معلولین
رییس گروه خدمات پاراکلینیک، توانبخشی و پیراپزشکی سازمان بیمه سلامت گفت: افراد کم توان یا توان‌خواهان تحت پوشش سازمان بیمه سلامت علاوه بر پوشش بیمه‌ای ۵۹ خدمت توانبخشی می‌توانند متناسب با نوع بیماری خود از خدمات صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز بهره‌مند شوند.
مدیرعامل انجمن اوتیسم گفت: جامعه اوتیسم به حضور و تربیت مراقبین برای نگهداری این فرزندان در خانه حتی برای چند ساعت نیاز دارند، زیرا خانواده‌هایی که فرزندان اوتیسم دارند به‌ ویژه پدرها و مادرها زندگی عادی ندارند و به دلیل سبک زندگی، میزان استرس، افسردگی و آسیب‌های روحی و روانی، ما شاهد افزایش افکار خودکشی در این خانواده‌ها هستیم.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران از هزینه سالانه حدود یک هزار میلیارد تومان برای جامعه تحت پوشش بهزیستی خبر داد و گفت: حدود ۵۰ میلیارد تومان از این هزینه به توانبخشی اختصاص دارد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از هزینه کرد ۵۰ میلیارد تومانی این سازمان در حوزه فیزیوتراپی و توانبخشی از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: ۴ هزار و ۲۶۱ مرکز توانبخشی طرف قرار داد بیمه سلامت هستند.
 
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت جزییات پوشش بیمه‌ای خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی را تشریح کرد و گفت: یکی از برنامه‌های اصلی سازمان بیمه سلامت ایران پوشش خدمات توانبخشی بیماران خاص و صعب العلاج است.
 
معاون اول رییس‌ جمهوری با بیان اینکه غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به اتیسم، کلیدی‌ترین اقدام برای جلوگیری از پیشرفت اختلال اتیسم در سنین بالاتر است، دستور تشکیل یک جلسه فوری جهت مساعدت و رفع چالش‌های اتیسم را صادر کرد.
مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌ها و تلفیق اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: سال گذشته ۱۳۵ هزار مشاوره ژنتیکی انجام شده است و ما در حال حاضر ۲۴۰ مرکز مشاوره ژنتیکی داریم که ۲۵ مرکز دولتی و بقیه غیردولتی هستند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر 321 مرکز کاردرمانی طرف قرارداد سازمان بیمه سلامت ایران هستند و باید هزینه‌های مربوط به کاردرمانی و توانبخشی را تا حد ممکن برای مردم کاهش داده و خدمات بیشتری را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سه خدمت طب سنتی که یکی از موارد همین زالو درمانی است، هنوز در شورای عالی بیمه سلامت نهایی نشده و به سازمان بیمه سلامت ابلاغ نشده است.
خدمات توانبخشی یکی از خدمات گران‌قیمت نظام سلامت است که با توجه به هزینه‌های مراقبت و درمان توان‌خواهان در زندگی، نیازمند پوشش و حمایت‌های بیمه‌ای هستند اما علاوه بر آن، باید این حوزه متولی واحد داشته باشد.
مشاور سازمان بیمه سلامت ایران در امور توانبخشی گفت: افراد دارای معلولیت نشان دار شده در سامانه بیمه سلامت که تحت پوشش بهزیستی و دارای پوشش بیمه معتبر بیمه سلامت هستند، می‌توانند در مراکز توانبخشی طرف قرارداد خدمات توانبخشی را دریافت کنند.
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: 800 هزار معلول در سامانه‌های بیمه سلامت نشان دار شدند و اداره‌های کل بیمه سلامت استان‌ها موظف هستند ضمن تعامل با بهزیستی، پس از دریافت فهرست جدید توان خواهان، انتساب نشان بیمه شدگان را در سامانه انجام دهند.
دولت در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۲، در اقدامی عجیب، ردیف اختصاصی بودجه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را حذف کرده، در حالی که مطابق ماده ۳۰ همین قانون، سازمان برنامه و بودجه مکلف است ذیل فصل رفاه اجتماعی برای اعتبارات قانون حمایت از حقوق معلولان، ردیف بودجه در نظر بگیرد.
افراد اتیسم در سال‌های اخیر به واسطه پرداختن رسانه‌ها به مشکلات آنها، از برخی حمایت‌های اجتماعی تازه‌تر برخوردار شدند، اما همچنان این افراد نیازمند توجه بیشتری از طرف سازمان‌های حمایتی هستند.
دبیر انجمن علمی کار درمانی ایران گفت: پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی، کاهش آسیب‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت و بنابراین حفظ کانون و بنیان خانواده با حمایت‌های بیمه‌ای برای افراد نیازمند به خدمات توانبخشی، افزایش پیدا می‌کند.
نایب رییس اول سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: سازمان بیمه سلامت تلاش کرد تا پوشش حداکثری توانبخشی برای افراد دارای معلولیت را انجام دهد و نتیجه این اقدام، رضایت بسیار خوب و قابل توجه خانواده معلولان است که سال‌ها به این موضوع نیاز داشتند، اما مغفول مانده بود.
رییس انجمن کار درمانی گفت: اگر توانبخشی در زمان طلایی انجام نشود، معلولیت تشدید می‌شود، زیرا توانبخشی یک درمان اولیه و پیشگیری کننده از بروز معلولیت شدید است و در این زمینه اهمیت پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی مشخص می‌شود.
مدیرعامل انجمن اتیسم ایران گفت: اگر خدمات طیف اختلال اتیسم توسط یک سازمان هدایت و مدیریت شود، در عمل هم افزایی در سازمان‌های مختلف برای ارائه خدمات به خانواده‌های اتیسم ایجاد خواهد شد.
یکی از مشکلات افراد اتیسم هزینه‌های درمانی شامل توانبخشی و موارد دیگر است که به تازگی بخشی از این خدمات از جمله خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه‌های پایه از جمله بیمه سلامت قرار گرفته است.
مدیرعامل انجمن اتیسم ایران گفت: پوشش خدمات بیمه‌ای توانبخشی مربوط به افراد اتیسم توسط سازمان بیمه سلامت و سایر سازمان‌های بیمه گر پایه آغاز شد.
1234