دندان پزشکی
خدمات دندان پزشکی، بخش قابل توجهی از هزینه‌های سبد سلامت خانواده‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، اما به دلیل گران بودن هزینه‌های دندان پزشکی، این خدمت از سبد سلامت اکثریت آحاد جامعه حذف شده است و به حمایت نظام سلامت نیاز دارد.
مدرسه عالی دندان سازی در مهر ماه سال ۱۳۰۹ با پیگیری‌های محسن سیاح و کسب اجازه ملچارسکی دندان ساز لهستانی از دربار و پس از تصویب اساسنامه شروع به کار کرد و در ابتدا ۱۰ نفر ورودی داشت که در سال ۱۳۱۳ فارغ التحصیل شدند.
مشاور مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در امور همکاری‌های بین بخشی گفت: از سال گذشته تعهدات دندان پزشکی برای 10 بیماری شامل تالاسمی، هموفیلی، همودیالیز، دیالیز، پیوند کلیه، ام اس، بیماری‌های متابولیک، پروانه‌ای، اتیسم، انواع پیوندها، سرطان و روانی مزمن تعریف شده و این تعهدات تنها معطوف به بیمه پایه نبوده و برای تمامی خدمات دندان پزشکی مورد نیاز فرد انجام می‌شود.
مشاور مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در امور همکاری‌های بین بخشی، به تشریح جزییات خدمات دندان پزشکی مورد تعهد بیمه پایه پرداخت.
آیا می‌دانید برای دریافت هزینه‌های مربوط به دندان پزشکی از بیمه‌های تکمیلی باید یک عکس رادیولوژی از قبل کار و یک عکس از بعد از کار ارائه بدهید و این اقدام علاوه بر آثار نامطلوب بر بدن، هزینه‌های تحمیلی نیز به دنبال دارد؟
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران از افزودن ۱۰۰ یونیت دندان پزشکی به همراه ست‌‌های مربوطه به سیستم بهداشت و درمان کشور خبر داد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پیامی به مناسبت روز دندان پزشک نوشت: دندان پزشکان در دوران همه گیری کرونا نیز با تمام توان در صحنه خدمت به ملت حاضر بودند و با وجود خطر بالای ابتلا به این بیماری خدمات ارزشمند خود را در تمامی سطوح و مراکز ارائه دادند.
رییس هیات مدیره جامعه دندان پزشکی ایران ابتلای دو فوتبالیست محبوب کشورمان به کرونا در دندان پزشکی را غیرعلمی دانست و گفت: اصلا نمی‌توان اثبات کرد افراد از کجا کرونا می‌گیرند.
وزیر بهداشت گفت: آشفته بازاری که امروز در زمینه دندان پزشکی کشور مشاهده می‌شود و این دندان‌های پوسیده غیرقابل استفاده و رواج پروتزهای گران‌قیمت، حاصل عدم پرداختن به پیشگیری در بهداشت دهان و دندان است.
دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ۱۵ اردیبهشت خدمات اورژانسی در کشور با رعایت دقیق پروتکل‌ها ارائه می‌شود و مردم می‌توانند به مطب‌های دندان پزشکی مراجعه کنند.
رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت امور بهداشتی گفت: خدمات اورژانس دندان پزشکی در حیطه‌های تسکین درد و پیشگیری از پیشرفت عفونت‌های دندانی بیماران با رعایت اصول حفاظتی و بهداشتی در تعدادی از مراکز خدمات جامع سلامت ارائه می‌شود.
عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: همکاران تمامی شاخه‌های رشته دندان پزشکی در هر دو بخش دولتی و خصوصی باید به این نکته توجه داشته باشند که موظف به ارائه خدمات اورژانسی به بیماران بوده و از انجام اعمال غیر اورژانسی مانند خدمات زیبایی خودداری کنند.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: دستورالعملی برای مراکز دندان پزشکی ابلاغ شده و کارهای اورژانس دندان پزشکی در کلینیک‌های منتخب ارائه می‌شود، اما مطب‌های شخصی تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.
رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: ۸۰ دستگاه کلینیک سیار دندان پزشکی در کل کشور وجود دارد که در مناطق محروم خدمات ارائه می‌کنند. ممکن است ۴ یا ۵ دستگاه از این کلینیک‌های سیار هنوز پلاک گذاری نشده باشند که در حال پیگیری رفع مشکل هستیم.
نایب رییس انجمن دندان پزشکی کودکان ایران گفت: کشیدن زودرس و بدون توجیه دندان‌های شیری کودکان باعث اختلال در جویدن مواد غذایی می‌شود. دندان‌های شیری کودکان از ۶ ماهگی شروع به رویش می‌کند و تا سه سالگی کامل می‌شود.
رییس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت گفت: برنامه‌ای که به ارائه خدمات دندان پزشکی بیمارستانی کمک می‌کند، تهیه آیین نامه بیمارستان‌های دندان پزشکی است که پیش از این وجود نداشت و اکنون در دستور کار قرار دارد.
رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: شاخص پوسیدگی دندان کودکان 6 ساله که دندان شیری دارند ‏‏5.8 است، اما این عدد در دندان دائمی 1.84 است. یعنی هر کودک 12 ساله ایرانی به طور متوسط حداقل 2 دندان خراب دارد که ‏این شاخص در سال 91 حدود 2.09 بود.‏
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با توجه به اجرایی نشدن طرح نوین نظام سلامت دهان و دندان گفت: تغییرات اخیر در وزارت بهداشت باعث شده تا بعضی از فضاها از جمله حوزه بهداشت دهان و دندان در این وزارتخانه مغفول بماند.
محققان متوجه شده‌اند که در دندان شیری سلول بنیادی وجود دارد که در آینده می‌توان در درمان سرطان و پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی موثر باشد.
مدیرکل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت از ارائه خدمات دندان پزشکی در مناطق سیل زده شمال کشور به وسیله دو کلینیک سیار خبر داد.
1234