دارو
رییس سازمان غذا و دارو گفت: تولید داخلی واکسن کرونا به مراحل نهایی نزدیک می‌شود و در خرداد ماه قطعا واکسیناسیون کرونا با واکسن‌های ایرانی را آغاز خواهیم کرد.
رییس موسسه تحقیقات واکسن سرم سازی رازی گفت: واکسن کرونا رازی کووپارس را می‌توان به عنوان دوز دوم بسیاری از واکسن‌های خارجی کووید ۱۹ هم استفاده کرد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سیاست وزارت بهداشت فعلا این نیست که دوز دوم واکسن سینوفارم را از واکسن برکت استفاده کنیم و هر شخصی که برای دوز اول، واکسن سینوفارم را تزریق کرده، برای دوز دوم نیز همان واکسن را تزریق خواهد کرد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خواهش می‌کنیم که بحث سلامت مردم و بیماری کرونا را سیاسی نکنیم، زیرا این بحث مربوط به سلامت مردم است و نباید با سلامت مردم شوخی کرد و باید این موضوع بر عهده متخصصان امر گذاشته شود.
سخنگوی بهداشت و درمان وزارت دفاع گفت: فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای فخرا از امروز آغاز و در فاز دوم تست انسانی، این واکسن به ۵۰۰ نفر داوطلب ۱۸ تا ۷۰ ساله تزریق می‌شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اوایل هفته گذشته قرار بود محموله واکسن کرونا حدود ۳ میلیون دوز برسد که احتمالا با تاخیر خواهد رسید و برنامه این است که فعلا واکسیناسیون افراد ۷۰ سال به بالا را انجام بدهیم و واکسیناسیون گروه بعدی را به رسیدن محموله بعدی موکول کنیم.
سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونا سینوواک را صادر کرد که با این حساب، سینوواک دومین واکسن چینی محسوب می‌شود که مورد تایید این سازمان قرار گرفته است.
مدیر کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونا انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران گفت: واکسن کرونا پاستور در فاز سوم کارآزمایی بالینی قرار دارد و تاکنون بسیار ایمن بوده و عوارض مربوط به آن بسیار خفیف بوده است.
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ گفت: واکسن هیچ ربطی به آهن ربایی و چسبندگی ندارد و بهتر است که بحث در این مورد بسته شود، زیرا هر تصور خام نمی‌تواند فرضیه باشد و بیشتر این موارد شبیه یک نوع سرگرمی است.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفت: مواردی مانند مغناطیسی شدن بدن پس از تزریق واکسن کرونا که در روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده، به هیچ عنوان مبنای علمی نداشته و ارتباطی به تزریق واکسن کرونا ندارد و صحبت‌های روز گذشته به هیچ وجه به معنی تایید این خاصیت به دنبال عارضه واکسن نیست.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفت: در زمینه واکسن «اسپوتنیک وی» بر اساس دستورالعمل‌های علمی که حتی در خود سایت واکسن هست، می‌توان فاصله دوز اول و دوم را از ۲۱ روز تا ۹۰ روز گذاشت و در زمینه آسترازنکا هم که ۱۲ هفته را پیشنهاد کرده که به موقع خواهد رسید و درباره واکسن سینوفارم هم به زودی دوز دوم تهیه خواهد شد.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسیناسیون کرونا برای بیماران نادر و صعب العلاج در فاز دوم و پس از سالمندان انجام می‌شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مطمئن باشید تا پایان دی ماه ۱۴۰۰ دوز اول واکسن کرونا به تمام گروه هدف تزریق خواهد شد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: تا قبل از پایان سال تمام جمعیت هدف واکسینه خواهند شد و پیش‌بینی می‌کنیم تولید واکسن کرونا در تیر ماه به ۳ میلیون دوز رسیده و از شهریور‌ ماه این عدد به ۱۰ میلیون دوز در ماه افزایش یابد.
کاندیدای ریاست جمهوری در کلاب هاوس گفت: مشکل ارز برای دارو نداریم و نمی‌دانم بر چه اساسی این را مطرح می‌کنند و ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو بر اساس لیست و اولویت وزارت بهداشت تایید می‌شود.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به تولید موفقیت آمیز واکسن آنفلوآنزا در کشور گفت: این واکسن مراحل مطالعات بالینی را طی می‌کند و امسال بخش مهمی از واکسن آنفلوآنزای مورد نیاز کشور از طریق تولید داخل تامین خواهد شد.
وزیر نیرو از صدور مجوز برای تامین ۱۲۵ میلیون دلار منابع ارزی ایران در عراق برای خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن کرونا از سبد کوواکس و انتقال این مبلغ به یک بانک اروپایی خبر داد.
رییس جمهوری اعلام کرد که با وجود صدور مجوز واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی، تاکنون این اتفاق نیفتاده و این نشان می‌دهد که بر خلاف تبلیغات، واکسن کرونا فراوان نیست که هرکسی بتواند از هر جایی واکسن تهیه کند.
رییس جمهوری گفت: اگر واکسن کرونا در داخل به اندازه کافی تولید شده و از خارج نیز خریداری کنیم، می‌توانیم تا اول مرداد بخش پرخطر را واکسینه کرده و از مرداد ماه واکسیناسیون عمومی را شروع کرده و تا آذر همه مردم را واکسینه کنیم.
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا گفت: برخی ذاتا با واکسن مخالف هستند و برخی تعارض منافع دارند و به طور مثال می‌گویند یک واکسن کرونا را می‌زنند و دیگری را نمی‌زنند، اما باید به این موارد توجه کرده و فریب نخوریم و نباید جامعه قربانی تعارض منافع برخی افراد شود.
انتها123456