فرهنگی
زایشگاه فامیلی که امروز به نام بیمارستان خصوصی فامیلی شناخته می‌شود، در سال ۱۳۴۷ توسط نصرت الله فامیلی در خیابان بیستون رشت ساخته شد و از آن زمان تاکنون نوزادان زیادی در این زایشگاه چشم به جهان گشوده‌اند.
وزیر بهداشت کشورمان در دیدار با وزیر بهداشت قطر با اشاره به سابقه دیرینه روابط دو کشور ایران و قطر گفت: با توجه به برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر، دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی کمک به برگزاری هر چه مطلوب‌تر این رویداد و همچنین همکاری‌های بهداشتی در آن را دارد.
مجموعه داستان کوتاه کرونایی ها همراه ندارند، پنجمین کتاب امیر پروسنان و شامل ۲۱ داستان است که هفته گذشته توسط انتشارات صدای معاصر در تهران منتشر و در نمایشگاه کتاب برای اولین بار عرضه شد.
مجموعه داستان کوتاه «کرونایی ها همراه ندارند» نوشته امیر پروسنان در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد و در اختیار مخاطبان داستان قرار گرفت.
پنجمین کتاب امیر پروسنان که یک مجموعه داستان کوتاه شامل ۲۱ داستان است، در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد.
در سال ۲۰۲۲ میلادی به سر می‌بریم و جهان با سرعت به سمت الکترونیکی شدن همه خدمات پیش می‌رود و ما هنوز با ماجرای تاسف آور مزاحمت تلفنی برای اورژانس پیش بیمارستانی مواجهیم.
سال ۱۴۰۱ در حالی تحویل می‌شود که ویروس کرونا همچنان وجود دارد و بیماری ناشی از این ویروس در کشورمان به جان باختن بیش از ۱۳۹ هزار نفر منجر شده، اما آن‌چه می‌توان در سال جدید آرزو کرد، سلامتی و شادی و صلح برای همه جهان است.
با اعلام باشگاه پرسپولیس، کریم باقری مربی این تیم در بازی با استقلال روی نیمکت حضور نخواهد داشت تا سرخپوشان در دبی امروز تهران یک غایب بزرگ داشته باشند.
سالانه در ایران ۵ تا ۸ هزار مورد مرگ مغزی رخ می‌دهد که مطابق نرخ جهانی، نیمی از این موارد یعنی حدود ۳ هزار نفر قادر به اهدای عضو هستند و با این‌حال، میزان اهدای عضو سالانه در کشور تنها یک‌ سوم میزان مورد انتظار است و روزانه بین ۷ تا ۱۰ بیمار نیازمند به پیوند عضو، به علت نرسیدن به موقع عضو مناسب پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.
تعدادی از ابنیه تاریخی و تجاری کشور از جمله برج آزادی تهران، گنبد جبلیه کرمان، سرای عامری‌های کاشان، عمارت یخچال اصفهان، حسینیه شاه ابوالقاسم یزد و مرکز خرید سانا در تهران به دعوت موسسه خیریه محک و به مناسبت روز جهانی سرطان به رنگ نارنجی درآمدند.
راضیه زرگری در گزارشی در روزنامه شهروند نوشت: ۲۵ هزار بیمار در کشور چشم انتظار پیوند عضو هستند و این در حالی است که تنها ٢٥ تا ۲۷ درصد از مرگ‌های مغزی در کشور ما به اهدای عضو ختم می‌شود.
خداحافظی سرخیو آگوئرو مهاجم تیم بارسلونای اسپانیا از دنیای فوتبال به خاطر مشکلات قلبی سبب مقایسه او با تارو میزوگی شخصیت دوست داشتنی کارتون فوتبالیست‌ها شد.
سریال ۳۰ قسمتی آزادی مشروط، با محوریت طنز درباره فعالیت‌ گروه‌های جهادی، کادر درمان و پرستاران در ایام کرونا و مصائب و شیرینی‌های این دوران به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی در مرکز سیما فیلم ساخته می‌شود.
لغو محدودیت کرونایی سینماهای ایران در حالی انجام می‌شود که ویروس جهش یافته کرونا با عنوان اومیکرون در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در حال تاخت و تاز است و هنوز چیز زیادی درباره میزان سرایت پذیری و واکسن گریزی آن نمی‌دانیم.
اباذر اشتری، جامعه شناس با اشاره به مخالفت برخی مردم با تزریق واکسن کرونا گفت: باید مزایای تزریق و معایب عدم تزریق واکسن به وسیله اطلاع رسانی صحیح و مناسب منعکس شود تا این افراد نیز با واکسیناسیون کووید ۱۹ همراهی کنند.
اجرای آزمایشی تدریس زبان‌های فرانسه و آلمانی در پایه هفتم پیش از این توسط رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مطرح شد، این موضوع راهکاری قابل توجه اما با چالش‌هایی همراه است که باید آنها را بررسی کرد.
مسئول بخش پیوند قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی تهران از ثبت رکورد جدید پیوند ۲۵ قلب در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: امسال با وجود موج‌های سهمگین و کشنده کووید ۱۹ توانستیم این آمار خیره‌کننده را داشته باشیم و این در حالی است که حتی زمانی که کرونا وجود نداشت، چنین آماری نداشتیم.
نایب رییس انجمن اهدای عضو گفت: تاکنون ۷ میلیون کارت اهدای عضو در ایران داریم، اما این کارت مشروعیت قانونی ندارد و برای اهدا نیاز به رضایت خانواده وجود دارد.
اباذر اشتری جامعه‌ شناس در تحلیل بروز خشونت میان جوانان و نوجوانان که نمونه اخیر آن ویدیوی زد و خورد چند دختر نوجوان بود، روی چند محور از جمله نقش گروه‌های مرجع تاکید کرد و گفت: ما در جامعه با ساختن گروه‌های مرجع با مشکل مواجهیم.
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم روزه دار و مومنان توصیه کرد که در شرایط شیوع ویروس کرونا، شب‌های قدر را تا حد امکان در منزل بمانند و مراسم را با استفاده از فضای مجازی و تلویزیون برگزار کنند.
انتها123456