علمی جهان
محققان دانشگاه دوک انگلیس در مطالعه‌ای با ابداع روشی برای آزمایش انواع مختلف ماسک‌ها مشاهده کردند که کدام ماسک در متوقف کردن انتقال قطرات از دهان افراد و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به بهترین شکل عمل می‌کند.
شیوع بیماری کووید ۱۹ چالش‌های زیادی برای بیمه سلامت در جهان ایجاد کرده و در عین حال می‌تواند فرصت مناسبی برای این صنعت مهم فراهم کند.
شرکت نواواکس اعلام کرد که واکسن کرونای ساخت این شرکت نتایج امیدوارکننده‌ای داشته و اولین نتایج مقدماتی آزمایش این واکسن روی انسان‌ها مثبت بوده است.
بانک جهانی اعلام کرد که کشور ترکیه به منظور آماده‌سازی خود برای مواجهه با بحران احتمالی دیگر، به یافتن راه‌های جدیدی در راستای تقویت خدمات سلامت ادامه داده و نقاط ضعف خود را از طریق پروژه‌ای که تحت حمایت بانک جهانی قرار دارد، مشخص کرده است.
متخصصان در یکی از تازه‌ترین مطالعات خود ۲۱ روش موثر را برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر پیدا کرده‌اند که فعالیت بدنی منظم، خواب با کیفیت، سیگار نکشیدن، حفظ سلامت قلب و خوردن غذاهای حاوی ویتامین ث از جمله این موارد است.
متخصصان دانشکده پزشکی جان هاپکینز با هشدار نسبت به علامت جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ اعلام کردند که از دست دادن قدرت شنوایی هم می‌تواند نشانه ابتلا به این بیماری باشد.
مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در پیامی نوشت: همه‌گیری کرونا به پایان نزدیک نیست؛ اگرچه بسیاری از کشورها پیشرفت‌هایی داشته‌اند، اما در سطح جهان همه‌گیری در حال افزایش است و همه ما درگیر این موضوع هستیم و راه طولانی در پیش داریم.
یک مقام ارشد وزارت بهداشت عمان اعلام کرد که بیمارستان‌های خصوصی این کشور بدون توجه به توانایی پرداخت هزینه‌های بستری در بیمارستان توسط بیمار، مجبور به پذیرش و معالجه بیماران کووید 19 هستند.
سازمان ملل و صندوق کودکان وابسته به آن (یونیسف) اعلام کردند که در دوران کرونا، واکسینه کردن خردسالان کاهش چشم‌گیری یافته و ادامه این روند دستاوردهای این حوزه را تهدید می‌کند و همچنین این هشدارها بیش از همه متوجه آفریقا می‌شود.
نخست وزیر انگلستان، استفاده از ماسک در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های این کشور را از بیست و چهارم جولای اجباری و اعلام کرد که اجرای این قانون توسط پلیس خواهد بود.
وزیر بهداشت آلمان ضمن هشدار در مورد موج دوم کرونا در این کشور، از مردم خواست تا اقدامات محافظتی در برابر کووید ۱۹ را به ویژه در تعطیلات تابستانی رعایت کنند.
سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در جهان همچنان رو به افزایش است و شرایط فعلی نشان می‌دهد این بیماری تحت کنترل نبوده و همه‌گیری آن با سرعت رو به گسترش است.
با توجه به اینکه بیماری کووید ۱۹ به سرعت در سراسر جهان از این سو به آن سو پخش می‌شود، موجب نگرانی و ترس قابل توجهی در کل جمعیت و همچنین بین گروه‌های خاص مانند افراد مسن و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی درمانی شده است.
دانشمندان انگلیسی هشدار دادند که عمر ویروس کرونا در سرما تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد و اوج‌گیری دوباره همه‌گیری این ویروس ممکن است منجر به قرنطینه سراسری و تعطیلی گسترده در فصل زمستان شود.
بیل گیتس خواستار توزیع عادلانه واکسن کرونا در میان کشورها و افرادی شد که بیشترین نیاز به آن را دارند، نه کشورها یا افرادی که بالاترین رقم‌ها را پیشنهاد می‌دهند.
سازمان جهانی بهداشت رسما تایید کرد که ویروس کووید 19 می‌تواند در فضاهای سرپوشیده از طریق ذرات معلق در هوا منتقل شود.
دولت سوییس به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا جدید، استفاده از ماسک برای مسافران قطار، اتوبوس، تراموا و کشتی را در این کشور اجباری کرد.
دولت سنگاپور یک گردنبند بلوتوث را در اختیار جمعیت سالمند و بدون تلفن همراه این کشور قرار می‌دهد تا تماس میان مبتلایان به کووید ۱۹ و سایر افراد جامعه را ردیابی کند.
محققان انگلیسی قصد دارند نوع جدیدی از تست کرونا را مورد آزمایش قرار دهند که شیوه آسان‌تری برای تشخیص این ویروس در خانه با آزمایش نمونه بزاق افراد فراهم می‌کند.
وزیر کار و رفاه مراکش اعلام کرد: دولت مراکش در حال معرفی پوشش بیمه درمانی و طرح بازنشستگی برای مشاغل آزاد در این کشور است.
انتها123456