دارو
مشاور رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش غیرمنتظره مصرف دارو در کشور گفت: مصرف برخی داروها در 8 ماهه اول سال جاری به اندازه کل سال 1400 رسیده است.
وزارت بهداشت اعلام کرد که یک محموله جدید آنتی بیوتیک به میزان ۴۰ تن امروز سیزدهم آذر ماه از مبدا هند وارد شد و یک محموله ۵۰ تنی نیز روز جمعه وارد خواهد شد.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی درباره پرداخت بدهی‌های این سازمان به داروخانه‌ها گفت: مطالبات داروخانه‌های طرف قرارداد سازمان تامین‌ اجتماعی تا پایان شهریور ماه به‌ طور کامل تسویه و مابه‌التفاوت مطالبات داروخانه‌ها در طرح دارویار تا پایان آبان پرداخت شد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: تا پایان آذر ماه مشکل اصلی کمبودهای دارویی رفع خواهد شد و مردم از اوایل دی ماه مشکل حادی در تامین دارو نخواهند داشت.
رییس سازمان غذا و دارو درباره توزیع داروهای SMA گفت: در سراسر جهان به تجمیع واحدی درباره اثرات این دارو وجود ندارد، با این حال از حدود دو ماه گذشته این داروها در کشور تامین و از چهارشنبه هفته گذشته توزیع آن در بین بیماران کمتر از ۱۰ سال کشور آغاز شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: محموله جدید سوسپانسیون‌های آنتی بیوتیک به میزان ۶۵ تن، یکشنبه ششم آذر از گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی و از مبدا هند وارد کشور می‌شود.
رییس سازمان غذا و دارو درباره توزیع داروهای بیماران SMA گفت: داروی خوراکی رسیدیپلام از طریق داروخانه‌های مشخص شده و داروی تزریقی اسپینرازا از طریق مرکز درمانی تعیین شده، به‌ صورت کاملا رایگان به بیمار ارائه و همزمان بررسی اثربخشی نیز انجام می‌شود تا درمورد ادامه واردات این دو دارو بر اساس نتایج تصمیم‌گیری شود.
وزیر بهداشت گفت: بیمار مبتلا به سرطان از نظر اقتصادی دچار مشکلات فراوانی می‌شود و علاوه بر این که نمی‌تواند اشتغال به کار داشته باشد، ممکن است در تهیه دارو و درمان گران قیمت این بیماری نیز متحمل دشواری‌هایی شود و به همین دلیل تاکنون ارز ترجیحی داروهای سرطان حذف نشده است.
صبح امروز نامه‌ای از سازمان غذا و دارو منتشر شد که در آن به شرکت سها کیش اعلام کرده بود که سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی کلاو را که به صورت فوریتی از هند وارد شده بود، ریکال شود، اما دلیل این اتفاق چه بود؟
در بیست‌و‌دومین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، امکان تامین مالی زنجیره‌ای در صنعت دارو و تجهیزات پزشکی با حضور مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
کمبودها و گرانی دارو در هفته‌های اخیر صدای مردم، مسئولان و مجلس را در آورده است، آن هم در حالی که می‌توان عمده‌ترین دلیل موفق نبودن طرح دارویار را در ناهماهنگی ارکان‌ها و سازمان‌های مختلف و برخورد کالایی با دارو دانست.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: در زمینه آنتی بیوتیک تجویز اشتباه صورت می‌‌گیرد؛ به عنوان مثال، این دارو را برای درمان آنفلوآنزا تجویز می‌کنند که صحیح نیست و نظام پزشکی و معاونت درمان باید به این مشکل ورود کنند.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی گفت: داروخانه‌ها بابت پرداخت مطالبات‌شان نگرانی نداشته باشند، اگر سازمان‌های مختلف در طرح دارویار به تعهدات خود عمل کنند، تامین اجتماعی مطالبات را به‌موقع پرداخت می‌کند.
روزنامه خراسان در گزارشی به موضوع گرانی و کمبود دارو و جزییات جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر بهداشت پرداخته است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: واردات آنتی‌بیوتیک‌ها در کنار افزایش تولید تا اشباع بازار در دستور کار است و یک محموله دارویی روز جمعه وارد کشور خواهد شد و طی هفته آینده نیز به تدریج واردات محموله‌های دیگر ادامه خواهد داشت تا نیاز بازار رفع شود.
بانک مرکزی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳ میلیارد و 340 میلیون دلار ارز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شده است.
طرحی در نیو ساوت ولز استرالیا مطرح و مورد انتقاد پزشکان واقع شده که به موجب آن، داروسازان این اختیار را خواهند داشت که داروهای خاصی را برای بیماران تجویز کنند.
سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد: در هفت ماهه نخست ۱۴۰۱ بیش از ۶۶۰ هزار تن انواع دارو و مواد اولیه دارویی وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۳۰ درصدی در وزن و ۱۶ درصدی در ارزش داشته است.
مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو مطرح کرد که کمبودها در زمینه اسپری تنفسی سالبوتامول مربوط به گاز داخل اسپری بوده و مشکلات مربوطه برطرف و این دارو تولید و توزیع شده است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: تعارض منافع در حوزه دارو بیداد می‌کند، مسئولانی که در حوزه سیاست گذاری و قانون گذاری در بخش توزیع و قیمت دارو هستند خود صاحبان شرکت‌ها و سهامداران کارخانجات تولید دارو هستند.
انتها123456