دارو
وزیر بهداشت گفت: برای اینکه از دنیا عقب نیافتیم با شرکت‌های دانش بنیان و موسسه رازی و پاستور در زمینه تولید واکسن کرونا تلاش کردیم و در سه تا چهار مورد همکاری مشترک، واکسن‌ها تقریبا مدل انسانی را پاس کرده و به زودی وارد ارزیابی بالینی می‌شویم.
معاون اجرایی اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: تاکنون از نقاط مختلف کشور درخواست‌هایی برای مجوز فرآورده درمان کرونا داشته‌ایم، اما هیچ‌گونه مجوزی برای فرآورده‌های سنتی و مکمل در درمان کووید ۱۹ صادر نشده و هیچ فرآورده‌ای مجوز مطالعه بالینی را نگرفته است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: کمتر از یک درصد رمدسیویر ایرانی در مراکز درمانی توزیع شده و هنوز وارد چرخه مصرف نشده است و از مباحث مطرح شده در مورد رمدسیویر ایرانی تعجب می‌کنیم.
شرکت نواواکس اعلام کرد که واکسن کرونای ساخت این شرکت نتایج امیدوارکننده‌ای داشته و اولین نتایج مقدماتی آزمایش این واکسن روی انسان‌ها مثبت بوده است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همان‌طور که هیچ چیز دیگری درباره ویروس کرونا قطعی نیست، ساخت واکسن آن نیز در ایران و سایر کشورها هنوز قطعی نشده، اما از سایر کشورها در این زمینه عقب نیستیم.
وزیر بهداشت گفت: در تولید واکسن کرونا خبرهای خوشی داریم و از دنیا عقب نیستیم، اما هنوز ابهامات زیادی درباره اثربخشی واکسن وجود دارد.
رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت گفت: پوشش بیمه‌ای داروی رمدسیویر منوط به قرار گرفتن در پروتکل‌های درمانی معاونت درمان است و پس از آن، سازمان‌های بیمه‌گر و شورای عالی بیمه سلامت در مورد پوشش بیمه‌ای آن تصمیم می‌گیرند.
کمبود انسولین قلمی یکی از مشکلاتی است که بیماران دیابتی را در بازه‌های زمانی مختلف دچار مشکل می‌کند و خیلی‌ها آن را به تحریم‌ها و نقل و انتقال پول برای خرید دارو ربط می‌دهند، هرچند شیوع ویروس کرونا هم در ماه‌های اخیر در این زمینه موثر بوده، اما اکنون این دارو تامین شده و در داروخانه‌های منتخب موجود است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: امسال برای اولین بار واکسن ملی و ایرانی آنفلوآنزا در کشور خواهیم داشت و امیدواریم پاییز امسال حدود یک میلیون دوز از این واکسن ایرانی تولید شود.
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد: با ورود داروی رمدسیویر به فهرست دارویی کشور برای بیماری کووید ۱۹ موافقت شد.
وزیر بهداشت گفت: هنوز داروی رمدسیویر در فهرست دارویی کشور وارد نشده، اما برخی از همکاران پزشک ما نسخه می‌کردند و به آن اعتقاد داشتند که در برخی بیماران اثربخش بوده؛ این دارو به اندازه کافی در کشور توزیع شده و هفته آینده اولین تولید ملی این دارو عرضه خواهد شد و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: افزایش قیمت دارو با کمترین میزان خواهد بود تا تامین مخدوش نشود و میانگین افزایش قیمت دارو در سال جاری قطعا زیر ۱۵ درصد برای همه داروهاست.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: از همکاران پزشک خواهش می‌کنیم تا زمانی که کمیته علمی کرونا تاییدیه داروی رمدسیویر را ارائه نداده، آن را تجویز نکنند.
بیل گیتس خواستار توزیع عادلانه واکسن کرونا در میان کشورها و افرادی شد که بیشترین نیاز به آن را دارند، نه کشورها یا افرادی که بالاترین رقم‌ها را پیشنهاد می‌دهند.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه، تقلبی بوده و توسط افراد سودجو به فروش می‌رسد و مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست و مردم از تهیه آن اکیدا خودداری کنند.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر داروهای مورد استفاده در دنیا نقش کمک کننده در درمان کرونا دارند و تاکنون دارویی خاص برای این بیماری کشف و تولید نشده است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: احتمال دست یابی به ساخت و تولید واکسن کرونا در 4 تا 5 ماه وجود دارد، اما برای کارهای آزمایشگاهی نمی‌توان زمان مشخصی را مطرح کرد، زیرا ممکن است با افت و خیزهایی همراه باشد.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در زمینه ساخت واکسن کرونا پا به پای دنیا جلو می‌رویم و عقب‌تر از دنیا نیستیم و شخص وزیر بهداشت نیز بر این موضوع نظارت مستقیم داشته و جزییات موضوع در هر مرحله از سوی شخص وزیر اعلام می‌شود.
رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از بین حدود ۲۰ پروژه پیشنهادی برای تولید واکسن کرونا در کشور، ۶ پروژه جلوتر است و با آنها قرارداد بسته شده و در حال پیگیری هستند و هر کدام از این واکسن‌ها در مرحله‌ای قرار دارند.
رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسن آنفلوآنزا به هیچ عنوان برای کرونا ایمنی ایجاد نمی‌کند، اما در پاییز، احتمال همزمانی آنفلوآنزا و کووید ۱۹ وجود دارد، بنابراین باید واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های هدف و پرخطر تزریق شود.
انتها123456