دارو
نمایندگان مجلس ضمن مخالفت با ارسال گزارش کمیسیون بهداشت در مورد دلیل کمبود و گرانی دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی به قوه قضائیه، فرصت مجددی به دستگاه‌های مربوطه برای رفع مشکلات این حوزه دادند.
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان غذا و دارو از تخصیص ۷ هزار میلیارد تومان برای طرح دارویار در فروردین ماه خبر داد و گفت: این مبلغ برای پرداخت فروردین ماه صادر شده است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: سازمان غذا و دارو با نفس ورود سکوهای اینترنتی به حوزه فروش دارو مخالف بوده و هست و هنوز هم تاکید می‌کنیم فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است.
آیین‌نامه اجرایی توزیع دارو از طریق سکوها و کسب و کارهای اینترنتی به امضای وزیر ارتباطات و بهداشت رسید و مورد موافقت تمامی اعضای کارگروه اقتصاد دیجیتال قرار گرفت.
محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در حکمی امیر محمدپور را به عنوان سرپرست شرکت داروسازی فارماشیمی منصوب کرد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: با وجود اینکه اثربخشی داروهای بیماران مبتلا به اس ام ای در مرحله مطالعه و تحقیقات بالینی است، اما امسال امکان تولید صنعتی این داروها را پیش‌بینی کرده‌ایم.
محققان دانشگاه فلیندرز استرالیا با استفاده از یک نوع اسپری بینی موفق شدند شدت آپنه خواب را تا ۷۰ درصد کاهش داده و برای درمان شایع‌ترین اختلال تنفسی در خواب یعنی آپنه خواب، به نتایج امیدوار کننده‌ای دست پیدا کنند.
روابط عمومی انجمن داروسازان ایران اعلام کرد: با وجود پیگیری‌های مستمر، سازمان تامین اجتماعی در روزهای پایانی سال به تعهدات قانونی خود عمل نکرد و مشکلات بسیاری برای موسسین داروخانه‌ها رقم خورد‌.
سال‌هاست که پای تبلیغات متعدد در شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای و پیام رسان‌های مختلف به حوزه سلامت نیز باز شده و داروهای مورد ادعای خود را از رفع سفیدی مو تا درمان پروستات و افزایش قد و لاغری سریع تبلیغ می‌کنند و بازخوردهای خوبی برای فروش هم دارند، اما آیا می‌توان به این داروها اعتماد کرد و اصولا خریدن این داروها صحیح است؟
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: یکی از برنامه‌های سازمان بیمه سلامت برای سال آینده، اجرای برنامه پیشگیری نخستین است که به هزار روز اول زندگی هر فرد مربوط می‌شود و برنامه جامعی برای آن نوشته شده و به صورت آزمایشی از ماه پیش در کهنوج استان کرمان آغاز شده است.
روابط عمومی کانون هموفیلی ایران اعلام کرد: فاکتور هشت پلاسمایی که از حدود ۱۰ روز قبل وارد کشور شده بود، پس طی مراحل اداری و نظارتی در سراسر کشور توزیع شده و در تهران این دارو از امروز شنبه در دسترس بیماران است.
سازمان غذا و داروی آمریکا اولین دارو را برای بیماری کبد چرب موسوم به استیاتوهپاتیت غیرالکلی تایید کرده و این دارو در فروردین ماه روانه بازار می‌شود.
بانک مرکزی اعلام کرد که بنا بر ثبت سفارش‌ها و اعلام اولویت‌ها و نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، از ابتدای امسال تاکنون برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی مجموعا ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تامین و پرداخت کرده است.
سرپرست گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه امحای هر یک از داروهای بدون استفاده و تاریخ گذشته حتما باید به صورت اصولی انجام شود، گفت: امحای غیراصولی برخی از داروها باعث ایجاد آسیب به طبیعت و حتی به مخاطره افتادن سلامت انسان می‌شود.
رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که نگرانی درباره تامین داروی بیماران صعب‌العلاج در تعطیلات نوروز وجود ندارد، در عین حال درباره نحوه فعالیت داروخانه‌ها در ایام عید توضیح داد و گفت: داروخانه‌ها فقط ۴ روز نخست فروردین ماه را تعطیل هستند.
بر اساس پیش نویس آیین نامه ارائه خدمات غیرحضوری نسخ الکترونیک در داروخانه، داروخانه‌هایی که موفق به اخذ تاییدیه شوند، می‌توانند در سامانه‌ای مشخص نسبت به پذیرش و عرضه انواع داروها با نسخه الکترونیک اقدام کنند و البته هرگونه سفارش گیری برخط نسخ خارج از سامانه ممنوع است.
سازمان غذا و دارو با اعلام این‌که فروش و عرضه دارو در فضای مجازی ممنوع است، در عین حال نسبت به تبلیغ واکسن گارداسیل توسط بلاگرها هشدار داد.
انجمن داروسازان ایران اعلام کرد: پیرو مذاکرات صورت گرفته، حدود ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع یارانه ارزی طرح دارویار تامین اعتبار شده که تقریبا معادل مطالبات داروخانه‌ها بابت آذر ماه است.
وزیر بهداشت گفت: واکسیناسیون با واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس در کشورمان از روزهای گذشته به صورت آزمایشی ابتدا در استان هرمزگان در حال اجراست و امیدواریم تا سال آینده واکسیناسیون با این دو واکسن در کل کشور انجام گیرد.
رییس انستیتو پاستور ایران گفت: در برخی مناطق کشور با بیماری به نام سالک مواجه هستیم، اما متاسفانه در دنیا واکسنی برای این بیماری وجود ندارد و بر همین اساس هم یکی از اولویت‌های اصلی انستیتو پاستور ایران تولید واکسن برای بیماری سالک است.
انتها123456