دارو
رییس انستیتو پاستور ایران گفت: تا اوایل دی ماه انستیتو پاستور ایران بر اساس تعهداتی که به وزارت بهداشت داشت، ۱۵ میلیون دوز واکسن تولید کرد که ۸ میلیون دوز آن تحویل وزارت بهداشت شده و ۷ میلیون دوز آن در انبارهای انستیتو پاستور ایران موجود و آماده تحویل است.
محموله اهدایی واکسن آسترازنکا از کشور اسپانیا به میزان ۲ میلیون و ۲۰۴ هزار دوز صبح امروز وارد کشور شده است که از این محموله اهدایی برای واکسیناسیون اتباع افغان استفاده می‌شود.
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با توجه به اطمینانی که از عملکرد واکسن‌های داخلی داریم، با تکمیل آزمایشات مربوط به این واکسن‌ها، پرونده‌ای را در سازمان جهانی بهداشت به ثبت برسانیم تا واکسن‌های خوب داخلی ما هم مجوز مصرف اضطراری را از مبادی بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت دریافت کنند.
مدیرکل بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از تحویل نخستین محموله واکسن فخرا به میزان حدود ۴۲۶ هزار دوز به وزارت بهداشت خبر داد.
واکسن اسپایکوژن برای دوز اول و دوم در گروه‌های سنی ۱۸ تا ۵۰ سال و برای دوز سوم واکسن کرونا در تمام افراد بالای ۱۸ سال از سازمان غذا و دارو مجوز تزریق دریافت کرد.
سفارت ایران در آتن اعلام کرد که ۲۰۰ هزار دوز واکسن آسترازانکای اهدایی دولت یونان فردا به تهران ارسال می‌شود.
رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگری با واکسن وزارت بهداشت، شرایط صدور کارت واکسن برای کسانی که خارج از کشور واکسینه شدند را تشریح کرد و گفت: هر واکسنی که در کشور خارجی تزریق شود، مشکلی ندارد.
روزنامه همشهری در گزارشی به موضوع فروش کارت‌های دیجیتال برای دو دوز واکسن به قیمت ۵۰۰ هزار تومان پرداخته و نوشته است: مبلغ پس از دانلود کارت دیجیتال بارکددار از صفحه اصلی وزارت بهداشت گرفته می‌شود و اگر متقاضی کارت، یک دوز واکسن تزریق کرده و تمایلی به دوز دوم نداشته باشد، نصف مبلغ یعنی ۲۵۰ هزار تومان پرداخت می‌کند.
اعطای وام ۹۰ میلیون دلاری به ایران برای مبارزه با کرونا از طرف بانک جهانی تصویب شده و این کمک فقط برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی ضروری توسط سازمان جهانی بهداشت مدیریت می‌شود.
وزیر بهداشت هند اعلام کرد: مجوز استفاده اضطراری قرص کرونا ساخت شرکت مرک موسوم به مولنوپیراویر و دو واکسن کووُواکس و کوربِواکس را صادر کرده است.
دبیر کمیته علمی کرونا از پیشنهاد این کمیته به سازمان غذا و دارو برای اضافه شدن داروی پکسلووید به فهرست دارویی کشور خبر داد و گفت: اگر پکسلووید در ۵ روز اول ابتلا به کرونا تجویز شود، می‌تواند از بستری و مرگ جلوگیری کند.
سفارت ژاپن در تهران اعلام کرد که دولت ژاپن تعداد ۷۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا ساخت این کشور را به ایران اهدا می‌کند.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: درباره تزریق دوز چهارم واکسن کرونا، به جز چند کشور که آن هم در افراد پرخطر انجام می‌شود، در بقیه کشورها و کشور ما صحبتی نشده است.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز مصرف دو قرص پکسلووید و مولنوپیراویر را داده و در کشور ما نیز توانایی ساخت این دو دارو توسط شرکت‌های داروسازی داخلی وجود دارد و حتی تعدادی از این داروها را ساخته و در انتظار مجوز سازمان غذا و دارو هستند.
سازمان غذا و داروی آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ دسامبر، مجوز قرص ضد بیماری کووید ۱۹ فایزر را با نام پاکسلووید برای درمان کرونا صادر و اعلام کرد که مصرف این قرص باید پس از تشخیص و ظرف ۵ روز از نخستین عوارض بیماری شروع شود.
وزیر امور خارجه گفت: سندی بین ایران و مجارستان به امضا رسید که بر اساس آن واکسن‌های ایرانی با صدور گواهی از مبدا ایران مورد پذیرش کشور مجارستان قرار می‌گیرند و در جریان صدور ویزا برای اتباع ایرانی جهت سفر به این کشور مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.
معاون اول رییس جمهور از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست در کنار اقدامات خود در زمینه واردات واکسن، جلسه‌ای را با شرکت‌های تولیدکننده واکسن داخلی برگزار و هماهنگی‌های لازم را برای تأمین واکسن برای سال‌های آینده انجام دهد.
نتایج یک بررسی نشان می دهد که تزریق دو دوز واکسن فایزر در موج شیوع سویه اومیکرون کرونا می‌تواند تا ۷۰ درصد از بستری شدن بیماران در بیمارستان‌ها جلوگیری کند.
رییس جمهوری با حضور در جمع نمایندگان خانواده بیماران اس ام ای، مشکلات و نگرانی‌های آنان را بررسی کرده و به وزیر بهداشت دستور داد که اعتبار مورد نیاز و ضروری برای بیماری‌های خاص پیشنهاد شود تا در بودجه سال ۱۴۰۱ گنجانده شود.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: نسخه الکترونیکی سدی در مقابل خروج اعتبارات از حوزه دارو بوده و از بروز رانت و قاچاق جلوگیری می‌کند و به عبارتی شفافیت در نظام دارو و درمان کشور ایجاد می‌شود.
انتها123456