خانواده
مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی گفت: طبق قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده که به صراحت اعلام کرده به ازای هر دو مادر باردار، حداقل یک ماما وجود داشته باشد، ما برآورد کرده‌ایم و حدود ۱۲ هزار ماما در بخش درمان و حدود ۸ هزار ماما نیز برای بخش بهداشتی نیاز داریم.
معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: تعداد بیماران نشان دار شده جهت دریافت خدمات ناباروری در ۳ ماهه اول سال امسال، ۵۴ هزار و ۷۰۴ است که این تعداد در سال گذشته ۴۴ هزار و ۶۴۲ نفر بود که شاهد رشد ۲۳ درصدی بیماران نشان دار شده در این زمینه هستیم.
بخشی از خود انضباطی یا انضباط شخصی ارثی است و بخشی از آن قابل یادگیری و اکتسابی است، اما آیا انضباط شخصی روی عزت نفس افراد موثر است و اگر فردی انضباط شخصی نداشته باشد، می‌تواند به خواسته‌های خود دست پیدا کند و موفق شود؟
مدیر اورژانس بیمارستان سینا در روایتی که در حساب اینستاگرام خود منتشر کرد به ماجرای ضربه مغزی یک کودک بر اثر سقوط از روروئک و ضربه به سر پرداخت و توصیه کرد: اگر در خانه کودک زیر ۵ سال دارید، عمیقا مواظبش باشید.
در حالی‌که کشور در مسیر سالمندی قرار گرفته و رغبت برای ازدواج و فرزندآوری کم شده برخی روش‌های عجیب مانند ثبت نام مادران باردار در سامانه‌ها برای جلوگیری از سقط احتمالی در دستور کار قرار گرفته است که به نظر می‌رسد شناسایی چالش‌ها و ارائه راهکارهای مناسب به خانواده‌های جوان در بستر اقتصادی مناسب می‌تواند بهترین حمایت در مسیر فرزندآوری معقول باشد.
وضعیت جمعیت در کشور در سال‌های اخیر با چالش‌های فراوانی مواجه بوده و نرخ رشد آن به ۱.۲۴ درصد رسیده، پرسش این است که دولت‌های مختلف در راستای رفع نیازهای مردم چه اقداماتی انجام داده‌اند که انتظار ازدواج و فرزندآوری برای بهبود وضعیت جمعیت کشور را داشته باشند؟
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بعد از پیمایش ملی که در سال ۱۳۹۸ در کل کشور انجام شد، مشخص شد که شیوع ناباروری کلی در زوج‌های ایرانی ۲۰.۳ درصد است، یعنی حدود ۳ میلیون و ۲۶۰ هزار زوج نابارور در کشور وجود دارد که این آمار بالاتر از میانگین جهانی است.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در مورد طرح نفس اصلا مباحث گشت نظارتی مطرح نیست و مادری که به دلیلی تصمیم به سقط بگیرد، مورد مشاوره قرار می‌گیرد، زیرا از نظر روان پزشکی بسیاری از مادرانی که سقط می‌کنند چند ماه بعد پشیمان می‌شوند و طرح نفس کار پلیسی انجام نمی‌دهد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: سن ازدواج بالا رفته که باید با اصلاح مسائل اقتصادی و فرهنگی به دنبال رفع آن برویم و در مورد ازدواج خصوصا در دانشجوها این کار را شروع کردیم تا کاهش ازدواجی که در سال ۱۴۰۱ داشتیم را در سال ۱۴۰۲ نداشته باشیم.
محققان در پژوهشی نشان داده‌اند که تنبل خطاب‌کردن افرادی که نمی‌توانند در زمستان به‌راحتی از خواب بیدار شوند، شاید چندان درست نباشد و اگرچه انسان‌ها مثل برخی از دیگر پستانداران به خواب زمستانی نمی‌روند، اما احتمالاً در ماه‌های سرد سال به خواب بیشتری نیاز دارند.
دکترای روان شناسی بالینی و مثنوی پژوه گفت: در ادبیات ما و در علم روان شناسی به این موضوع بسیار تاکید شده که زن نقش تعلیمی و آموزشی دارد و کوچکترین رفتار و افکار زنان روی اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد.
پدیده سالمندی جمعیت به یه کلان روند جهانی تبدیل شده و در ایران هم روند افزایشی آغاز شده، اما آیا نظام رفاه و تامین اجتماعی آمادگی لازم برای روبه‌رو شدن با این پدیده را دارد؟
زنان، کلید واژه بسیاری از مسائل اجتماعی این روزهای جامعه ایران است و در این شرایط باید بیشتر از همیشه به این فکر کرد که چرا مسائل مربوط به زنان حالا بسیار مهمتر از همیشه شده و برای حل مشکلات زنان چه باید کرد و امنیت جامعه چقدر در گروی امنیت روانی زنان است؟
طبق برخی گزارش‌ها، جمعیت سالمندی در کشور تا ۳۰ سال آینده سه برابر می‌شود، اما برنامه‌ریزی برای حمایت از این قشر همچنان آهسته و کند است و اظهارات تریبونی هنوز منجر به برنامه‌های حمایتی مستمر اجرایی و پرشتاب نشده است.
هر روز بر تعداد کسانی که در جهان دچار «دمانس و آلزایمر» می‌شوند، اضافه شده و با توجه به سالمندتر شدن جمعیت کشور باید به سبک زندگی افراد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها و مراقبت‌های پس از تشخیص، توجه ویژه داشت و عملیات علیه فراموشی را آغاز کرد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: با همکاری معاونت بهداشت وزارت بهداشت به دنبال آن هستیم که مباحث توان بخشی و سالمندی ادغام شود و در سطح یک خدمات و مراقبت‌های اولیه در زمینه فشارخون، دیابت و 14 خدمت حداقلی به این افراد پوشش داده می‌شود.
رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت گفت: سالمندی با بحث بیمه عجین است و نیازمند حمایت‌ بیمه‌های مختلف پایه و تکمیلی هستیم و درصد بالایی از سالمندان ما اصلا تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند و اگر به جراحی یا درمان خاصی نیاز داشته باشند باید هزینه‌های سنگینی را تقبل کنند.
فلج خواب که عوام به آن بختک می‌گویند زمانی اتفاق می‌افتد که در حالی که از خواب بیدار می‌شوید یا به خواب می‌روید، اما نمی‌توانید حرکت کنید یا صحبت کنید؛ این پدیده می‌تواند ترسناک باشد، ولی بی ضرر است و بیشتر مردم فقط یک یا دو بار در زندگی خود آن را تجربه می‌کنند.
کتاب «خواب و طب روان‌ تنی» ترجمه مهدی جعفری، امیرسام کیانی مقدم، مریم صالحی و نازنین آهنگری با رویکرد بین‌رشته‌ای ضمن طبقه‌بندی اختلالات خواب، به ارتباط میان بسیاری از بیماری‌های مختلف جسمی و روانی با کیفیت خواب می‌پردازد.
سخن از جوانی جمعیت و فرزندآوری وقتی با بی‌توجهی به رفاه و آسایش جمعیت سالمند همراه می‌شود، نتایج خوبی نخواهد داشت، زیرا به از دست دادن بخشی از بدنه اجتماعی جامعه منجر خواهد شد؛ درحالی که نیروی با تجربه و حامی جوانان محسوب می‌شوند و به همین دلیل باید به آنها بیشتر توجه کرد تا جامعه سالم‌تری داشت.
انتها123456