کووید ۱۹ ایجاد می‌شود.
آخرین سویه ویروس کرونا که از سوی سازمان جهانی بهداشت طبقه‌بندی شده، لامبدا نام دارد که نخستین بار در دسامبر گذشته در کشور پرو شناسایی شد و به احتمال زیاد توان فرار از واکسن‌های تولید شده تاکنون را دارد.
سازمان غذا و داروی آمریکا از تایید کامل واکسن کرونا تولید شرکت فایزر بیونتک خبر داد و اعلام کرد: بر اساس داده‌های به روز شده از کارآزمایی بالینی، استفاده از این واکسن برای افراد ۱۶ سال به بالا مورد تایید قرار گرفته است.
تنظیم کنندگان مقررات دارویی هند از تایید اولین واکسن کرونا بر اساس مولکول DNA موسوم به واکسن دی ان ای برای مقابله با کرونا خبر دادند که تزریق آن در سه دوز انجام می‌شود.
کارشناسان بیمه در امارات متحده عربی خواستار تصویب قانونی شدند که فروش بیمه نامه‌های تحت پوشش مراقبت‌های روانی را برای بیمه گذاران اجباری کند.
معاون مدیر کل بیمه درمانی ترکیه گفت: تقاضا برای محصولات بیمه درمانی با تغییر درک خطر به دلیل همه گیری کووید 19 افزایش یافته و افراد 30 تا 45 ساله تقاضای بیشتری برای بیمه درمانی دارند.
انتها123456