خدمات الکترونیک سلامت
رییس سازمان غذا و دارو درباره مصوبه هیات مقررات زدایی برای فروش دارو از طریق پلتفرم‌ها گفت: با دستور معاون اول رییس جمهور این مصوبه ابطال شد و می‌بایست فروش آنلاین دارو از مسیر و کانال خودش طی شود.
طرح دارو رسان با وجود سابقه قبلی در اظهارات مسئولان نظام سلامت، به طور رسمی از سوم آبان ۱۴۰۱ و توسط سازمان بیمه سلامت و فقط برای بیماران ام اس در تهران اجرایی شد، اما با وجود موفقیت آن، همچنان موانعی برای اجرای کشوری آن وجود دارد.
سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران درباره جزییات سیستم آنلاین تایید دارو از داروخانه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این اقدامات در راستای کاهش تردد درون شهری و رضایت بیمه شدگان انجام می‌شود.
چند سالی می‌شود که خدمات الکترونیک سلامت توسعه یافته و حتی با وجود مقاومت‌های فراوان، نسخه الکترونیک در سراسر کشور اجرایی شد، اما فروش اینترنتی دارو از جمله مباحثی است که همچنان در برابر آن مقاومت‌های عجیبی وجود دارد و بسیاری از ترس این‌که بازار سنتی را از دست بدهند، مقابل آن ایستاده‌اند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سه خدمت طب سنتی که یکی از موارد همین زالو درمانی است، هنوز در شورای عالی بیمه سلامت نهایی نشده و به سازمان بیمه سلامت ابلاغ نشده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: اگر تشکیل پرونده الکترونیک سلامت به طور کامل در اختیار سازمان بیمه سلامت بود، مطمئن باشید تا پایان سال گذشته اجزای آن را تکمیل می‌کردیم.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: هرگونه عرضه دارو باید طبق قانون زیر نظر سازمان غذا و دارو صورت گیرد و فعالیت پلتفرم‌هایی که بدون مجوز سازمان اقدام به فروش اقلام دارویی می‌کنند، غیرقانونی است.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت گفت: در استان‌های تهران، قم و خراسان رضوی، بین ۱۱ تا ۱۷ درصد پزشکان همچنان نسخ کاغذی می‌نویسند.
طرح پزشکی خانواده آرزویی دیرینه در نظام سلامت محسوب می‌شود که در سال‌های گذشته به صورت نیمه کاره و آزمایشی در برخی استان‌ها اجرایی شد، اما حالا در دولت سیزدهم این وعده داده شده که این طرح بالاخره به صورت کامل در کشور اجرا شود.
مشاور سلامت الکترونیک سازمان نظام پزشکی از دریافت گواهی امضای دیجیتال در بیش از ۷۰ درصد جامعه پزشکی خبر داد و در عین حال گفت: بسترهای کاربردی‌سازی امضای دیجیتال پزشکان فراهم نیست و لذا لازم است که بیمه‌ها در این زمینه ورود کنند.
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر گفت: با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان بیماری‌های نادر را در افراد پیش از تولد تشخیص داد که تحقیقات در این رابطه در حال انجام است و تا پایان سال، خودآزمایی‌های بالینی لازم برای این موضوع در کشورمان انجام خواهد شد.
بیمه‌های تکمیلی که تحت نظر بیمه مرکزی فعالیت می‌کنند، با وجود گذشت بیش از یک سال از اجرای سراسری نسخه الکترونیک، هنوز با این طرح همراه نشده‌اند و اسناد را به صورت کاغذی دریافت می‌کنند و باعث رنج مضاعف بیماران شده‌اند.
کاربران ماه‌ها پیش در یک نظرسنجی از ایلان ماسک خواستند تا از صندلی مدیرعاملی توییتر بلند شود و او حالا همان‌طور که وعده داده بود، لیندا یاکارینو را به عنوان جایگزین خود معرفی کرده است.
وزیر بهداشت از اجرای سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده در تمام سطوح از ابتدای اردیبشهت ماه ۱۴۰۲ در سراسر کشور خبر داد و گفت: باید با هم افزایی گسترده، همه سازمان‌های ذیربط را برای اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع بسیج کنیم.
سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده با امکان ارجاع بیماران از سطوح یک به سطوح بالاتر تخصصی و فوق تخصصی با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد.
مجری طرح معماری سازمانی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بیمه سلامت به عنوان یکی از حوزه‌های پیش رو در نظام سلامت باید بیشتر از سایر بخش‌ها در زمینه فناوری اطلاعات سرمایه گذاری کرده و زیر ساخت‌ها را برای استفاده از داده‌ها با حفظ محرمانگی، فراهم کند.
­وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در احکامی اعضای کارگروه راهبری کشوری طرح نسخه الکترونیک را برای سیاست گذاری و تصمیم گیری در خصوص برنامه ریزی، اجرا و پایش این طرح منصوب کرد.
وزیر بهداشت گفت: تولیت سلامت در حال حاضر به طور کامل در اختیار وزارت بهداشت نیست و درمان نصف مردم در تامین اجتماعی است، اما الان نزدیک به یک سال است که هزینه‌ای از تامین اجتماعی دریافت نکردیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: طرح نسخه الکترونیک مهمترین گام در الکترونیکی کردن خدمات نظام سلامت بود که در آینده نیز فواید زیادی از آن خواهیم دید و امروز شکل جدید نسخه الکترونیک که مشکلات قبلی در آن برطرف شده، رونمایی می‌شود.
سامانه نسخه نویسی الکترونیک نوین، سامانه عقد قرارداد الکترونیک و سامانه پایش الکترونیک مراکز خدمات جامع سلامت با حضور وزیر بهداشت و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در سازمان بیمه سلامت ایران رونمایی شد.
انتها123456