علمی جهان
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: موارد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ و مرگ ناشی از آن تقریبا در تمامی نقاط جهان به غیر از خاورمیانه و جنوب شرق آسیا، روند کاهشی پیدا کرده است.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا روز گذشته توصیه‌هایی را درباره استفاده از واکسن آبله منتشر کرد که کاربرد آن فقط به افرادی محدود می‌شود که با ویروس‌هایی مانند آبله میمونی سر و کار دارند.
سازمان جهانی بهداشت هشدار داد اگر در همین مقطع کنونی اقدامات لازم انجام شود، می‌توان بیماری آبله میمونی را که تاکنون در بیش از ۲۰۰ کشور شناسایی شده، مهار کرد.
دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در اولین روز از هفتاد و پنجمین مجمع جهانی بهداشت گفت: با وجود کاهش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹، مطمئنا همه‌گیری تمام نشده است و اگر دولت‌ها سهل‌انگاری کنند، خود و مردم‌شان را در معرض خطر قرار خواهند داد.
موارد ابتلا به آبله میمون در حداقل ۹ کشور، یعنی بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئد، انگلیس و همچنین آمریکا، کانادا و استرالیا گزارش شده است.
یافته‌های جدید نشان می‌دهند که بر خلاف تصور افراد، فقط پشه‌های ماده نیش می‌زنند و به جای خاراندن محل گزش، بهتر است محل گزیدگی با آب و صابون شسته شود تا موجب ایجاد عفونت احتمالی نشود.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که نزدیک به ۳۰۰ مورد احتمالی کودکان مبتلا به هپاتیت حاد در ۲۰ کشور در سراسر جهان شناسایی شده و مقامات بهداشتی در سراسر جهان در حال بررسی افزایش مرموز موارد بیماری کبدی در کودکان هستند که برای اولین بار در انگلیس مشاهده شد.
مقامات پایتخت چین تعداد زیادی از ایستگاه‌های مترو و مسیرهای اتوبوس را در پکن تعطیل و محدودیت‌های کرونایی را در بسیاری از مکان‌های عمومی این شهر تمدید کرده‌اند.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد قرص ضد ویروس کووید ۱۹ با عنوان پکسلووید ساخت فایزر را برای بیماران مبتلا به اشکال خفیف‌تر بیماری کرونا که همچنان در معرض خطر بالای بستری شدن در بیمارستان هستند، به شدت توصیه می‌کند.
وزارت بهداشت ژاپن شناسایی اولین مورد ابتلا به سویه نوترکیب ویروس کرونا موسوم به XE را تایید و اعلام کرد: این سویه که ترکیبی از دو زیرسویه اومیکرون است هنگام ورود یک مسافر به فرودگاه ناریتا در نزدیکی توکیو تایید شده است.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: عرضه واکسن کوواکسین تولید شرکت هندی بهارات بیوتک به حالت تعلیق درآمده و بر همین اساس از کشورهایی که این واکسن را دریافت کرده‌اند خواسته شده تا اقدامات مناسب را انجام دهند، اما به شرح این اقدامات اشاره نشده است.
سازمان غذا و داروی آمریکا و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های این کشور، شرایط دریافت دومین تقویت‌ کننده واکسن کرونا را برای سنین ۵۰ سال به بالا مشخص و اعلام کرد: افراد واجد شرایط بر اساس سن می‌توانند دوز تقویت‌ کننده دوم را تا چهار ماه پس از اولین تقویت‌ کننده خود دریافت کنند.
دولت چین در پی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا اعلام کرده که قرنطینه نیمه شرقی شانگهای، بزرگ‌ترین شهر خود را به مدت ۵ روز آزمایش می‌کند، این قرنطینه آزمایشی از امروز آغاز شده و پس از آن بخش غربی این شهر نیز از اول آوریل قرنطینه خواهد شد.
مقامات محلی چین از قرنطینه ۱۷ میلیون نفر در شهر شنزن با افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در این منطقه خبر دادند و در عین حال از مردم خواسته‌اند در طول دوره قرنطینه در خانه بمانند و همچنین مشاغل غیرضرور در این شهر تعطیل شدند.
نخست وزیر فرانسه گفت: تزریق دوز چهارم واکسن کرونا به افراد بالای ۸۰ سال که بیش از ۳ ماه از تزریق دوز قبلی واکسن به آنها گذشته باشد، انجام می‌شود.
متخصصان پس از آزمایش ۶۴ داروی تایید شده در سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا برای استفاده در سایر بیماری‌ها، ۸ دارو را شناسایی کردند که فعالیت آنزیم‌های ویروسی خاصی موسوم به پروتئازها را که برای تکثیر ویروس عامل بیماری کووید ۱۹ ضروری است، متوقف می‌کند.
سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس نمونه‌های آزمایشگاهی گرفته شده در کشورهای مختلف، علائم زیرسویه اومیکرون موسوم به BA.2 شدیدتر از سویه اصلی نیست.
دبیرکل سازمان جهانی بهداشت به سران جهان هشدار داد و اعلام کرد که همه گیری کرونا اصلا به نقطه پایان نزدیک نیست و سویه اومیکرون در هفته گذشته منجر به ابتلای ۱۸ میلیون نفر شده است.
مقامات بهداشتی کشور چین از شناسایی اولین مورد ابتلا به سویه اومیکرون در پکن، پیش از آغاز بازی‌های المپیک زمستانی و در آستانه سال نو چینی خبر دادند.
موسسه ملی سلامت ایتالیا اعلام کرد که شاخص ابتلا به ویروس کرونا در این کشور در طول یک هفته بیش از دو برابر شده و به یک‌ هزار و ۶۶۹ رسیده است.
انتها123456