وزارت بهداشت
مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت بر لزوم برخورد جدی با مقصران احتمالی فوت نوزاد شش ماهه در بیمارستان مفید تاکید کرد و گفت: اگر قصوری شده باشد، قطعا برخورد می‌شود.
جزییات ضوابط و اصول حاکم بر اپراتورهای هوشمند حوزه سلامت الکترونیک در قالب پیش‌نویسی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کارگروه اقتصاد دیجیتال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مصوبه‌ای، وزارت بهداشت را مکلف کردند ظرف شش ماه پس از لازم‌ الاجرا شدن قانون برنامه هفتم توسعه نسبت به تهیه مقررات لازم برای ارائه خدمات یک پارچه سلامت الکترونیک اقدام کند.
تعارض منافع یکی از پرتکرارترین کلید واژه‌ها در بررسی وضعیت نظام سلامت است، اما باید این را بدانیم که نمی‌توان تعارض منافع را به طور کامل حذف کرد، بلکه باید با اصلاح ساختارها به مدیریت و کنترل آن پرداخت.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیمه‌ها به سمتی حرکت کنند که فقط درمان محور نباشند، البته گامی در جهت پیشگیری برداشته شده و امیدواریم این گام‌ها بیشتر شود و در این زمینه مقام معظم رهبری فرمودند که کار اساسی در سلامت مردم، پیشگیری و بهداشت است.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف مدیریت و پایش خدمات سلامت مکلف به استقرار و عملیاتی‌ سازی امضای الکترونیک با ایجاد سازوکارهای لازم از جمله پایگاه قواعد سلامت شد.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر برنامه‌ریزی لازم به منظور تامین و تخصیص کادر درمانی زن جهت حضور در مراکز درمانی در سراسر کشور تاکید کرد.
رییس سازمان صداوسیما به دنبال اعتراض وزیر اسبق بهداشت به یک برنامه تلویزیونی، از این مطلب ناشایست در برنامه زنده عذرخواهی کرد و نوشت: این نوع رفتارها مورد قبول نیست.
از اول هم مشخص بود که به‌خاطر تعارض منافع شدید، سپردن اجرای قانون افزایش ظرفیت پزشکی به وزارت بهداشت به سرانجام نمی‌رسد. حالا ضد و نقیض‌گویی‌های مسئولان درباره افزایش ظرفیت‌های پزشکی نشان می‌دهد نه‌تن‌ها مصوبه ۲۰ درصدی افزایش ظرفیت اجرایی نشده‌، بلکه در مواردی ظرفیت‌های پزشکی هم کاهش داشته‌ است.
در جریان سفر رییس جمهوری به ونزوئلا، ۱۹ سند همکاری میان ایران و ونزوئلا امضا شده که شامل همکاری‌های مشترک در حوزه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، انرژی، بیمه، حمل و نقل دریایی، آموزش عالی، کشاورزی، دارویی و پزشکی، تبادلات فرهنگی و همچنین توسعه همکاری‌های معدنی است.
نظام بیمه‌های سلامت در کشور ما مجبور هستند خدمات را از بخش دولتی خریداری کنند، اما امکان انتخاب نوع، کیفیت و کمیت و بهای خدمات را ندارد و این اجبار منجر به هدر رفت منابع و افت محسوس و روزافزون کیفیت خدمات سلامت می‌شود، در حالی که به گفته کارشناسان، چاره کار خرید راهبردی خدمات سلامت است.
نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت را مکلف به اجرای برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده در سطح ۱ و ۲ و ۳ و با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در کشور اعم از دولتی و غیردولتی کردند.
­وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در احکامی اعضای کارگروه راهبری کشوری طرح نسخه الکترونیک را برای سیاست گذاری و تصمیم گیری در خصوص برنامه ریزی، اجرا و پایش این طرح منصوب کرد.
وزیر بهداشت گفت: تولیت سلامت در حال حاضر به طور کامل در اختیار وزارت بهداشت نیست و درمان نصف مردم در تامین اجتماعی است، اما الان نزدیک به یک سال است که هزینه‌ای از تامین اجتماعی دریافت نکردیم.
به نظر می‌رسد پنج تبصره‌ای که در بودجه ۱۴۰۲ به حوزه سلامت اختصاص یافته چندان استخوان‌دار نیست و نیاز به برخی بازنگری‌ها دارد و این نیاز آن‌قدر جدی است که مرکز پژوهش‌های مجلس نیز روی آن نظر دارد و بر اعمال برخی تغییرات در متن لایحه بودجه تاکید می‌کند.
دبیر شورای عالی بیمه سلامت گفت: پیشنهاد اولیه شورای عالی بیمه سلامت در مورد افزایش کلی تعرفه پزشکی ۱۴۰۲ به هیات دولت ارسال شد، اما هنوز مصوبه‌ای از هیات دولت به شورای عالی بیمه نرسیده که مرحله دوم و بررسی افزایش اجرای تعرفه انجام شود.
مدیرکل منابع انسانی معاونت توسعه وزارت بهداشت گفت: تلاش داریم تا پایان سال یک مرحله آزمون داشته باشیم که اگر مجوز زودتر امضا شود، آمادگی برگزاری آزمون را داریم و اگر به سرعت کار جمع شود، اواخر اسفند یک مرحله آزمون خواهیم داشت، در غیر این صورت برای بعد از سال می‌افتد.
وزیر بهداشت گفت: ادغام آموزش پزشکی باعث ارتقای کیفیت درمان نیز شد. با ادغام، رشد آموزش و پژوهش در سراسر کشور به خصوص در مناطق محروم گسترش یافت و گام‌های بلندی در مسیر عدالت آموزشی برداشته شد.
روزنامه خراسان نوشت: عبدالحسین روح الامینی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که این روزها هرجا بحثی درباره استیضاح وزیر بهداشت مطرح می‌شود، نام او هم به میان می‌آید، طراح دهمین استیضاح وزیر بهداشت است که توانست برای این تقاضا 60 امضا در سامانه مجلس ثبت کند، اگرچه با مستنداتش می‌گوید که از 11 نفر دیگر هم امضای دستی دارد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مشکل عدم حضور اساتید در بیمارستان‌های آموزشی درمانی وجود دارد، اما اساتید باید در بیمارستان حضور داشته باشند و در مواردی با این موضوع برخورد جدی می‌کنیم.
انتها123456