خانواده
هرچند در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا به دلیل برخی موارد مطرح شده مبنی بر عدم ابتلای کودکان به این ویروس، همه فکر می‌کردند آن‌ها به این ویروس مبتلا نمی‌شوند، اما این روزها کودکان به شدت در معرض ابتلا به کرونا قرار گرفته و بهتر است برخی عادت‌ها مثل بوسیدن کودکان کنار گذاشته شود.
یک جامعه شناس گفت: توصیه زمانی جواب می‌دهد که در شرایط عادی و آرامش قرار داشته باشیم، اما در شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا که بحران محسوب می‌شود دیگر توصیه به تنهایی جواب نخواهد داد و کافی نیست.
زنان خانه‌دار از جمله افرادی هستند که نسبت به سایر اعضای خانواده کمتر از منزل بیرون می‌روند، اما همین بخش از جامعه بیشتر از بقیه در تیررس ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: مشوق‌های بیمه‌ای می‌توانند روی تغییر سبک زندگی عمده افراد جامعه تاثیر بگذارد و بدین ترتیب مردم گامی برای سلامت خود بر می‌دارند.
دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: یافته‌های علمی حاکی از اثربخش بودن پوشیدن صحیح ماسک در برابر همه‌گیری کرونا است و پوشیدن ماسک‌های پارچه‌ای خانگی نیز در صورتی که بر اساس راهنماهای معتبر تهیه و به روش صحیح شست‌وشو و استفاده شود اثر بخشی مطلوبی دارد.
یک روان‌شناس بالینی معتقد است که افراد برای کنترل اضطراب و وسواس‌ها در زمان شیوع ویروس کرونا می‌توانند از راهکارهایی استفاده کرده یا در صورت عدم توانایی برای کنترل اضطراب خود باید به روان‌شناس مراجعه کنند.
فرماندار بابل اعلام کرد که با افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری شده در بابل و اعلام وضعیت قرمز، تمام تجمعات، همایش‌ها، مراسم‌ ختم، تشییع جنازه و عروسی از دوشنبه در این شهرستان ممنوع است.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: خطر مرگ و میر و ابتلا به ویروس کرونا در افراد چاق و بویژه کودکان و نوجوانان چاق بیشتر است و اکنون از هشت میلیون کودک زیر پنج سال کشور، ۱۴ درصد دچار اضافه وزن هستند.
چاقی یکی از علت‌های اصلی فوت بر اثر ویروس کرونا در جهان شناخته شده است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این زنگ خطر را برای کودکان و نوجوانانی که دچار اضافه وزن هستند، به صدا در آورد.
رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور از نهایی شدن نسخه ویرایش شده سند ملی سالمندی پس از تایید سازمان برنامه و بودجه خبر داد.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت معتقد است که طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» علاوه بر افزایش سطح آگاهی و سواد سلامت جامعه، می‌تواند تغییر معناداری در سبک زندگی افراد هم ایجاد کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در صورت بهبود شرایط و کاهش آمار مبتلایان به کرونا می‌توان شرایط بازگشایی مدارس در اواخر تابستان را با توجه به احتمال شیوع کرونا به همراه آنفلوآنزا در پاییز و تعطیلی مدارس بررسی کرد.
عضو هیات علمی ‌دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ویروس کرونا با توجه به شرایط هر کودک، خانواده و جامعه تاثیر متفاوتی روی سلامت روان کودکان دارد، اما خانواده و جامعه می‌توانند به عنوان فاکتورهای تاثیرگذار و مهم روی میزان تاثیر این ویروس موثر باشند.
رییس اداره سلامت میان‌سالان وزارت بهداشت گفت: موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر کرونا در مردان بیشتر از زنان است، زیرا برخی ویژگی‌های بیولوژیک مردان آنان را نسبت به ابتلا به کووید ۱۹ آسیب پذیرتر از زنان می‌کند.
اگر در منزل از بیمار مبتلا به ویروس کرونا نگهداری می‌کنید باید اقدامات بهداشتی و مراقبتی را رعایت کنید تا هم روند بهبودی بیمار تسریع شده و هم از ابتلای سایر افراد خانواده به ویروس کرونا جلوگیری شود.
وزیر بهداشت گفت: محور طرح ملی «هر خانه، یک پایگاه سلامت» خانواده است و اگر این طرح و ۲۰ میلیون سفیر سلامت را در اوج گرفتاری کرونا داشتیم، وزیر بهداشت هر روز التماس نمی‌کرد که مردم به سفر نروید و فاصله گذاری را رعایت کنید.
نماینده وزارت بهداشت در سامانه ۴۰۳۰ گفت: رعایت نکته‌ها و پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلای کودکان به ویروس کرونا یا انتقال آن، لازمه بازگشایی مدارس و مهدهای کودک‌ است.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: با شیوع کرونا، تبعات اقتصادی ایجاد شده و این تبعات می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد و با کاهش درآمد و افزایش قیمت مواد غذایی، دهک‌های درآمدی پایین ممکن است دچار ناامنی غذایی شوند.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که بهتر است افراد در مکان‌های عمومی که از کولرهای آبی و گازی استفاده می‌شود، ماسک بزنند.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: با وجود افزایش سه پله‌ای اهدای عضو در یازده ماه گذشته در کشور، در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار دریافت عضو قرار دارند.
انتها123456