خدمات الکترونیک سلامت
سند ملی هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به نهادهای ذی‌ربط ابلاغ شد.
معاون آموزشی نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: مهم‌ترین چالش وزارت بهداشت آینده، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت است که باید حتما اجرایی شود، هرچند کار سختی است و قطعا می‌تواند یکی از چالش‌های بزرگ آینده حوزه سلامت باشد، چون همه دولت‌ها وارد آن شدند، ولی نتوانستند آن را به سرانجام برسانند.
نظام سلامت کشور پس از گذراندن یک دوره اصلاحی در طرح تحول سلامت و سپس مواجهه با بحران همه گیری کرونا در سال ۱۳۹۸ و امتداد آن تا ۱۴۰۱، اکنون در مسیری قرار گرفته که نیازمند اصلاحات بنیادین، از تغییر نگاه سیاست گذاری تا شیوه اجرا در ارکان مختلف است.
بیش از ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری پارکینسون مبتلا هستند و حالا تحقیقات جدید نشان می‌دهند که ساعت‌های هوشمند می‌توانند برای اندازه گیری تغییرات علائم اولیه این بیماری در طول زمان کمک کننده باشند.
دولت چهاردهم در حالی به سمت شکل گیری می‌رود که مسائل سلامت به عنوان یکی از نیازهای اساسی جامعه در حداقل یک دهه اخیر اهمیت بیشتری پیدا کرده و در عین حال ساختار نظام سلامت نیازمند اصلاحاتی بنیادین است و از طرفی برخی طرح‌های بر زمین مانده باید اجرایی شوند.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: نسخه پیچی الکترونیک در داروخانه‌ها با ارائه کد رهگیری نسخه الکترونیک و شماره ملی انجام می‌شود و نیازی به ارائه اصل کارت ملی یا شناسنامه نیست.
آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور شهید در دوران فعالیت خود نگاه و توجه ویژه‌ای به نظام سلامت و بیمه سلامت داشتند و در این دوران اقدامات مهمی با حمایت آن شهید بزرگوار در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بیمه سلامت ایران به مرحله اجرایی رسید.
وزیر بهداشت گفت: بهره گیری از روش‌های جدید و هوشمند مانند دوراپزشکی برای انتقال علائم بیماران و مصدومان از راه دور در سازمان اورژانس کشور مورد استفاده قرار گرفته و تجهیزات این خدمات نیز تولید شرکت‌های دانش بنیان داخلی هستند.
رییس مرکز فن‌آوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی سازمان بیمه سلامت گفت: سامانه نسخه‌ نویسی الکترونیک از چند روز پیش بدون مشکل در حال خدمت‌رسانی بوده و اگرچه در برخی زمان‌های اوج مراجعه به سیستم شاهد کندی در برخی سرویس‌ها و زیرسامانه‌ها بودیم، اما تاکنون قطعی کامل سیستم گزارش نشده است.
رییس مرکز فن آوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اختلال در سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت، درباره دلیل این موضوع توضیحاتی ارائه کرد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: سازمان غذا و دارو با نفس ورود سکوهای اینترنتی به حوزه فروش دارو مخالف بوده و هست و هنوز هم تاکید می‌کنیم فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است.
آیین‌نامه اجرایی توزیع دارو از طریق سکوها و کسب و کارهای اینترنتی به امضای وزیر ارتباطات و بهداشت رسید و مورد موافقت تمامی اعضای کارگروه اقتصاد دیجیتال قرار گرفت.
سازمان غذا و داروی آمریکا به اولین ابزار درمان دیجیتال تجویزی برای اختلال افسردگی اساسی که یک اپلیکیشن موبایل به‌ نام Rejoyn است و در کنار داروهای ضد افسردگی برای افراد ٢٢ سال به‌ بالا استفاده می‌شود، تاییدیه داد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: یکی از برنامه‌های سازمان بیمه سلامت برای سال آینده، اجرای برنامه پیشگیری نخستین است که به هزار روز اول زندگی هر فرد مربوط می‌شود و برنامه جامعی برای آن نوشته شده و به صورت آزمایشی از ماه پیش در کهنوج استان کرمان آغاز شده است.
بر اساس پیش نویس آیین نامه ارائه خدمات غیرحضوری نسخ الکترونیک در داروخانه، داروخانه‌هایی که موفق به اخذ تاییدیه شوند، می‌توانند در سامانه‌ای مشخص نسبت به پذیرش و عرضه انواع داروها با نسخه الکترونیک اقدام کنند و البته هرگونه سفارش گیری برخط نسخ خارج از سامانه ممنوع است.
معاون سازمان بیمه سلامت گفت: در سال آینده اپراتوری سلامت منطبق بر قانون برنامه هفتم توسعه مد نظر قرار خواهد گرفت، ضمن اینکه تکمیل شدن پرونده الکترونیک سلامت نیز یکی از برنامه‌هایی است که در سال ۱۴۰۳ مورد توجه سازمان بیمه سلامت بوده و برای این مساله نیز برنامه‌ها و طرح‌هایی داریم.
هوش مصنوعی با وجود منافع و مزیت‌هایی که با خود به همراه آورده، خطاها و اشتباهات زیادی نیز داشته و حالا به‌ نظر می‌رسد که پزشکان از ابزارهای هوش مصنوعی کنترل‌ نشده و کم‌تجربه برای کمک به تشخیص بیماران استفاده می‌کنند که این امر باعث نگرانی رگولاتورهایی مانند سازمان غذا و دارو آمریکا شده است.
رییس سازمان غذا و دارو از تدوین آیین نامه دارورسانی درب منزل با محوریت نسخه الکترونیک و ارایه خدمات غیرحضوری عرضه دارو در یک ماه اخیر خبر داد.
آخرین وضعیت فروش برخط دارو در کشور در نشست هفته آینده کمیته دارو و غذا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی می‌شود و این در حالی‌ست که سازمان غذا و دارو اعلام کرده که با فروش اینترنتی دارو مخالف است.
رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری گفت: با فروش اینترنتی دارو مخالفیم و به هیچ وجه اجازه آن را نمی‌دهیم، زیرا سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.
انتها123456