خانواده
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بعد از پیمایش ملی که در سال ۱۳۹۸ در کل کشور انجام شد، مشخص شد که شیوع ناباروری کلی در زوج‌های ایرانی ۲۰.۳ درصد است، یعنی حدود ۳ میلیون و ۲۶۰ هزار زوج نابارور در کشور وجود دارد که این آمار بالاتر از میانگین جهانی است.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در مورد طرح نفس اصلا مباحث گشت نظارتی مطرح نیست و مادری که به دلیلی تصمیم به سقط بگیرد، مورد مشاوره قرار می‌گیرد، زیرا از نظر روان پزشکی بسیاری از مادرانی که سقط می‌کنند چند ماه بعد پشیمان می‌شوند و طرح نفس کار پلیسی انجام نمی‌دهد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: سن ازدواج بالا رفته که باید با اصلاح مسائل اقتصادی و فرهنگی به دنبال رفع آن برویم و در مورد ازدواج خصوصا در دانشجوها این کار را شروع کردیم تا کاهش ازدواجی که در سال ۱۴۰۱ داشتیم را در سال ۱۴۰۲ نداشته باشیم.
محققان در پژوهشی نشان داده‌اند که تنبل خطاب‌کردن افرادی که نمی‌توانند در زمستان به‌راحتی از خواب بیدار شوند، شاید چندان درست نباشد و اگرچه انسان‌ها مثل برخی از دیگر پستانداران به خواب زمستانی نمی‌روند، اما احتمالاً در ماه‌های سرد سال به خواب بیشتری نیاز دارند.
دکترای روان شناسی بالینی و مثنوی پژوه گفت: در ادبیات ما و در علم روان شناسی به این موضوع بسیار تاکید شده که زن نقش تعلیمی و آموزشی دارد و کوچکترین رفتار و افکار زنان روی اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد.
پدیده سالمندی جمعیت به یه کلان روند جهانی تبدیل شده و در ایران هم روند افزایشی آغاز شده، اما آیا نظام رفاه و تامین اجتماعی آمادگی لازم برای روبه‌رو شدن با این پدیده را دارد؟
زنان، کلید واژه بسیاری از مسائل اجتماعی این روزهای جامعه ایران است و در این شرایط باید بیشتر از همیشه به این فکر کرد که چرا مسائل مربوط به زنان حالا بسیار مهمتر از همیشه شده و برای حل مشکلات زنان چه باید کرد و امنیت جامعه چقدر در گروی امنیت روانی زنان است؟
طبق برخی گزارش‌ها، جمعیت سالمندی در کشور تا ۳۰ سال آینده سه برابر می‌شود، اما برنامه‌ریزی برای حمایت از این قشر همچنان آهسته و کند است و اظهارات تریبونی هنوز منجر به برنامه‌های حمایتی مستمر اجرایی و پرشتاب نشده است.
هر روز بر تعداد کسانی که در جهان دچار «دمانس و آلزایمر» می‌شوند، اضافه شده و با توجه به سالمندتر شدن جمعیت کشور باید به سبک زندگی افراد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها و مراقبت‌های پس از تشخیص، توجه ویژه داشت و عملیات علیه فراموشی را آغاز کرد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: با همکاری معاونت بهداشت وزارت بهداشت به دنبال آن هستیم که مباحث توان بخشی و سالمندی ادغام شود و در سطح یک خدمات و مراقبت‌های اولیه در زمینه فشارخون، دیابت و 14 خدمت حداقلی به این افراد پوشش داده می‌شود.
رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت گفت: سالمندی با بحث بیمه عجین است و نیازمند حمایت‌ بیمه‌های مختلف پایه و تکمیلی هستیم و درصد بالایی از سالمندان ما اصلا تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند و اگر به جراحی یا درمان خاصی نیاز داشته باشند باید هزینه‌های سنگینی را تقبل کنند.
فلج خواب که عوام به آن بختک می‌گویند زمانی اتفاق می‌افتد که در حالی که از خواب بیدار می‌شوید یا به خواب می‌روید، اما نمی‌توانید حرکت کنید یا صحبت کنید؛ این پدیده می‌تواند ترسناک باشد، ولی بی ضرر است و بیشتر مردم فقط یک یا دو بار در زندگی خود آن را تجربه می‌کنند.
کتاب «خواب و طب روان‌ تنی» ترجمه مهدی جعفری، امیرسام کیانی مقدم، مریم صالحی و نازنین آهنگری با رویکرد بین‌رشته‌ای ضمن طبقه‌بندی اختلالات خواب، به ارتباط میان بسیاری از بیماری‌های مختلف جسمی و روانی با کیفیت خواب می‌پردازد.
سخن از جوانی جمعیت و فرزندآوری وقتی با بی‌توجهی به رفاه و آسایش جمعیت سالمند همراه می‌شود، نتایج خوبی نخواهد داشت، زیرا به از دست دادن بخشی از بدنه اجتماعی جامعه منجر خواهد شد؛ درحالی که نیروی با تجربه و حامی جوانان محسوب می‌شوند و به همین دلیل باید به آنها بیشتر توجه کرد تا جامعه سالم‌تری داشت.
بسیاری از سیاستگذاران در راستای جوان‌سازی جمعیت، روی ازدواج و فرزندآوری تمرکز یافته‌اند، در حالی که حمایت از سالمندان در همه حوزه‌ها منجر به این می‌شود که سالمند سالم، فعال و در واقع جوان داشته باشیم.
تعداد مادرانی که قبل از ورود به اتاق عمل و انجام زایمان به آرایشگاه می‌روند، موها را براشینگ می‌کنند، لاک می‌زنند یا ناخن می‌کارند کم نیست؛ زیباسازی‌هایی که صدای ماماها و متخصصان زنان را درآورده و مخالفت‌شان هم دلایل پزشکی دارد.
معاون درمان وزارت بهداشت درباره وضعیت غربالگری‌های قبل از زایمان گفت: درباره غربالگری هجمه‌هایی اتفاق می‌افتد مبنی بر اینکه قرار است غربالگری حذف شود، اما این‌طور نیست و غربالگری اصلا حذف نشده، فقط مقداری تخصصی‌تر شده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در قانون جوانی جمعیت تلاش شده تا این رویکرد تشویقی به پیشگیری از بارداری یا عقیم سازی متوقف شود که به همین خاطر و در راستای سیاست‌های جمعیتی، از این پس اقلام مرتبط با پیشگیری از بارداری و کار گذاشتن اقلام پیشگیری و تشویق به استفاده از آن‌ها در شبکه بهداشتی درمانی به صورت رایگان توزیع نمی‌شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: زوجین می‌توانند از خدمات سه دوره ناباروری در طول یک سال شامل IVF، میکرواینجکشن، IUI و FET با پوشش بیمه‌ای ۹۰ درصد تعرفه بخش دولتی در مراکز ناباروری دولتی و ۹۰ درصد تعرفه بخش عمومی غیردولتی در بخش‌های عمومی غیر دولتی، خیریه و موقوفه و خصوصی بهره مند شوند.
یک روان شناس بالینی گفت: یکی از وظایف اصلی متخصصان روان شناسی در دوران کرونا، آگاهی دادن به افراد است و بدین وسیله باید به افراد آگاهی داده شود که چطور این زمان را پشت سر بگذارند.
انتها123456