دارو
رییس بیمارستان مرکز طبی کودکان گفت: تزریق واکسن‌های سینوفارم و پاستوکووک بهترین انتخاب برای افراد زیر 18 سال بوده و هیچ عارضه جدی از این واکسن‌ها برای این بازه سنی گزارش نشده است.
اباذر اشتری، جامعه شناس با اشاره به مخالفت برخی مردم با تزریق واکسن کرونا گفت: باید مزایای تزریق و معایب عدم تزریق واکسن به وسیله اطلاع رسانی صحیح و مناسب منعکس شود تا این افراد نیز با واکسیناسیون کووید ۱۹ همراهی کنند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر برای کل جامعه واکسن کرونا فراهم شده، اما برخی برای تزریق واکسن مردد هستند، در حالی‌که همه واکسن‌های موجود در کشور مورد تایید مجامع علمی و سازمان جهانی بهداشت است.
مدیر پروژه کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکووک جزییات مطالعه این واکسن را تشریح کرد و گفت: این واکسن و یادآور آن از پلتفرم پروتئین نوترکیب استفاده می‌کنند و قسمت RBD پروتئین اسپایک ویروس به صورت نوترکیب تولید شده و روی توکسوئید کزاز کنژوگه شده و یک بستر آلومینیوم هیدروکساید به عنوان بستر تلفیقی این دو جزء واکسن مورد استفاده قرار گرفته است.
رییس انستیتو پاستور در پاسخ به سوال ایران پزشک اعلام کرد که واکسن پاستوکووک در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته و تصمیم گیری برای تزریق به کودکان بر عهده این وزارتخانه است.
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: از بین واکسن‌های موجود در کشور، نوع مناسب را برای دوز بوستر انتخاب کردیم و کادر بهداشت و درمان می توانند از واکسن آسترازنکا یا پاستوکووک برای دوز بوستر استفاده کنند.
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت ضمن تشریح دلایل سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا، گفت: ثبت سفارش برای تامین واکسن کرونا به روز است و پس از انجام توافق، پرداخت انجام شده و محموله واکسن به داخل کشور حمل می‌شود.
صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که واکسن تک دوز کرونا با نام «اسپوتنیک لایت» که در ایران توسط شرکت اکتوور تولید می‌شود، از سوی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: خبرهای منتشر شده در مورد پیش‌ خرید واکسن کرونا از شرکت‌های داخلی تولید کننده به هیچ عنوان صحت ندارد و پیش خرید حتی به شکل ریالی انجام نشده و این اخبار مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.
شرکت واکسن سازی سینوفارم چین از تولید دو داروی جدید برای درمان بیماران کرونا خبر داد که در بهبود بیماران با علائم ضعیف عملکرد خوبی داشته است.
برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن، واکسن سینوفارم را تایید کرده و اجازه می‌دهند مسافرانی که دو دوز از این نوع واکسن را تزریق کرده‌اند، وارد آن کشورها شوند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برای واردات واکسن کرونا هیچ خط قرمزی نداشته و نداریم و مرجع تایید واکسن، وزارت بهداشت است و وزارت امور خارجه تمام امکانات واردات را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شبانه روزی شدن مراکز واکسیناسیون بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی گذاشته شده و اگر این کشش وجود داشت، می‌توانند مراکز را سه شیفت کرده و در شیفت شب هم واکسیناسیون انجام دهند و در عین حال، منع تردد شبانه در شهرهایی که واکسیناسیون به صورت شبانه روزی انجام شود، لغو خواهد شد.
رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: واکسن کرونا با نام رازی کووپارس در فاز سوم کارآزمایی بالینی تاکنون به ۵۰۰ نفر تزریق شده است و این ظرفیت بیشتر می‌شود.
مدت زمان فاصله بین دو دوز واکسن کرونا در واقع بهترین زمان در نظر گرفته شده است، اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا این فاصله در آینده نیز به همین صورت ثابت خواهد بود یا امکان تغییر در این فاصله‌های زمانی بین دوزهای واکسن وجود دارد.
تدروس ادهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ثروتمند جهان خواست تا پایان سال جاری میلادی از تزریق دوز سوم واکسن کرونا به جمعیت خودشان خودداری کنند.
رکورد تزریق روزانه واکسن کرونا در دو نوبت در کشور در ۱۷ شهریور به یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۴۴۰ دوز رسید که بیشترین واکسن تزریقی در ۲۴ است و به نظر می‌رسد با توجه رسیدن نوبت دوز دوم بسیاری از افراد و واردات مناسب محموله‌های واکسن، باید در انتظار رکورد شکنی بیشتر در روزهای آینده باشیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دیشب ۵۰۰ هزار دوز، امروز ۵ میلیون دوز و هفته گذشته حدود ۱۰ میلیون دوز واکسن وارد شد و همچنین یکشنبه و پنجشنبه هفته آینده حداقل دو محموله ۵ میلیون دوز وارد می‌شود و احتمالا اواسط هفته نیز یک محموله ۳.۲ میلیون دوزی خواهیم داشت.
رییس انستیتو پاستور ایران گفت: تاکنون کودکان در اولویت‌های سنی تزریق واکسن کرونا قرار نداشتند و در هفته‌های آینده در این ‌مورد تصمیم‌گیری می‌شود.
کوبا برای اولین بار در جهان تزریق واکسن کرونا به کودکان خردسال را آغاز کرد و بر این اساس در نظر دارد تا تمامی کودکان را پیش از بازگشایی مدارس که بیشتر آنها از مارس ۲۰۲۰ فعالیتی نداشته‌اند، در برابر بیماری کووید ۱۹ واکسینه کند.
انتها123456