دارو
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: در یک ماه اخیر هفت قلم دارو در درمان سرطان شامل ۱۲ کد ژنریک به فهرست داروهای تحت پوشش بیمه اضافه شده و ۷۰ درصد قیمت این داروها تحت پوشش صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج قرار گرفته است.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: طی هفته گذشته ۱۳.۷ میلیون عدد وارفارین در کشور توزیع شده است و در هفته اول مرداد نیز ۱۰ میلیون عدد از این دارو در سراسر کشور توزیع خواهد شد.
سازمان غذا و دارو اعلام کرد: فرآورده‌های دافع حشرات از قبیل انواع روغن‌های گیاهی و سایر محصولات با ادعای مشابه فاقد مستندات علمی موثق هستند و بهترین روش برای جلوگیری از کاهش خطر ابتلا به بیماری تب دنگی، محافظت در برابر نیش پشه آلوده است.
سعید نمکی در نامه‌ای به سعید جلیلی نوشت: ورود انبوه واکسن در تابستان ۱۴۰۰، حاصل مذاکرات و قراردادهای قبلی، افزایش واکسیناسیون مورد قبول در کشورهای سازنده و فروکش کردن پاندمی در جهان و راه اندازی پلنت‌های متعدد در جهان بود که تولیدشان از تیر ماه به بعد به بازار جهانی عرضه شد.
روسای ستاد سلامت شش کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در سازمان نظام پزشکی کشور درباره برنامه‌های کاندیداها در حوزه سلامت توضیحاتی ارائه کردند.
نظام سلامت کشور پس از گذراندن یک دوره اصلاحی در طرح تحول سلامت و سپس مواجهه با بحران همه گیری کرونا در سال ۱۳۹۸ و امتداد آن تا ۱۴۰۱، اکنون در مسیری قرار گرفته که نیازمند اصلاحات بنیادین، از تغییر نگاه سیاست گذاری تا شیوه اجرا در ارکان مختلف است.
در برشی از روزنامه اطلاعات به تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۳ که مربوط به انتشار خبری درباره سال روز چهلمین سال تاسیس دانشکده داروسازی دانشگاه تهران و سی‌امین سال تاسیس جامعه داروسازان ایران است، نوشته شده که مردم ایران سالی ۱۳ میلیارد ریال دارو می‌خرند.
سرپرست ریاست جمهوری به دنبال دریافت گزارش‌هایی مبنی بر ایجاد برخی مشکلات و عوارض پس از مصرف محلول دیالیز یکی از شرکت‌های داروسازی، به رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد ماموریت داد تا با فوریت نسبت به بررسی جوانب مختلف این موضوع و ارائه گزارشی در این زمینه اقدام کند.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: ۶ هزار میلیارد تومان از مطالبات داروخانه‌ها و مراکز درمانی بابت سهم دارویار به زودی با تخصیص صادر شده توسط سازمان برنامه و بودجه از طریق سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت خواهد شد.
دولت چهاردهم در حالی به سمت شکل گیری می‌رود که مسائل سلامت به عنوان یکی از نیازهای اساسی جامعه در حداقل یک دهه اخیر اهمیت بیشتری پیدا کرده و در عین حال ساختار نظام سلامت نیازمند اصلاحاتی بنیادین است و از طرفی برخی طرح‌های بر زمین مانده باید اجرایی شوند.
نتایج آزمایش یک قرص جدید سرطان ریه روی افراد مبتلا به شایع‌ترین نوع این سرطان نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از آن‌ها پنج سال بعد از مصرف دارو همچنان زنده هستند و بیماری در آن‌ها پیشرفت نکرده و در حالی‌ست که سرطان ریه در صدر فهرست مرگ‌ و میر ناشی از سرطان در سراسر دنیا قرار دارد.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، داروی جدیدی را برای درمان بیماران مبتلا به نوع پیشرفته سرطان ریه تایید کرد که امید به زندگی بیماران را سه برابر کرده است.
معاون برنامه‌ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو از تعیین داروخانه‌های مشخص برای عرضه داروهای تک نسخه‌ای خبر داد و گفت: این بیماران صرفا از طریق داروخانه‌های منتخب و معرفی شده توسط سازمان غذا و دارو، داروی خود را تهیه کنند.
دبیر کارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران گفت: در دو سال گذشته ۲۴ داروی تک نسخه‌ای پرمصرف و همچنین ۵۹ مولکول وارد فهرست دارویی کشور شده است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: مصرف منطقی همیشه به معنای کم کردن مصرف نیست، بلکه در برخی موارد داروهایی که باید مصرف شود نیز به صورت صحیح مصرف نمی‌شوند، زیرا تامین دارو به سختی در کشور انجام می‌شود و تامین نقدینگی، تامین مواد اولیه و جابه‌جایی ارز نیز با سختی صورت می‌گیرد.
سازمان غذا و دارو از توزیع محموله‌های بزرگ وارفارین در شرکت‌های پخش و داروخانه‌های منتخب سراسر کشور خبر داد و اعلام کرد: وارفارین در داروخانه‌های مشخصی عرضه می‌شود.
شرکت داروسازی بریتانیایی سوئدی آسترازنکا بعد از سه سال اعتراف کرد که واکسن کرونا تولیدی این شرکت که با نام تجاری کووی شیلد فروخته می‌شود، می‌تواند عوارض جانبی نادری از جمله لخته‌ شدن خون را به همراه داشته باشد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: مطالبات اسفند ۱۴۰۲ داروخانه‌های سراسر کشور از بیمه سلامت، امروز آغاز شده و به زودی مطالبات فروردین امسال نیز پرداخت می‌شود.
نمایندگان مجلس ضمن مخالفت با ارسال گزارش کمیسیون بهداشت در مورد دلیل کمبود و گرانی دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی به قوه قضائیه، فرصت مجددی به دستگاه‌های مربوطه برای رفع مشکلات این حوزه دادند.
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان غذا و دارو از تخصیص ۷ هزار میلیارد تومان برای طرح دارویار در فروردین ماه خبر داد و گفت: این مبلغ برای پرداخت فروردین ماه صادر شده است.
انتها123456