وزارت بهداشت
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ گفت: بودجه اجرای برنامه‌های نظام ارجاع و پزشک خانواده در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به میزان ۴۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که ۱۸.۵ هزار میلیارد تومان آن ذیل سازمان بیمه سلامت است.
معاون مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت گفت: برای بیمارستان‌های فرسوده عددی در بودجه لحاظ نشده، در حالی‌که برخی بیمارستان‌ها از لحاظ ابنیه دچار فرسودگی هستند و عمر مفید تجهیزات پزشکی آنها رو به اتمام است و مستهلک شده‌اند، اما عدد نوسازی آنها در بودجه در نظر گرفته نشده که فشار زیادی به حوزه سلامت وارد خواهد کرد.
جمعی از بهورزان با انتقاد از بی توجهی وزارت بهداشت در عدم محاسبه دوره دو ساله آموزش بهورزی در سنوات خدمتی آنها، خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: به نظر می‌رسد شرکت‌های دانش بنیان در عرصه سلامت از نظر اشتغال آفرینی و اقتصادی وضعیت خوبی دارند، ولی این میزان کافی نیست و توقع بیشتری وجود دارد.
وزیر بهداشت گفت: اگر می‌خواهیم در قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده موفق عمل کنیم باید از بهورزان بخواهیم در این امر ما را یاری و کمک کنند.
تعارض منافع در نظام سلامت به خودی خود به معنی فساد نیست، اما تجربه نشان داده که درگیری فردی یا گروهی میان منافع شخصی و منافع حرفه‌ای می‌تواند زمینه ساز بروز فساد و خروج از چهارچوب‌های اخلاق حرفه‌ای شود که این موضوع نیازمند ابزارهای کنترلی است.
در بودجه ۱۴۰۲ که امروز توسط رییس جمهوری به مجلس تقدیم می‌شود، در کنار حمایت‌های معیشتی، دولت توجه زیادی به حمایت‌های درمانی مردم دارد تا مردم از این ناحیه هزینه کمتری بپردازند.
وزیر بهداشت گفت: موضوع مهاجرت جراحان و پزشکان ایرانی بیشتر فضاسازی رسانه‌ای بوده و آمارها نشان می‌دهد که وضعیت نیروهای ذخیره متخصص و تربیت شده خوب است، به طوری که امسال چهار هزار دستیار به کار گرفته شده که رقم کمی نیست.
روزنامه هم میهن در گزارشی به عملکرد وزیر بهداشت و احتمال استیضاح بهرام عین اللهی پرداخت و نوشت: به‌گفته محمدعلی محسنی بندپی،‌ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با وجود امضای استیضاح از سوی برخی نمایندگان، قرار شده که یک بازه‌زمانی دو تا سه‌ماهه به وزیر بهداشت داده شود تا بتواند به محورهای استیضاح بپردازد و اصلاحات لازم را انجام دهد.
روزنامه شهروند در گزارشی به موضوع کمبود نیرو در نظام سلامت پرداخت و نوشت: پروژه‌های بهداشتی و درمانی جدید در مناطق محروم، هر هفته در صف افتتاح هستند، ولی برای تامین نیروی انسانی با سد مجوزهای استخدامی و عدم‌تعیین اعتبارات مواجه هستیم.
معاون درمان وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای به معاونان درمان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور تاکید کرد که مصدومان حوادث و فوریت‌های پزشکی در اورژانس بیمارستان‌ها باید بدون قید و شرط پذیرش شوند.
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس در جلسه سوال از وزیر بهداشت گفت:‌ عین‌اللهی انسانی شریف و پزشکی خوب است، اما لزوما نمی‌تواند وزیر موفقی باشد، زیرا اکنون عملکرد ایشان در یک سال و سه ماه گذشته نشان می‌دهد آنچه که آن روز در برنامه ایشان دیدم در کارنامه‌شان رقم خورد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر بهداشت درباره وضعیت بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای کشور قانع نشده و به او کارت زرد دادند.
حسین فرشیدی با حکم بهرام عین اللهی به عنوان معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب و جایگزین کمال حیدری در این معاونت شد.
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، چهار سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد تبعیض در توزیع پزشک و بالا رفتن قیمت دارو را اعلام وصول کرد.
موضوع تعارض منافع در نظام سلامت از این نظر اهمیت دارد که به مناسبات پزشک و بیمار و به صورت کلان رابطه مردم و نظام سلامت آسیبی جدی وارد می‌کند و می‌تواند عنصر اعتماد را در این روابط از میان بردارد.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون فرصت سه هفته‌ای به وزیر بهداشت داده تا درباره محاسبه مبالغی که از چرخه توزیع دارو با اجرای طرح دارویار اخذ می‌شود، گزارشی ارائه کند.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تشکیل صندوق بیماران صعب العلاج با اعتبار ۵ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: تشکیل صندوق بیماران صعب العلاج برای اولین بار در کشور انجام می‌شود.
الکترونیکی شدن خدمات یکی از آن آرزوهای نظام سلامت است که حتی در قوانین برنامه توسعه نیز به شکل‌های مختلف آمده، اما تعارض منافع و تعلل در اجرای قانون منجر به عقب‌افتادگی مزمن در این زمینه شد که شیوع ویروس کرونا این روند را پر شتاب کرد تا حداقل‌هایی در این زمینه اجرایی شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در حکمی محمد مهدی گویا را با توجه به تجارب ارزشمند در سازماندهی و مدیریت بیماری‌های واگیر در سطح کشوری و بین المللی به عنوان مشاور خود منصوب کرد.
انتها123456