دانشجویی
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت معتقد است دانشگاه‌های علوم پزشکی باید شرایط را به شکلی فراهم کنند که دانشجویان برای فعالیت قانونی و مجوزدار به مراکز خارج از دانشگاه احضار نشوند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت از انجام شفاف سازی در این معاونت خبر داد و گفت: شفاف سازی منجر به پیشگیری از بروز برخی تخلفات، فسادها و اشکالات می‌شود.
تهران- ایرنا- علی اکبر حق دوست با حکم وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی به عنوان معاون آموزشی وزارت بهداشت منصوب شد.
وزیر بهداشت گفت: باید آموزش‌های متناسب با شرایط جامعه و نظام ارائه خدمت را در دوره‌های آموزشی دانشجویان ادغام کنیم. در نظام سلامت، سرباز برای ارائه خدمت کم و ژنرال زیاد داریم و این هم یکی از گرفتاری‌های حوزه آموزش است.
وزیر بهداشت گفت: دو روز پیش، ۱۳۴ متخلف آقازاده و خانم زاده از دانشگاه علوم پزشکی آزاد بیرون رفتند، این افراد نه حدنصاب علمی را کسب کرده بودند و نه سواد داشتند.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: افراد منع تحصیل شده از گروه پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل تخلف و عدم وجود شرایط احراز و حد نصاب، بیش از ۱۳۴ نفر هستند و قانون برای همه اجرا می‌شود.
معاون توسعه مدیریت، منایع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: با پیگیری‌های انجام شده و همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال با هدف جبران افزایش هزینه‌های تغذیه دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در نظر گرفته شد.
مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت گفت: با هیچ‌کس در بروز تخلف تعارف نداریم، دانشجویان متخلف در زمینه صندلی فروشی دانشگاه‌های علوم پزشکی از تحصیل محروم می‌شوند و حوزه قضایی به تخلف افراد دست اندرکار در این زمینه رسیدگی می‌کند.
نمایندگان تعدادی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی با حضور در ساختمان وزارت بهداشت، در حرکتی نمادین اعتراض خود را ایستاده اعلام کردند و وزیر بهداشت نیز ایستاده سخنان نماینده این گروه را شنید.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: دانشجویان گروه پزشکی باید نگاه کلی به مشکلات اجتماعی کشور داشته باشند و با بستری که در آینده می‌خواهند در آن مشغول به کار شوند، زودتر آشنایی یافته تا بتوانند اطلاعاتی درباره آن بستر بیابند و برای کار آماده شوند.
رییس سازمان سنجش و آموزش کشور گفت: تغییر رشته دانشجویان دانشگاه آزاد از دامپزشکی به پزشکی اقدامی خلاف بود. این موضوع در شورای سنجش و پذیرش کشور در حال بررسی است و حتی امکان اخراج نیز وجود دارد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: آموزش علوم پزشکی با سایر حوزه‌های کشور متفاوت است و افزایش نسنجیده ظرفیت‌های پزشکی می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری به کشور وارد کند.
وزیر بهداشت گفت: ادغام برنامه «هر خانه، یک پایگاه سلامت» در نظام ارائه خدمت به عنوان یک اقدام بسیار بزرگ ملی در حال شکل‌گیری است و در این طرح باید از حرکت‌های جزیره‌ای پرهیز شود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: زمانی که ما با فشارهای درونی و بیرونی مجبوریم که ظرفیت‌های‌مان را ۳۰ تا ۴۰ درصد زیاد کنیم، استراتژی نیروی انسانی‌مان دچار مشکل می‌شود و دانشگاه‌ها نمی‌توانند خودش را تنظیم کنند.
ماجرای صندلی فروشی و تقلب در انتقال دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی حالا وارد مرحله تازه‌ای شده است. وزارت بهداشت مسئولیت آن را متوجه خود نمی‌داند، اما وزیر بهداشت ذره بین خود را روی این ماجرا چرخانده تا برخی از نقاط تاریک را روشن کند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز خدمات دانشجویی وزارت بهداشت موارد تخلف در زمینه انتقال دانشجویان از خارج را شناسایی و به دستگاه‌های نظارتی معرفی کرده است. امکان دارد همه موارد کشف نشده باشد و اگر افراد ادعایی مبنی بر بروز تخلف دارند، می‌توانند به وزارت بهداشت اعلام کنند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نباید دانشگاه را محل درآمد تصور کنیم تا به این دلیل، دانشجوی شهریه پردازی بگیریم که تفاوت علمی فاحش با دانشجوهای رتبه برتر داشته باشد.
معاون حقوقی وزارت بهداشت گفت: معاونت آموزشی مصوبه کمیسیون موارد خاص خود را درباره جابه‌جایی دانشجویان دانشگاه آزاد از رشته دامپزشکی به رشته‌های پزشکی برای یک دوره را لغو کرده و دیوان عدالت اداری گفته بود باید مصوبه اجرایی شود و حالا این دستور موقت دیوان کن‌لم‌یکن شده است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: این وزارتخانه هیچ نقشی در زمینه جابه‌جایی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از رشته دامپزشکی به رشته‌های پزشکی نداشته و در نامه‌ای که به دانشگاه آزاد اسلامی ارسال کردیم هم اعلام شد که این کار خلاف قانون است و اجازه وزیر بهداشت وجود ندارد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت گفت: با تصمیم شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری، نامه ۵۲۰/۵۰۵ مورخ ۱۱ شهریور ۹۸ معاونت آموزشی وزارت بهداشت لازم الاجراست و تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد از دامپزشکی به دیگر رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی متوقف شد.
1234